LIVE UPDATES
Insights

“Tregimi i së dielës”, Agim Xhafka rrëfen historinë kur bleu shtëpinë e re: Ajo mbrëmje

8 Shtator 2019, 16:10 Nga DOSJA
“Tregimi i së dielës”, Agim Xhafka rrëfen

TIRANË- Nuk më harrohet. Sapo kisha hyrë në shtëpinë e re me plot tre dhoma gjumi. Krahasuar me kuvlinë ku jetoja më parë më dukej se tani kisha një lagje nën zotërim. Ballkonet ishin të gjata të gjata sa mendoja se po t’i bija dy herë fillim mbarim ishte aq sa rruga që të mbérrija te zyra ime.

Nga që nuk i gëzohesha asaj hapësire mblidhesha shpejt në shtëpi. Sa kthehesha nga puna nuk delja më. Shihja televizor,ndërroja vendet e pikturave dhe qejf, o qejf. Një nga këto mbrëmje mbushur me ngazëllim tringëlloi telefoni. E kisha vendosur në korridor. U ngrita nga kolltuku dhe:

-Alo?
-Bir,mirë je?
-Po,mama. Ju si jeni? Babai…
-Mirë të gjithë. Do vijmë dhe për shtëpinë e re. Mbase së shpejti. Por ti the që do vije në Korçë?
-Do vij, ja këto ditë.
-E mirë. Se doja një këshillë nga ty.
-Pérse?
-Flasim kur të vish!- dhe ma mbylli.
U ndjeva në gabim se vetë u premtova që do shkoja t’i shihja. Kisha menduar pas ca ditëve,por vendosa të nisem qysh të nesérmen.

I thashë gruas e ajo më kujtoi një porosi të rëndësishme, sipas saj.

-Thuaji Valkës për jorganët. Na duhen nja pesë copë se tani jemi shtëpi e madhe,do presim e do pércjellim njerëz,-këshilloi ajo.
Mëngjesi më gjeti në rrugë. Me atë ngazëllim sikur isha student e po rikthehesha në Korçë për pushimet e veres.

Trokitja te dera e prindérve është sikur i bije asaj porte me zemér,me ritmin e tërbuar pas një mallëngjimi të madh. Ndodhte cudia që pérherë e çelte nëna. Asnjëherë babai.
-Ta ndjej dorën,-ma zbuloi ajo sekretin e saj.

U gëzova që ndjeheshin mirë. Na gostiti nëna me lakrorin e saj që edhe po të isha në gjumë të thellë zgjohesha brof nga aroma. Babai më dha ca kupa raki Muskat,Pogradeci e vajti darka si te Sheratoni. U fola për punën time,për vajzat,për shtëpinë e re. Babai pas çdo fjalie thoshte birinxhi,ndérsa mamaja më pérkëdhelte flokët.

Ndérsa babai iu avit televizorit pér të ndjekur lajmet unë iu avita mamasë dhe i fola pér jorganët. Ajo kishte punuar një jetë jorganxheshë. Kishte bërë shumicën e pajave të korcarkave. E kur i flisja pér format që do zgjidhte,më thoshte:
-Me tulipanë do i bëjmë. Ngjyrë blu të errët deti.

Ramë të flinim vonë. Në mëngjes pasi piva kafen me pleqtë e mij,u nisa duke kënduar drejt Tiranës. Bota më dukej e bukur dhe jeta plot me ngjyra.
Sa arrita në shtëpi u rrotullova rreth dhomave,kuzhinës dhe po ecja nëpér ballkone.

Gruaja kishte dalë me vajzat dhe sa erdhi nisa t’i raportoj pér udhëtimin.
-Fola dhe për jorganët. Pa merak,që sot do niste t’i qepte,-i thashë.
-Po pér hallin e saj?
-Çfarë halli?
-Po a të mori në telefon mamaja mbrëmë vonë?
-Po,-i thashë dhe ngeca pa fjalë.

Mirë ajo që nuk e pérmendi,mbase e harroi,po unë si rrodha kështu.
Vrap te telefoni,mora Nestin,fqinjin e babait se prindérit nuk kishin telefon në shtëpi.
-Nesti,të lutem a e lajmëron pak nënën!- gati iu luta.
-Po,mor bir. Ja,tani.

Pas tre minutash dëgjoj matanë babain.
-Mirë arrite?- më pyeti.
-Ma jep mamanë,-i thashë.
-Eshtë shtrirë se ndjehet pak e lodhur. Po çfarë ke,ia them unë. I filloi jorganët,pa merak.
-Jo,nuk e kam atje hallin. Por mbrëmë më tha se donte të këshillohej me mua. Pér çfarë? Di gjë ti?

-Ndjehet herë pas here si e këputur dhe doktoresha i tha të bëjë një vizitë te kardiologu në Tiranë. Këtë donte të të thoshte. Por një herë tjetër,nuk është aq rëndë,-e tha si me gjysëm të qeshure.

-Ma puth fort,-i thashë dhe nuk e mbylla receptorin. E lashë të rrëzohej në tokë.
Nisa t’i bëj gjyqin vetes. Po tregohesha aq i egér sa po e krahasoja surratin tim me kriminelët që vrasin njerëz. U pérhumba fare dhe s’dija as ç’të bëja,as c’të thoja. Nëna kishte nevojë pér mua dhe unë i flisja për jorganët!!! Tmerr,mosmirënjohje dhe njeri me gjakun ujë. Ja se ç’isha unë. Nuk i ktheja përgjigje as gruas nga që më dukej se faji im nisi tek porosia e saj. Nuk ka falje pér ty,i thashë vetes. Mezi prisja të gdhihej. Agu do më gjente në rrugë e lindjen e diellit do e shihja në Korcë. Më fal,mama,do thoja në çdo kilometër. Plot 180 herë. Më fal,fal,fal…

 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog agim xhafka historite e agim xhafkes tregimi i se dieles agim xhafka historite e agim xhafkes tregimi i se dieles

Sondazh

Poll
Insights 2 Shtator 2019, 05:11

Pas Brexit shenjat në Europë janë për stuhi

GJERMANI- “Nëse më duhet të bëj luftë, atëherë të lutem kundër një koalicioni”, citohet të ketë thënë Napoleoni. Vërtet që Europa ishte e bashkuar kundër Francë...

Insights 1 Shtator 2019, 13:41

Dysheku i ngrohtë….tregimi i së dielës

TIRANË- E ndjeja shumë ciknën se vishesha me tuta të trikotazhit dhe kur temperaturat zbrisnin shumë gradë nën zero,shtoja disa rrecka poshtë tutave bezhë,...

Insights 29 Gusht 2019, 15:11

Kur të prishim Shqipërinë, ku do vemi?

TIRANË– Njiqind e gjashtë vjet ma parë, poeti i madh At Gjergj Fishta, i zhgënjyem thellë nga grindjet dhe mosmarrëveshjet në mes shqiptarëve, theu b...

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat