LIVE UPDATES
Aktualitet

Vdekshmëria kthehet drejt niveleve normale pas rritjes dramatike gjatë pandemisë

13 Gusht 2021, 05:04 Nga DOSJA
Vdekshmëria kthehet drejt niveleve normale pas rritjes dramatike gjatë

Vdekshmëria në Shqipëri shënoi një nivel relativisht të ulët gjatë tremujorit të dytë të këtij viti (prill, maj dhe qershor), pas rritjes dramatike të shënuar gjatë dimrit të kaluar, një shenjë tjetër e qartë që sugjeron shkallë vdekshmërie të lartë të shkaktuar nga COVID-19. Të dhënat e Institutit të Statistikave të publikuara të enjten, tregojnë se në Shqipëri u shënuan 5,777 vdekje në këtë tremujor, shifër kjo rreth 15% më e lartë se sa mesatarja shumëvjeçare, por sërish shumë më e ulët se sa 9,657 vdekjet e shënuara në tremujorin e parë apo 9,397 të tjera të shënuara në tremujorin e fundit 2020.

Rënia e shpejtë e vdekjeve të tepërta përkon me periudhën gjatë së cilës numri i infektimeve me COVID-19 në Shqipëri ra ndjeshëm. Sipas të dhënave zyrtare, numri mesatar i infektimeve ditore me coronavirus në Shqipëri ra nga rreth 300 vetë në fillim të prillit në më pak se 3 në ditë në fund të qershorit.

Në tre vitet para pandemisë, në tremujorin e dytë në Shqipëri kanë vdekur mesatarisht rreth 5 mijë vetë. Kjo tregon se në tremujorin e dytë 2021 ende kemi rreth 700 vdekje më shumë se sa mesatarja historike, shifër kjo që nuk shpjegohet dot me statistikat zyrtare të vdekjeve nga COVID-19. Sipas të dhënave të qeverisë, gjatë këtyre tre muajve, 215 shqiptarë humbën jetën për shkak të komplikimeve të shkaktuara nga COVID-19.

Shqipëria është përfshirë herë pas here nga debati nëse statistikat zyrtare të numrit të vdekjeve nga COVID-19 reflektojnë apo jo realitetin. Zyrtarisht që nga fillimi i pandemisë në Shqipëri ka pasur 2460 viktima ndërkohë që gjatë periudhës së pandemisë statistikat mbi numrin e vdekjeve tregojnë rreth 10 mijë vdekje më shumë se sa në një vit pa pandemi.

Deri më sot autoritetet shëndetësore nuk kanë treguar ndonjë interes për të hetuar mbi shkaqet e rritjes së vdekshmërisë mes shqiptarëve.

Instituti i Statistikave publikoi të enjten të dhënat demografike të tremujorit të tretë. Përveç rritjes së vdekshmërisë, periudha e pandemisë duket se ka përkuar edhe me një përshpejtim të rënies së numrit të lindjeve. Në tremujorin e dytë të këtij viti u shënuan rreth 6 mijë lindje, rreth 900 më pak se sa mesatarja e këtij tremujori për të katër vitet e fundit. Lindjet në Shqipëri kanë tendencë rënieje që prej dekadash por shkalla e rënies në tremujorin e dytë të këtij viti është më e lartë se sa në tremujorët e mëparshëm.

Sa i përket shtesës natyrore, në tremujorin e dytë pati 216 lindje më shumë se sa vdekje. Shtatë nga dymbëdhjetë qarqe të vendit patën rënie natyrore ndërsa pesë, Tirana, Dibra, Durrësi, Kukësi dhe Lezha, patën rritje të lehtë.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet pandemia vdekshmeria ne pandemi pandemia vdekshmeria ne pandemi

Sondazh

Poll
Aktualitet 12 Gusht 2021, 18:21

KUKËS- Komisioni i Mbrojtjes Civile në Kukës ka bërë me dije se zjarri në Lakun e Thive dhe atë të Mollave është mbajtur nën kontroll, por e gjitha falë nd...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh