LIVE UPDATES
Aktualitet

Tensioni i fushatës zgjedhore/ Si po e përjetojnë qytetarët luftën e ashpër politike

22 Prill 2021, 18:32 Nga DOSJA
Tensioni i fushatës zgjedhore/ Si po e përjetojnë qytetarët

TIRANË- Jemi duke përjetuar një situatë të ndezur parazgjedhore. Aq e tensionuar është gjendja sa më tepër në ekranet tone, po shfaqen kolegët tanë të nderuar, gazetarët e kronikës së zezë.

“Po përveçse politikës, kush e komplikon tjetër situatën? Populli do vetëm të punojë, të jetojë I sigurtë e të mbajë familjen. Nuk është mirë që të dëgjojmë vrasje, plagosje dhe dhunë për zgjedhje. Populli është një. Ta mendojë se për kë ka dëshirë të votojë, dhe kjo punë të kalojë sa më qetë.

Po pse moj gazetare, në 2021-shin, kështu do të jetojmë ne? Ai thotë sfurqet, armët andej nga ana tjetër, sikur është kthyer ’97-ta. Ky popull po vuan shumë. I thashë motrës sime tani, hajde të dalim për kafe, ruhuni tha, se mos na vrasin.

O Zot, kur do të arrijmë që t’I japin dorën njëri-tjetrit, t’I dorëzojnë postet paqësisht njëri-tjetrit. Qyteti I Elbasanit është një shembull, me kulturë, me dashuri, se jemi lindur dhe rritur atje, kemi jetuar 50 vjet në Elbasan. Unë mendoj se populli I Elbasanit duhet të dalë me një vendim bashkie, që gjithë politikanët tanë të mos I pranojnë fare në qytet, as për festa e as për fushatë.

Politika shqiptare të mos hyjë fare në qytetin e Elbasanit. I kanë tmerruar njerëzit. Shikoja mbrëmë lajmet, lagjen time ku kam jetuar, shikoja njerëzit që iknin me vrap. Marr në telefon kunatin, vjehrrën dhe I pyes çfarë po ndodh. Lëre se jemi shumë të frikësuar, m’u përgjigjën.

Të flasë presidenti më këtë gjuhë, mendo se çfarë mund të bëjë një kategori tjetër të popullsisë. Po ja që thotë të presim me sëpatë, rrëmbeni sfurqet, këpusim duart. Jemi në shekullin e 21-të, nuk do kthehemi shekuj prapa. Kjo nuk ndodh dhe nuk ka për të ndodhur kurrë më.

Kur mbahen zgjedhjet, se nuk dua t’ja di fare, ja juve gazetarët më informuat.

Kur do të qetësohet Shqipëria, këtë presim neve, të gëzojmë edhe ne moshat tona. Gjuha që përdorin politikanët është shumë e rëndë, në veçanti e presidentit të republikës. Unë nuk jam me asnjë parti. I rekomandoj të qetësohet. Do iki andej, do iki këtej, do bëj këtë, do bëj atë, do pres duart. Ne si qytetarë lëndohemi shumë, saqë I them shpesh bashkëshortes, e fikim fare televizorin, mos të shikojmë më”.

Nisur nga ngjarjet e fundit në Elbasan, televizioni Top Channel, në faqen e tij online po realizon një sondazh me pyetjen: Cili mendoni se është përgjegjës për vrasjen e ndodhur në Elbasan? Shumica mendon se përgjegjësi mban Partia Demokratike, më pas renditet Partia Socialiste dhe e treta LSI-ja.

MARRË NGA TOP CHANNEL

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Aktualitet Aktualitet zgjedhjet 25 prill 2021 zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi