LIVE UPDATES

shefi i pentagonit

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Ndahet nga jeta ish-shefi i Pentagonit, Donald Rumsfeld! Ish- kandidat për postin e presidentit, SKANDALET dhe karriera e tij - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Ndahet nga jeta ish-shefi i Pentagonit, Donald Rumsfeld! Ish- kandidat për postin e presidentit, SKANDALET dhe karriera e tij

1 Korrik 2021, 05:16 Nga DOSJA
Ndahet nga jeta ish-shefi i Pentagonit, Donald Rumsfeld! Ish- kandidat për

Donald Rumsfeld, i cili shërbeu dy herë si sekretar i mbrojtjes si dhe konkurroi si kandidat për president i Shteteve të Bashkuara, u nda nga jeta në moshën 88-vjeçare. Figura e zotit Rumsfeld, i cili kishte marrë emër si drejtues i aftë e vizionar për ushtrinë moderne amerikane, u njollos nga ndërhyrja e tejzgjatur dhe e kushtueshme ushtarake e Shteteve të Bashkuara në Irak.

“Me dhimbje të thellë ndajmë lajmin për vdekjen e Donald Rumsfeldit, një burrë shteti, një bashkëshort, baba, gjysh e stërgjysh i përkushtuar,” tha familja e tij përmes një deklarate. Ai u nda nga jeta i rrethuar nga të afërmit në qytetin Taos të shtetit Nju Meksiko. Deklarata nuk specifikonte ditën e vdekjes.

Rumsfeld, i cili krahasohet me ish-Sekretarin e Mbrojtjes së periudhës së Luftës së Vietnamit, Robert McNamara për nga ndikimi dhe autoriteti që gëzonte në Uashington si shef i Pentagonit, ishte karizmatik por edhe shumë pompoz në këtë post dhe mishëronte qëndrimin më agresiv të administatës së Presidentit Bush përballë sfidave globale.

Me zotin Rumsfeld në postin e shefit të Pentagonit, forcat amerikane rrëzuan me shpejtësi presidentin irakian Sadam Husein, por nuk arritën të vendosin stabilitetin në këtë vend dhe Iraku shumë shpejt precipitoi në kaos e dhunë mes myslimanëve suni dhe shiitë. Prania ushtarake amerikane në Irak vazhdoi deri më 2011, vite pasi zoti Rumsfeld ishte larguar nga Pentagoni.

Donald Rumsfeld luajti një rol udhëheqës para luftës duke u mëshuar me forcë argumenteve për të ndërhyrë ushtarakisht në Irak. Ai paralajmëroi se regjimi irakian përbënte rrezik pasi zotëronte armë të shkatërrimit në masë, gjë që nuk u vërtetua pas ndërhyrjes amerikane.

Vetëm zoti McNamara ka qëndruar për një kohë më të gjatë në postin e shefit të Pentagonit se sa zoti Rumsfeld.

Zoti Rumsfeld shpesh i trajtonte komandantët ushtarakë dhe anëtarët e Kongresit me arrogancë. Ai gjithashtu kishte përplasje me anëtarë të tjerë të ekipit të Presidentit Bush, si për shembull Sekretarin e atëhershëm të Shtetit, Colin Powell. Në disa raste ai krijoi divergjenca edhe me aleatë evropianë.

Në 2004, Presidenti Bush dy herë nuk ia pranoi ofertën për dorëheqje zotit Rumsfeld pasi shtypi publikoi foto për trajtimin e turpshëm të të burgosurve në burgun irakian Abu Graib nga ushtarë amerikanë. Skandali bëri bujë të madhe dhe u përcoll me kritika të forta në shkallë ndërkombëtare. Në fotografi shiheshin ushtarë amerikanë duke qeshur, siç duket të argëtuar, ndërsa të burgosurit ishin në poza të turpshme seksuale apo abusive.

Zoti Rumsfeld personalisht kishte autorizuar taktikat e ashpra të marrjes në pyetje të të burgosurve.

Emri i Donald Rumsfeldit filloi të lakohej shpesh në kritikat për ndërhyrjen amerikane në Irak, pasi lufta nuk po shkonte si duhej dhe në SHBA mbështetja publike filloi të shteronte. Në nëntor 2006, Presidenti Bush e zëvendësoi zotin Rumsfeld, megjithë kundërshtitë e Nënpresidentit Dick Cheney, një mik dhe bashkëpunëtor i tij i vjetër.

Pak ditë pasi ishte betuar se Donald Rumsfeld do të vazhdonte të drejtonte Pentagonin deri në fund të mandatit të tij presidencial, Presidenti Bush njoftoi zëvendësimin e tij me Robert Gates, pasi demokratët siguruan kontrollin e Kongresit si rezultat i zhgënjimit publik me luftën në Irak.

Shumë historianë dhe ekspertë ushtarakë fajësojnë zotin Rumsfeld për vendime që e përkeqësuan situatën në Irak. Për shembull, zoti Rumsfeld kishte këmbëngulur se nevojitej vetëm një forcë e vogël ushtarake për ndërhyrje, duke mos përfillur opinionin e gjeneralëve. Forca e vogël nuk arriti të stabilizonte Irakun pas rrëzimit të Sadam Huseinit.

Zoti Rumsfeld u akuzua gjithashtu për reagim të vonuar për të diktuar kryengritjen që po ziente në 2003 dhe kërcënimin që përfaqësonte ajo.

Nën udhëzimet e zotit Rumsfeld, L. Paul Bremer i cili mori në dorë Autoritetin Provizor në Irak pas rrëzimit të Sadam Huseinit, bëri dy gabime të rënda: shpërbëri ushtrinë irakiane duke nxjerrë pa punë mijëra irakianë të armatosur në vend që t’i mobilizonte në rindërtimin e vendit, dhe e dyta: boshatisi ministritë nga kuadrot zyrtare që i përkisnin Partisë Baathe të Sadamit.

Zoti Rumsfeld ishte në krye të Pentagonit edhe gjatë ndërhyrjes në Afganistan në 2001. Edhe në këtë rast ai kishte dërguar një forcë të vogël, që megjithëse rrëzoi nga pushteti Talibanët, nuk arriti të vendosë stabilitetin në vend.

Gjatë mandatit të zotit Rumsfeld në Pentagon, forcat amerikane nuk arritën të gjejnë Osama bin Ladenin, i cili arriti të shpëtojë i padiktuar nga një kontigjent i vogël me forca speciale dhe agjentë të CIA-s në malet e Bora Borës. Ai u vra nga forcat amerikane në 2011 në Pakistan.

Kritikët këmbëngulin se nëse zoti Rumsfeld do të kishte dërguar një numër më të madh forcash në Afganistan, Bin Ladeni mund të ishte kapur më herët. Por zoti Rumsfeld i përmbahej bindjes se “nëse nuk të kritikon njeri, ndoshta nuk po bën gjë me vlerë”.

Një tjetër citim i zotit Rumsfeld që ndoshta e përmbledh më mirë sjelljen e tij ishte “Është më e lehtë të fillosh diçka se sa ta mbarosh”.

Donald Rumsfeld kujtohet edhe për konferencat për shtyp, ku shpesh hynte në replika me gazetarët. Por ndoshta momenti më i spikatur është ai i vitit 2002, kur zoti Rumsfeld tha në një konferencë për shtyp “Raportimet që thonë se nuk ka ndodhur gjë gjithmonë më duken interesante, sepse siç e dini: ka gjëra të mirënjohura që i dimë. Ka gjëra që e dimë se nuk i dimë. Ka gjëra që e dimë se janë të paditura, pra e dimë se ka gjëra që nuk i dimë. Por ka edhe gjëra të paditura që s’e dimë që nuk i dimë”.

Fushata “Anglishte me Fjalë të Thjeshta” e zgjodhi atë në 2002 si amerikani që e masakroi më rëndë gjuhën atë vit. “Mendojmë se e dimë se çfarë deshi të thotë zoti Rumsfeld. Por nuk e dimë nëse e dimë vërtetë,” tha zëdhënësi i fushatës.

Zoti Rumsfeld më pas titulloi librin e tij me kujtime “Të ditura e të Paditura”.

“Këto gjëra ndodhin,” tha ai në komentet për shtyp në prill 2003 kur në Irak kishte plasur kaosi pasi trupat amerikane rrëzuan nga pushteti Sadam Huseinin.

Pasi u largua nga sektori shtetëror, zoti Rumsfeld arriti sukses të konsiderueshëm financiar duke shërbyer si shef ekzekutiv i dy prej kompanive më të mëdha amerikane. Në vitin 1988 ai konkurroi për pak kohë për emërimin e republikanëve si kandidat në zgjedhjet presidenciale.

Zoti Rumsfeld pat qenë pilot i marinës ushtarake amerikane, ambasador amerikan në NATO dhe ligjvënës në Kongresin amerikan. Ai lë pas bashkëshorten dhe tre fëmijë.

Marre nga VOA

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota donald rumsfeld vdes donald rumsfeld donald rumsfeld vdes donald rumsfeld

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN