LIVE UPDATES

konflikti poloni-bjellorusi

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Konflikti Poloni-Bjellorusi, Anglia gati për të vendosur trupa në kufi - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Konflikti Poloni-Bjellorusi, Anglia gati për të vendosur trupa në kufi

9 Dhjetor 2021, 17:27 Nga DOSJA
Konflikti Poloni-Bjellorusi, Anglia gati për të vendosur trupa në

ANGLI- Mbretëria e Bashkuar do të vendosë trupa shtesë në Poloni dhe Lituani mes tensioneve në kufijtë e tyre me Bjellorusinë. Standart shkruan se Ministria e Mbrojtjes njoftoi se 140 inxhinierë ushtarakë do të dërgohen në Poloni, duke shtuar se një ekip i veçantë është dërguar edhe në Lituani.

“Polonia dhe Lituania, së bashku me fqinjin e tyre baltik, Letoninë, kanë qenë nën presion të konsiderueshëm nga migrimi me origjinë nga Bjellorusia dhe i lehtësuar nga regjimi i Lukashenkos për disa muaj,” tha Ministria britanike e Mbrojtjes.

Dislokimi vjen mes tensioneve të shtuara me Rusinë për praninë e saj ushtarake pranë kufirit ukrainas. Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha të mërkurën se do të ishte një “gabim strategjik” për Rusinë që të rriste agresionin kundër Ukrainës. Ajo shtoi se Rusia duhet “të respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”.

140 trupat nga Inxhinierët Mbretërorë do të mbërrijnë në Poloni nga fundi i dhjetorit, me dislokimin që pritet të zgjasë deri në prill. Ministria e Mbrojtjes tha se ata do të punojnë me ushtrinë polake në kufirin me Bjellorusinë, duke përfshirë sigurimin e “mbështetjes së infrastrukturës”.

Trupat janë përveç 150 personelit britanik të vendosur tashmë në Poloni si pjesë e pranisë së përparuar të NATO-s. Në Lituani, një ekip zbulimi i trupave britanike do të “krijojë nëse MB mund të ofrojë ndonjë ekspertizë ose aftësi për të ndihmuar në përballimin e presioneve aktuale”, shtoi Ministria e Mbrojtjes.

Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace tha: Angazhimi ynë për sigurinë evropiane është i palëkundur dhe ne gjithmonë do të ofrojmë mbështetje për aleatët tanë. Kjo mbështetje jo luftarake do të ndihmojë përpjekjet polake për të mbrojtur kufirin e tyre dhe për të kaluar ekspertizën jetike inxhinierike.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota ben wallace konflikti poloni-bjellorusi liz truss ben wallace konflikti poloni-bjellorusi liz truss

Sondazh

Poll

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe