LIVE UPDATES
Sport

VIDEO / “Turp i madh, Flamurtari është histori. Dje kam derdhur lot”…

7 Qershor 2021, 18:08 Nga DOSJA

VLORE – Për herë të parë në historinë e saj, një nga skuadrat më të mëdha në futbollin tonë, Flamurtari i Vlorës ka zbritur në kategorinë e dytë, pasi të dielën u mund nga Tërbuni i Pukës me penallti 5-4, që në hierarkinë e mëparshme të futbollit shqiptar është kategoria e tretë. Një lajm, jo i mirë në aspektin sportiv, por edhe i trishtë për të gjithë ata që i dhanë emrin dhe historinë kësaj skuadra, që qajnë sot të gjithë me mungesën e Flamurtarit.

Vasil Ruci, një ikonë e skuadrës vlonjate të Flamurtarit, tregon për “Top Channel” më tepër se si e përjetoi këtë ngjarje.

“Në vitin 1995 erdha nga Greqia për të parë ndeshjen e Flamurtarit, ku vetëm Rrapo Taho luante nga brezi ynë, linte fanellën atë ditë dhe stadiumi ishte bosh. Aty kam derdhur për herë të parë lot dhe dje. Flamurtari është histori”.

Çfarë do të thotë Flamurtari për një ikonë të tillë si Ruci?

“Flamurtari për ne ishte shtëpia jonë e dytë dhe unë do ta krahasoja me një manastir dhe ne ishim murgjit e atij manastiri. Ne atje kemi kaluar të gjithë jetën tonë dhe me shokët e ekipit nuk ishin thjeshtë bashkëlojtarë, por ishim vllezër”.

Po kaq i zhgënjyer duket të jetë edhe Roland Iljadhi, një tjetër emër i Flamurtarit të madh. “Nuk e mendonim kurrë, është një turp i madh për futbollin vlonjat dhe atë shqiptar. Një moment kyç ky për skuadrën e Flamurtarit dhe ku kërkesa për zgjidhje është më imediate se kurrë. Po ta shohësh, si e paralajmëruar më duket, e zhveshën komplet nga të gjitha pikëpamjet.

U bëj thirrje të gjithëve të afrohen ta ndihmojnë Flamurtarin, duke filluar nga kryetari i Bashkisë dhe të gjithë administratorëve të tjerë, që duan t’i shërbejnë këtij futbolli, këtij emri të madh,”- bën apel Iljadhi.

 

“Ky qytet ka nevojë që njerëzit dhe sidomos brezat e rinj dhe fëmijët, të jenë pranë sportit dhe pranë futbollit, pasi kanë ca mësojnë nga brezat paraardhës,”- shprehet gjithë dhimbje mjeshtri Vasil Ruci.


B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport flamurtari flamurtari i vlorës ka zbritur në kategorinë e dytë roland iljadhi skuadra vlonjate tërbuni i pukës vasil ruci flamurtari flamurtari i vlorës ka zbritur në kategorinë e dytë roland iljadhi skuadra vlonjate tërbuni i pukës vasil ruci

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!