LIVE UPDATES
Sport

Trajneri spanjoll paralajmëron lojtarët që refuzojnë të vaksinohen: “Ekipi do të paguajë çmimin”. Xhaka tha

10 Shtator 2021, 13:43 Nga DOSJA
Trajneri spanjoll paralajmëron lojtarët që refuzojnë të

ANGLI – Nuk është një fillim i lehtë i sezonit në Arsenal, me tre humbje në po aq ndeshje, ata janë të fundit në Premier League. Nëse loja nuk po e “nderon” Artetën, fati gjithashtu u ka kthyer kurrizin dhe koronavirusi ka vënë edhe më shumë pengesa në fillim.

Katër lojtarë, përfshirë Aubameyang dhe Lacazette, u testuan pozitivë për debutimin në ligë kundër Brentford (humbje 2-0).  Ben White, nënshkrimi i ri veror, erdhi më vonë. Ndërsa Granit Xhaka, i cili refuzoi të vaksinohej para se të kontraktonte COVID-19 javën e kaluar, ishte i fundit.

Përballë një situate të tillë, Arteta paralajmëron ‘anti-vaksinat’ e tij, si zvicerani, i cili është ende në vendin e tij (pozitivi erdhi në pushimin e ekipit kombëtar) dhe nuk do të jetë në gjendje të luajë kundër Norwich këtë fundjavë.  “Natyrisht, nëse ata nuk (vaksinohen), do të ketë disa kufizime, sepse ne nuk duam të ekspozohemi ndaj gjërave të caktuara.

Për shembull, kur udhëtoni. Nëse nuk janë të vaksinuar dhe udhëtojnë ose shoqërohen  në raste të caktuara, rreziku rritet shumë. Ne nuk duam të ekspozojmë asnjë nga lojtarët tanë. Në fund, skuadra dhe klubi do të paguajnë çmimin,“- tha trajneri bask në një konferencë për shtyp.

Arteta, i ballafaquar me valën e pozitivëve të papritur, tashmë konsideroi se ndeshja e lartpërmendur kundër Brentford duhej të ishte shtyrë dhe shpreson që të gjithë lojtarët e tij të vaksinohen sa më shpejt të jetë e mundur. “Ne po përpiqemi të shpjegojmë të gjitha arsyet pse kjo është gjëja e duhur për të bërë.

Para së gjithash, ajo do të mbrojë klubin, së dyti, shokët e tyre të skuadrës, mjedisin me të cilin janë në kontakt të vazhdueshëm dhe ekspozimin me të cilin do të përballen nëse jo ata  vaksinoni,“- vazhdoi ai.

“Nga ana tjetër, cila është gjëja më e mirë për klubin dhe ekipin për të minimizuar rrezikun që ndonjë lojtar të infektohet me virusin, ose ta kalojë atë tek dikush tjetër? Por është personale, nuk është një detyrim, dhe ne duhet të respektojmë”.

Kështu ka deklaruar Arteta, pozicioni i së cilës do të jetë në rrezik, nëse ai nuk arrin të përmbysë dinamikën negative në të cilën janë zhytur “Gunners”. Për këtë, të kesh numrin më të madh të armëve duket vendimtare.

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport “gunners arsenal aubameyang dhe lacazette granit xhaka premier league “gunners arsenal aubameyang dhe lacazette granit xhaka premier league

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra