LIVE UPDATES

masa e sigurise per calamanin

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Vrasja e Mateos! Çalamani në burg, familja e vogëlushit kërkon varjen (ZHVILLIMET) - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e Mateos! Çalamani në burg, familja e vogëlushit kërkon varjen (ZHVILLIMET)

18 Nëntor 2021, 08:39 Nga DOSJA
Vrasja e Mateos! Çalamani në burg, familja e vogëlushit

FIER– Famijarët e Mateo Vasiut, 8-vjeçarit që u vra dhe u gropos në oborrin e shtëpisë nga Klodian Çalamani e kanë shumë të qartë dënimin që duan t’i japin vrasësit, varje dhe djegie në mes të qytetit. Të vënë në dijeni se sot do të jepej masa e sigurisë për ‘monstrën e Fierit’ ata janë shfaqur që në orët e para në dyert e Gjykatës së Fierit dhe kanë pritur që Çalamani të vinte në atë sallë dhe që ata vetë ta merrnin hakun për vrasjen e vogëlushit. Duke thyer xhamat, familjarët e Vasiut janë futur me dhunë brenda ambienteve të Gjykatës deri në holl, por pasi kanë parë që aty brenda nuk ndodhej Çalamani, kanë zbritur në oborr.

Të pikëlluar nga humbja e madhe, familja e Mateos, të njohur e më shumë se 100 qytetarë që nuk kishin asnjë lidhje me viktimën, janë filmuar teksa kontrollonin një e nga një furgonët e policisë për të parë nëse brenda tyre ndodhej vrasësi. Në prononcime të hëerëpashershme për media, të afërmit e vogëlushit kanë bërë thirrje për varje në mes të Fierit të Çalamanit e djegien e tij për së gjalli. Vetë nëna e 8-vjeçarit është dëgjuar të thotë se vetëm në atë mënyrë do të ketë mundësi të shkojë e t’i thotë të voglit se ia ka marrë hakun.

Vëllai i Mateos është filmuar teksa hidhet nga porta e Gjykatës së Fierit dhe drejtohet për tek një furgon policie për të parë nëse brenda ishte Çalamani. Një nga policët e ka marrë dhe e ka përqafuar 14-vjeçarin për ta qetësuar dhe më pas e ka çuar që të shohë vetë brenda mjetit për të vërtetuar se aty nuk ndodhej vrasësi i vëllait të tij të vogël. Pikërisht këto tensione kanë bërë që masa e “arrestit me burg” të caktohet në mungesë për 38-vjeçarin duke mos e sjellë fare në sallën e gjyqit. Pavarësisht vendimit të Gjykatës, nëna e Mateos ka kërkuar djegien e tij në mes të qytetit.

“Këtu jam çdo ditë, e dua të djegur në mes të qytetit,”- ka thënë ajo ndër të tjera për mediat.

Ata kanë nisur edhe të mbledhin firma për të bërë një peticion që tu mundësojë varjen e Çalamanit në mes të qytetit. Familjarët janë shprehur ndër të tjera se nga Gjykata do të zhvendosen pranë Komisariatit të Fierit ku dhe ndodhet 38-vjeçari dhe do të kërkojnë drejtësi për Mateon. Çalamanin e ka braktisur edhe avokati. Erlis Nakollari, i cili ishte caktuar nga shteti për të mbrojtur vrasësin e vogëlushit, është tërhequr nga çështja.

Si ndodhi krimi makabër në Fier?

Klodian Çalamani thërriti mëngjesin e të hënës Mateon që ishte nisur për në shkollë dhe i kërkoi që t’i blinte bukë. Me biçikletën e tij, Mateo shkoi bleu bukën dhe erdhi e ia solli 38-vjeçarit në banesë, nga ku nuk doli më kurrë. Sipas dëshmisë së dalë nga vetë Çalamani ka qenë një ofendim i Vasiut që ka bërë që 38-vjeçari ta godiste me kazëm pas koke. Më pas, ai i ka lidhur duar e këmbë të voglit dhe e ka groposur pranë banjos së jashtme të shtëpisë së tij. Nëna e Mateos e priste në shtëpi, por pavarësisht se 8-vjeçari nuk kishte shkuar në shkollë në mëngjes, denoncimi në polici është bërë vetëm pasdite. Dëshmitë se Mateo ishte parë për herë të fundit me Çalamanin çuan policinë në shtëpinë e tij dhe gjetën trupin e të voglit të mbuluar me baltë. 38-vjeçari ishte duke pirë alkool edhe në momentin që u arrestua. Ai e ka pranuar krimin e rëndë dhe ka treguar se si e ka qëlluar të voglin me kazëm në kokë e më pas e groposi.

ZHVILLIMET ORE PAS ORE:

VIDEO-LAJM! Momenti prekës, efektivi përqafon e ngushëllon vëllain e Mateos

Detaje të TMERRSHME/ Çalamani i lidhi këmbët dhe duart Mateos, pastaj e groposi

Furgoni tensionon familjarët, vëllai i Mateos hidhet nga porta, kërkon vrasësin

Qytetari shpërthen në lot: Unë jam baba vetë, ai duhej ekzekutuar

Në pritje të Çalamanit! I gjithë Fieri në këmbë, kërkojnë drejtësi për Mateon

Kërkojnë ta varin! Familjarët e Mateos kontrollojnë çdo makinë policie për vrasësin

Qytetari në Fier: Digjeni! Njëri përdhunon tjetri vret, po sikur të ishte vajza juaj

Tensionet! Gjykata mund të shtyjë seancën për vrasësin e Mateos së vogël

MOMENTI kur familjarët e Mateos futen brenda Gjykatës, presin autorin: Qen!

Rrëqeth halla e Mateos së vogël: A futet në gropë ai engjëll, një gonxhe e pa çelur

PREKËSE! Babai i Mateos: Si më djeg zemra mua, ashtu çika të bëhet ai

Thirrja e familjares së Mateos: Hajdeni ta varim, populli të na mbështesë

Me lot në sy! Familjarët e Mateos:Hajdeni ta varim autorin, i vogli nuk iku nga Zoti

‘Na masakrove djalin’/ TENSIONE në Gjykatë, familjarët e Mateos thyejnë xhamat

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet klodian çalamani mateo vasiu tensione ne gjykaten e fierit vritet i mituri ne fier klodian çalamani mateo vasiu tensione ne gjykaten e fierit vritet i mituri ne fier

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN