Politike

U përfol për videon kompromentuese me zv.ministren Romina Kuko, Soreca thyen heshtjen: Nuk i dhashë rëndësi…

Soreca ka deklaruar se gjithçka është një shpifje.
Featured image of article: U përfol për videon kompromentuese me zv.ministren Romina Kuko, Soreca thyen heshtjen: Nuk i dhashë rëndësi… Luigi Soreca dhe Romina Kuko
Përditësuar:

Tiranë- Ambasadori i Bashkimit Europian në vendin tonë, Luigi Soreca në emisionin “Open” në Top Channel,  ka folur për herë të parë për aludimet për lidhje intime me zv/ministren e Brendshme,  Romina Kuko. Ai deklaroi se gjithçka ishte një shpifje.

“Nuk reagova publikisht sepse nuk doja t’i jepja rëndësi lajmeve të rreme. Këto janë të këqija, shpifje. Ata që shpërndajnë lajme të rreme, pas disa kohe kjo sjellje e keqe u shkon kundër.”, u shpreh Soreca.

Në lidhje me akuzat për korrupsion, ai u përgjigj: “Më lejoni të them një gjë e nuk do të spekuloj. Nuk jam dakord me ata që akuzojnë kolegët me korrupsion. Një ambasador është institucion dhe përgjigjet që jepen, jepen në formë institucionale. Ne flasim në emër të institucionit, jo vetëm unë por çdo ambasador tjetër. Çdo gjë që bëjmë këtu monitorohet. Dua që kjo të jetë tejet e qartë. Pra ne monitorohemi.”, tha Soreca.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Për këtë,  foli pak ditë më parë edhe Romina Kuko, e cila  tha se ‘zërat’ lart e poshtë , janë goditje ‘nën brez’. Ai theksoi se këto gjëra dalin në momentin kur dikush nuk mund ta mundë kundërshtarin me argument.

Mediet opozitare spekuluan për një lidhje mes zv.ministres së Brendshme Romina Kuko dhe ambasadorit të BE-së në Tiranë, Luigi Soreca. Sipas këtyre medieve mësohet se prej kohësh materiali filmik ndodhet edhe në dorë të Presidentit të Republikës së Shqipërisë Ilir Meta, ndërkohë që zyra e shtypit në Presidencë, mohon të ketë folur ose të ketë një video të tillë.

J.V/Dosja.al

Shto Koment