LIVE UPDATES

bjarke ingels

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

PLANI I QEVERISË për Teatrin/ Arkitekti Bjarke Ingels nxjerr zbuluar PRAPASKENAT: Propozova ruajtjen e godinës, por se pranua - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

PLANI I QEVERISË për Teatrin/ Arkitekti Bjarke Ingels nxjerr zbuluar PRAPASKENAT: Propozova ruajtjen e godinës, por se pranua

23 Qershor 2020, 10:55 Nga DOSJA
PLANI I QEVERISË për Teatrin/ Arkitekti Bjarke Ingels nxjerr zbuluar

DANIMARKË– Shembja e Teatrit Kombëtar ishte zgjedhje e autoriteteve shqiptare. Arkitekti Bjarke Ingels ka pohuar se në fillim ka paraqitur dy projekte, një prej tyre edhe zhvillimi i godinës, tek ajo ekzistuese por skica është hedhur poshtë nga autoritetet vendase.

Arkitekti i njohur ka vendosur që të reagojë dhe të sqarojë edhe njëherë të gjithë detajet e projektit të godinës së Teatrit Kombëtar, pasi u akuzua nga gazeta “Politiken” për përfshirje në afera korruptive dhe shkaktar të shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar në Shqipëri.

Ingels tregon si u takua me kryeministrin Edi Rama në vitin 2013 për të treguar më pas edhe sesi ‘rrodhi’ ngjarja. Nga propozimet për dy skenarë, tek projekti për kullat, Ingels duket se nuk mban më ‘sekrete’.

“Në vitin 2013, unë mora një ftesë nga Edi Rama. Ai ishtë rikthyer në politikën shqiptare – tani si kryeministër. Së bashku me kuratorin Hans Ulrich Obrist, ai më ftoi në një simpozium, ku unë, së bashku me një numër artistësh vendas dhe ndërkombëtarë—shkrimtarë, njerëz të kinematografisë dhe arkitektë—ishim të ftuar të jepnim ide për zhvillimin e ardhshëm të Shqipërisë”, tregon Ingels.

Më pas, Ingels ka treguar edhe se si u “njoh” me kompaninë Fusha dhe mënyrën sesi ai ishte përfshirë në projekt. Ai tregoi me detahe sesi kishte nënshkruar kontratën në vjeshtën e vitit 2017 dhe më pas kishte shkuar vetë brenda godinës së Teatrit Kombëtar për të parë nga afër gjendjen e saj. Sipas arkitektit, godina kishte shumë mungesa në infrastrukturë, që e bënte të papërshtatshme për funksionin për të cilin edhe përdorej prej dekadash.

“Gjatë vizitës sonë (ne vitin 2016), ne takuam njerëz nga Fusha sh.p.k.—kontraktori vendor që ishte duke kryer punimet në Sheshin Skënderbej. Ramë dakord të bëhemi bashkë për një nga projektet e ardhshme publike. Në vjeshtën e vitit 2017, ne nënshkruam një kontratë me Fushën për të projektuar teatrin si pjesë e një kompleksi me funksione të ndryshme urbane. Ne bëmë një tur në ndërtesën ekzistuese të teatrit. Asaj i mungonte një skenë dhe një kullë skenike. Ajo nuk kishte skena anësore. Nuk ishte e përshtatshme për teatrin sepse as nuk është projektuar për atë qëllim. Në fakt, ajo është konecptuar për argëtim nga ushtarët fashistë, kur Shqipëria ishte e pushtuar nga Italia e Musolinit, midis viteve 1939 dhe 1943. Ndërtesa nuk është klasifikuar si ndërtesë e mbrojtur dhe nuk ishte e mbrojtur. As unë dhe as kolegët e mi nuk jemi ekspertë të arkitekturës fashiste, por me ndërtesat historike nuk mund të jesh kurrë i sigurt, kështu që ne përgatisim dy sugjerime të ndryshme projekt-skicash për një teatër të ri: një që ruan ndërtesën ekzistuese dhe një ndërtesë nga zero,”-shtoi arkitekti.  

Por si do të funksiononte, ngritja e një godine të re mbi të vjetrën. Arkitekti sqaron në letrën e tij me detaje teknike propozimin që i kishte bërë asokohe Shqipërisë: Ne gjetëm një zgjidhje radikale për këtë problem të pazgjidhshëm. Duke e ngritur skenën mbi ndërtesën e vjetër, barrakat e ushtarëve, mund të përfshijmë gjithë infrastrukturën ndihmëse teatrale, si një kryq tre-dimensional i mbjellë në kompleksin ekzistues. Një sistem kartezian koordinativ i teknikës skenike. Për propozimin e dytë, ne skicuam një teatër që shtrihet në të gjithë hapësirën e truallit, në mënyrë që të marrim përfitimin maksimal për funksionimin e teatrit.

Më tej ai shton se tre vite më vonë u ftua nga kryebashkiaku Erion Veliaj, për të dhënë idetë e tij për rigjallërimin e qendrës së kryeqytetit. Arkitekti tregon, se aty ai u njoh me planin për stadium, treg dhe kulla për zyra për strehim, ndërsa afër sheshit do të ishte një Teatër Kombëtar. “Vizioni” që socialistët kishin për kryeqytetin, solli edhe ndryshimin e planit për godinën. Sipas arkitektit, në vitin 2018 atij iu tha qartë dhe prerë se nuk kishte pse të konsideronte ruajtjen e godinës së vjetër dhe të mendonte për një projekt të ri…që përfshinte edhe ndërtimin e kullave.

“Në fillim të pranverës 2018, ne u ftuam në Tiranë për t’i paraqitur mendimet tona qytetit. Ne na u tha që duhet të harrojmë barrakat e vjetra, sepse ato kurrë nuk kanë pasur ndonjë rëndësi arkitekturore ose historike; dhe duhet të përqendroniom të gjithë energjinë në krijimin e një skene kombëtare shqiptare që është e denjë për artet interpretuese. Dhe kështu bëmë. Kishin plane për një stadium. Një treg. Kulla të reja për zyra dhe strehim. Dhe afër sheshit, do të jetë një teatër i ri kombëtar. Projekti planifikohet të kryhet në të ashtuquajturën PPP—një partneritet publik-privat—ku një zhvillues privat merr përsipër të kryejë një projekt dhe ta vërë atë në dispozicion të shërbimit publik përkundrejt një qiraje apo pagese fikse të dakorduar”, vijon Ingels.

Në lidhje me zhvillimin e zonës përreth, Ingels sqaron se do të bëhej nga “Fusha sh.p.k”, ndërsa studio e tij do të merrej vetëm me projektin e Teatrit.

“Në fund të vitit 2019, Fusha sh.p.k. fiton tenderin publik. Për ta bërë më ekonomike, Fusha shtrëngoi kërkesat për madhësinë e projektit të përgjithshëm. Ne ramë dakord që BIG do të përqendrohet në projektin e teatrit dhe një arkitekt lokal të projektojë ndërtesat e tjera të zhvillimit të zonës përqark. Në shkurt të vitit 2020, Fusha arrin në përfundimin se ata nuk mund ta përfundojnë projektin, dhe Bashkia vendos të zbatojë projektin tonë me qeverinë si ndërtues. Në maj të vitit 2020, zbuluam se ndërtesa e vjetër është rrënuar”, vijon sqarimin Ingels.

Duke i vënë kapak akuzave për korrupsion, arkitekti përmbyll duke thënë se nuk e ka bërë për t’u pasuruar, pasi pagat daneze tejkalojnë shumë ato që mund të paguajnë një ndërtues publik shqiptar.

Përgjigjen e arkitektit mund ta lexoni këtu.

Godina e Teatrit Kombëtar u shemb më 17 maj të këtij viti. Shembje, e cila u shoqërua me protesta të aktorëve, shoqërisë civile dhe opozitës së bashkuar. Tanimë aktorët kanë nisur mbledhjen e firmave për rindërtimin e godinës njësoj siç edhe ishte. Ndërsa kryeministri Edi Rama ka pranuar se një skenar i tillë mund të ndodhë por në një tjetër vend. Opozita e ka konsideruar kriminale aktin e shembjes së godinës.

(g.sh./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet bjarke ingels projekti per teatrin kombetar shembja e teatrit kombëtar bjarke ingels projekti per teatrin kombetar shembja e teatrit kombëtar

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive