LIVE UPDATES

permbytje ne durres

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

HARTA LIVE/ Përmbytje në Shqipëri! Durrësi, Shijaku, Shkodra dhe Fushë Kruja ‘nën ujë’. Thirrja e ARSH: Përdorni zin - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

HARTA LIVE/ Përmbytje në Shqipëri! Durrësi, Shijaku, Shkodra dhe Fushë Kruja ‘nën ujë’. Thirrja e ARSH: Përdorni zin

26 Janar 2021, 07:04 Nga DOSJA
HARTA LIVE/ Përmbytje në Shqipëri! Durrësi, Shijaku, Shkodra

SHQIPËRI– Dita e sotme ka nisur me vranësia dhe reshje të dendura shiu, sidomos në zonat e ulëta. Sipas Meteoalb, rrebeshet e shiut do të vijojnë edhe në zonat bregdetare, ndërsa në zonat lindore, pritet që të ketë reshje dëbore.

Mesdita dhe pasditja sjellin më pak reshje dhe intervale të shkurtra me kthjellime, ndërsa nata rikthen motin e kthjellët por të ftohtë dhe me temepratura të ulëta. Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -4°C në 10°C. Era do fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi deri 50 km/h nga drejtimi Veriore-Verilindor duke krijuar në det dallgëzim 5 ballë.

Reshjet e dendura kanë sjellë dëme të mëdha në shumë zona të vendit tonë, por kryesisht në Durrës për shkak të daljes së lumit Erzen nga shtrati, Shijak e Fushë Krujë. Në këto zona, shtëpitë dhe tokat bujqësore janë përmbytur krejtësisht.

Në Gjirokastër e Tepelenë janë raportuar rrëshqitje dherash, ndërsa pjesa e Korçës ëhstë raportuar e bllokuar nga dëbora e ngrica. Si pasojë e rrëshqitjes së dherave është bllokuar dhe aksi Peshkopi- Kukës për rreth një orë duke shkaktuar radhë të gjata trafiku.

Presidenti Ilir Meta ka vijuar ti bëjë thirrje Ministrisë së Bujqësisë që ti ndihmojë qytetarët që ndodhen në zonat ku janë përmbytur apo rrezikojnë. Nëpërmjet një postimi në ‘Facebook’ kreu i shtetit jep informacion në lidhje me situatën që ndodhet vendi pas shirave të dendur që kanë rënë në orët e fundit. Meta shkruan se sipërfaqe të mëdha toke, banesa, biznese ndodhen nën ujë. Presidenti bën të ditur se mbi 10 banesa në Shijak dhe mbi 70 në Sukth 2 e Vadardhë kanë prezencë uji deri në 30 cm. Po ashtu në Berat, Korçë dhe Fier situata është e njëjtë.

Këshillohet lëvizja vetëm me zinxhirë në këtë zonë. Edhe Veriu i Shqipërisë ka pasur problematikat e veta në izolimin e fshatrave të thella për shkak të dëborës që ka kapur gjysmë metri trashësi.

Dita e nesërme do të risjellë temperatura të ulëta që shkojnë deri në -7 gradë. Sipas meterologes vendi ynë do të përfshihet nga temperatura të ulëta dhe ulje të intensitetit të reshjeve,  situatë kjo qe do zgjasë deri ditën e premte. Fundjava do të sjellë rikthimin e reshjeve të shiut dhe rritjen e temperaturave.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet moti i keq ne shqiperi shqiperi moti i keq ne shqiperi shqiperi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE