LIVE UPDATES
Bota

Studimi për Covid-19: Antitrupat zgjasin më shumë te gratë se te burrat

18 Nëntor 2020, 20:57 Nga DOSJA
Studimi për Covid-19: Antitrupat zgjasin më shumë te gratë

Nivelet e antitrupave kundër virusit që shkakton Covid-19 duket se bien më shpejt tek burrat sesa tek gratë, sipas një studimi të fundit në spitalet e Strasburgut.

Historikisht, hulumtimet mjekësore shpesh kanë marrë një qasje të një cilësie të përshtatshme, duke grumbulluar gra dhe burra së bashku. Covid-19 duket se është një rast i tillë, me gratë që kanë më shumë të ngjarë të infektohen, por burrat mendojnë se kanë deri në dy herë më shumë gjasa të vdesin nga virusi.

Studimi, i cili ende nuk është rishikuar nga kolegët, gjurmoi për gati gjashtë muaj 308 anëtarë të stafit në spitalet universitare të Strasburgut në Francë të cilët kishin një test Covid-pozitiv të konfirmuar. Shumica e pacientëve të rekrutuar kishin simptoma të lehta.

Antitrupa të ndryshëm u matën duke përdorur tre teste të ndryshme në dy pika gjatë një periudhe 172-ditore. Në kampionimin e parë të gjakut, burrat më të vjetër se 50 vjeç dhe ata me një indeks të masës trupore (BMI) prej më shumë se 25 ekspozuan nivelet më të larta të antitrupave.

Në kampionimin e dytë, nivelet e antitrupave (përfshirë proteinat neutralizuese të krijuara për të penguar virusin nga mbyllja e qelizave njerëzore) kishin rënë më tej tek burrat sesa tek gratë, pavarësisht nga mosha dhe BMI, thanë studiuesit.

“Studime të tjera kanë treguar se burrat kanë një përgjigje më të lartë të antitrupave sesa gratë në fazën akute, por ne po tregojmë se edhe pse burrat kanë një përgjigje më të lartë në fillim, rënia e niveleve të antitrupave është shumë më e shpejtë me kalimin e kohës, ndërsa gratë duket se kanë nivele më të qëndrueshme, ”tha autori Samira Fafi-Kremer, shefe e virologjisë në spitalet e universitetit të Strasburgut.

“Unë e quaj këtë manifestim i ri i fuqisë së vajzave”, tha ajo.

Olivier Schwartz, drejtuesi i njësisë së virusit dhe imunitetit të Institutit Pasteur shtoi se rënia e antitrupave duket se varet nga mënyra sesi arrihen nivelet e larta të antitrupave.

“Pra, nëse keni më shumë antitrupa, do të keni një rënie më të shpejtë, por ne nuk e dimë saktësisht pse”, tha ai.

Dr Sabra Klein, bashkë-drejtore e Qendrës Johns Hopkins për shëndetin e grave, seksin dhe hulumtimin gjinor, tha që zhvilluesit e vaksinave duhet të analizojnë të dhënat për të krahasuar përgjigjet e meshkujve dhe femrave me kalimin e kohës, sepse ka të ngjarë që rënia e antitrupave të njëanshme nga meshkujt do të ndodhin edhe pas vaksinimit.

Marrë nga: TheGuardian

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koornavirusi ne bote sabra klein koornavirusi ne bote sabra klein

Sondazh

Poll
Bota 18 Nëntor 2020, 19:27

AUSTRI-Ahmad El-Chakik  është një burrë nga Melburinit, i cili tre vite më parë ka qëlluar dy vëllezër shqiptarë në Australi, duke vrarë një prej tyre e duke pl...

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!