LIVE UPDATES

ryshfet

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa angleze, GJKKO dënon me 2 vite burg prokurorin Spartak Çoçoli, “Taku - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa angleze, GJKKO dënon me 2 vite burg prokurorin Spartak Çoçoli, “Taku

9 Shtator 2020, 17:49 Nga DOSJA
100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa

GJIROKASTËR– Gjykata e Korrupsionit dhe e Krimit të Organizuar ose e njohur ndryshe si GJKKO, ka dënuar me dy vite burg prokuroriun Spartak Çoçoli, i cili akuzohej për veprën penale “korupsion pasiv”. Dënimi me dy vjet burgim u konvertua nga gjykata në 4 vjet qëndrim shërbim prove. Gazetari Elton Qyno ka zbuluar detaje nga dosja e plotë hetimore,  lidhur me arsyet e prangosjes së hetuesit, i cili tentoi që të lironte nga “sekuestro” një mjet të blinduar me targa angleze dhe pa letra.

Pas dhënies së dënimit, trupa gjykuese ka vendosur edhe konfiskimin e 100 eurove ndaj prokurorit Çoçoli, i cili ka deklaruar se paratë i kishte fituar vetë. Të dënuar bashkë me prokurorin ishin miku i tij Ernest Doro, i cili u dënua me 1 vit burgim që u konvertua në 2 vjet shërbim prove. Po ashtu i njëjti dënim është dhënë edhe për të pandehurin tjetër, Ervin Hysaj.

Hetimi për prokurorin ka nisur që më 14 janar të vitit të shkuar, pasi më 24 dhjetor 2018 Ernest Duro, nga Këlcyra ka bërë një kallëzim penal për “kanosje me armë zjarri” nga një person i paidentifikuar, i cili kishte në përdorim një automjet tip “Benz” me targa angleze LPS 54 YR. Sapo çështja është regjistruar nga Policia, kallëzimi është përcjellë në prokurorinë e Gjirokastrës, ku dosja është administruar nga prokurori Spartak Çoçoli. Gjatë hetimeve të kryera rezultoi se personi që kishte kërcënuar me armë zjarri Ernest Duron ishte Ervin Hysaj. Të dy gjatë kohës që Prokuroria hetonte, kishin biseduar me njëri-tjetrin për “mbylljen” e hesapeve, në mënyrë që Hysaj të merrte pas makinën e tij. Por biseda e datës 14 janar ishte ajo që “”fundosi” prokurorin, pasi të dy të rinjtë po planifikonin që t’i ofronin para në këmbim të mbylljes së dosjes penale.

Më pas të dyja palët kanë rënë dakord për mbylljen e dosjes, në mënyrë që Ervin Hysaj të merrte përsëri makinën, që i ishte sekuestruar në funksion të këtij kallëzimi penal. Për ta nxjerrë makinën, Ervin Hysa, ka bërë përpjekje për të gjetur shumën prej 100 euro me insistim. Ka rezultuar se 60 euro ia ka dërguar e dashura dhe 50 euro i kishte vetë. Pasi ka siguruar paratë ia ka dhënë bashkëpunëtorit të tij Ernest Duro, me qëllim që ai t’ia jepte prokurorit. Kjo pasi pasi Duro e njihte prokurorin me anë të një personi të tretë, madje kishte krijuar edhe marrëdhënie miqësore me të duke i vendosur edhe nofkën “Taku”.

Pasi ka marrë shumën në euro, prokurori Spartak Çoçoli ka urdhëruar kthimin e makinës me targa angleze tek pronari Ervin Hysaj, pa e verifikuar në asnjë moment se në pronësi të kujt ishte mjeti. Megjithatë makina është ende e bllokuar në Polici.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet denohet spartak çoçoli gjkko spartak cocoli denohet spartak çoçoli gjkko spartak cocoli

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë