Politike

Vettingu në polici, Kuvendi rrëzon sërish me 79 vota dekretin e Metës

Kuvendi  i Shqipërisë ka rrëzuar me 79 vota kundër, dekretin e Presidentit Meta, për procesin e vetingut në polici.
Featured image of article: Vettingu në polici, Kuvendi rrëzon sërish me 79 vota dekretin e Metës Kuvendi i Shqipërisë

TIRANË– Gjatë seancës së sotme plenare, Kuvendi  i Shqipërisë ka rrëzuar me 79  vota kundër, dekretin e Presidentit të vendit Ilir Meta, për procesin e vetingut në polici.Në votim morën pjesë 108 depuutetë.

Ndërkohë, më herë Presidenti Meta ktheu për rishqyrtim në Kuvend projektligjin për vettingun në polici. Sipas Metës, ndryshimet e bëra në ligj krijojnë bindjen se qeveria kërkon ta kontrollojë këtë proces.

Nisma e ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafajt për Vetting-un në Policinë e Shtetit nisi më 9 prill të vitit 2018. Procesi i vetëdeklarimit u mbyll më 8 Maj 2018. Vettingu në Policinë e Shtetit do identifikojë punonjësit me integritet profesional dhe të pa implikuar me krimin e organizuar. Të gjithë efektivët të cilët nuk justifikojnë pasurinë do të përjashtohen nga Policia dhe më pas çështja do t’ju kalojë institucioneve ligjzbatuese.  Debate mbi ligjin ka pasur edhe në Kuvend.  Xhafaj tha se procesi i Vettingut nuk mund të kryhej nga punonjësit e SHÇBA, propozim ky i bërë nga Lleshaj sepse nuk garanton pavarësinë. (Lexo këtu)

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

vijon…

 

Shto Koment