LIVE UPDATES

pozitiv me covid

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Betejë e ashpër me Covid-19 në Manchester, 99 studentë kanë rezultuar pozitiv, izolohen rreth 1,700 të tjerë - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Betejë e ashpër me Covid-19 në Manchester, 99 studentë kanë rezultuar pozitiv, izolohen rreth 1,700 të tjerë

26 Shtator 2020, 09:45 Nga DOSJA
Betejë e ashpër me Covid-19 në Manchester, 99 studentë

ANGLI- Situata në Angli vazhdon të jetë problematike. Në Universitetin Metropolitan të Mançesterit, rreth 1,700 studentë do të izolohen për 14 ditë, pasi 99 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Sipas BBC, studentëve në të gjithë qytetin iu është kërkuar që të shmangin vendet me grumbullime dhe organizimet e festave. Këshilli i qytetit të Mançesterit, ka thënë se po zbatonë një “bllokim lokal” për të ndaluar transmetimin e virusit midis studentëve dhe për të parandaluar përhapjen në gjithë qytetin.

Në provat që kanë dalë deri tani, është vërtetuar se transmetimi ka qenë brenda universitetit nga vetë studentët,”-ka lajmëruar Këshilli.

Ndërkohë, një studente e universitetit, Megan Tingy, ka treguar se askush nuk i ka paralajmëruar për izolimin dhe se po i mbajnë brenda jashtë vullnetit të tyre. “Ne po bëheshim gati të dilnim dhe policia nuk na la të shkonim. Ata thonë se nuk mund të largohemi.Ne nuk kemi marrë asnjë email nga universiteti në lidhje me këtë dhe ata po na mbajnë kundër vullnetit tonë.Babai im ka kërkuar të bisedojë me stafin e universitetit për të zbuluar se çfarë po ndodh,”- është shprehur studentja.

Gjithashtu një tjetër student, Chip Wilson është shprehur i shqetësuar për situatën. “Na është thënë që nuk na lejohet të largohemi dhe nëse e bëjmë nuk mund të kthehemi, kështu që tani të gjithë jemi mbërthyer brenda.Ne të gjithë jemi të shqetësuar se si do të marrim ushqimë dhe sa do të zgjasë kjo situatë.Mbi të gjitha, shumë prej nesh këtu kanë simptoma Covid-19 por nuk mund të marrin teste,”- ka treguar ai.

Ndërkohë një zëdhënës i universitetit ka thënë që do të sigurohen gjërat e nevojshme dhe do të penalizohen ata që do shkelin rregullat. “Ne jemi plotësisht mbështetës të vendimit për izolim.Shërbime për të siguruar mirëqenien do të sigurohen.Ekipet tona të sigurisë do të rrisin patrullimet për të mbështetur bllokimin dhe ne do të marrim masa disiplinore kundër çdo studenti që rezulton se ka shkelur kërkesat,”- ka treguar ai.

Gjithashtu dhe në Skoci, disa studentëve u është kërkuar që të mos shkojnë në klube, parti ose restorante gjatë fundjavës, në një përpjeke për të mos pasur një valë të dytë shpërthimi të Covid-19.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota covid-19 covid-19 ne bote covid-19 ne maçester maçesterë covid-19 covid-19 ne bote covid-19 ne maçester maçesterë

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra