LIVE UPDATES
Aktualitet

Rama: Në fatura do vëmë koston reale të OSHEE, diferencën e paguan shteti. Protestat, turp

14 Mars 2022, 10:03 Nga DOSJA
Rama: Në fatura do vëmë koston reale të OSHEE,

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka marrë vnedimin si qeveri që në faturat e energjisë elektrike të shënojë dhe vlerën reale të konsumit, pavarësisht se qytetarët paguajnë vetëm një pjesë të saj. Në një takim me pensionistët, Rama tha se tashmë të gjithë shqiptarët duhet të dinë se 2 të tretat e konsumit të tyre të energjisë elektrike ua paguan shteti, ndërsa ata derdhin para për pjesën më të vogël. Për ta bërë më të qartë këtë gjë, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku bëri dhe krahasimin me faturat e tre qytetarëve që kishte përzgjedhur.

Por, protestat mbeten një turp për kreun e qeverisë! Ai përmendi edhe jelekverdhët dhe tha se madje as ata që dogjën Parisin nuk dolën në protesta, pasi e kuptojnë që në kohë lufte, ka rritje çmimesh. Kryeministri Rama akuzoi edhe ish-kryeministrin Sali Berisha se mbush sheshet me njerëz për të protestuar kundër rritjes së çmimeve duke i sjellë me autobusë nga rrethet. Pa përmendur asnjë emër, ai tha se madje e di edhe se kush ua paguan naftën e autobusëve të gjithë aty që dalin me dy gishtt lart. Sheshet për të, do të mbusheshin nëse rritja do të ishte pasqyruar në faturat e energjisë elektrike dhe të mos kishte asnjë lloj mburojë nga shteti. Madje, nëse kjo gjë do të kishte ndodhur, protestuesit sipas Ramës do ta thithnin pompën e karburantit sikur të ishte nje biberon.

Ai akuzoi shqiptarët se duke protestuar po i shërbejnë Rusisë, vendit që po pushton Ukrainën e se ende nuk e kanë kuptuar që në Kiev po luhet fati i Evropës. Atyre që e quajnë hajdut, Rama iu përgjigj sërish duke thënë se ata që e akuzojnë me siguri janë vetë të tillë, ose do të ishin nëse do të kishin një post si ai i kryeministrit. Kryeministri Edi Rama ka sfiduar edhe Serbinë që të tregojë nëse është ‘serioze’ në lidhje me nismën ‘Open Balkan’. Kryesocialisti tha se Serbia duhet të hapë rrugët me Shqipërinë, pasi vendi ynë ka 20 mijë ton të kontraktuara në Serbi e në këtë kohë lufte, duhet treguar se Ballkani i Hapur vlen vërtet për ta. Në fund, Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj ka përmendur edhe njëherë dy pikat e paketës së Rezistencës Sociale të publikuar nga vetë kryeministri Edi Rama. tha se do ketë rritje të pagës minimale e indeksim të pensioneve, paga minimale do të rritet me dy mijë lekë në prill, ndërsa pensionet në varësi të shumës, nga 400 në 1 mijë lekë në muaj.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Rama-protestuesve: Po tu jepnim faturën reale të OSHEE, pompën e karburantit do e thithnit

Ministrja Ibrahimaj: Pensioni rritet me 400 lekë, rroga me 2 mijë

Balluku nxjerr emrat e qytetarëve në fatura: Ja sa keni harxhuar, të madhen e paguan shteti

Rama: Ata që më quajnë hajdut, do ishin të tillë po të kishin vendin tim

Rama-Serbisë: Tregojeni tani sa vlen Open Balkan! Hapni rrugët për grurin

Rama-protestuesve: Pse s’dalin jelekverdhët që bënë shkrumb Parisin? I japin kohë kohës

Rama: Protestat në vend i shërbejnë Rusisë, atje luhet fati i Evropës!

Rama: Turp për ata që sjellin njerëzit në sheshe me autobusë, e dimë kush ua paguan naftën

Rama nuk tërhiqet: Protesta turp kombëtar, këtu njerëzit kanë marrë plumbin ballit….

Rama: Këtu s’ka ardhur rritja e çmimit të energjisë se s’do ngelej njeri pa dalë në shesh

(f.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike edi rama kriza ekonomike prej luftes paketa e rezistencës sociale edi rama kriza ekonomike prej luftes paketa e rezistencës sociale

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 24 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK