LIVE UPDATES
Bota

Studimi i ri në Suedi: Imuniteti ndaj Covid-19 mund të zgjasë 6 muaj pas infektimit

22 Korrik 2020, 15:41 Nga DOSJA
Studimi i ri në Suedi: Imuniteti ndaj Covid-19 mund të zgjasë 6

SUEDI-Autoriteti i lartë shëndetësor në Suedi ka raportuar se njerëzit që janë infektuar nga koronavirusi, ka të ngjarë të jenë imunë të paktën gjashtë muaj pasi të infektohen, pavarësisht nëse ata kanë zhvilluar antitrupa apo jo.

Në listën e re të udhëzimeve të botuara të martën, Agjensia Suedeze e Shëndetit Publik tha se tani konsiderohet e sigurt për individët që janë infektuar nëse vijnë në kontakt me njerëzit në grupe me rrezik të lartë.

“Ne nuk shohim raste kur njerëzit sëmuren dy herë nga Covid-19. Prandaj, vlerësimi ynë është që nëse merrni Covid-19, jeni imun, edhe nëse nuk zhvilloni antitrupa.”- tha epidemiologu shtetëror Anders Tegnell gjatë një konference për shtyp në Stokholm.

Megjithatë agjensia u shpreh se njerëzit që konsiderohen të imunizuar mund të veprojnë ende si bartës të virusit në shoqëri, dhe për këtë arsye duhet të vazhdojnë të respektojnë udhëzimet për distancimin shoqëror dhe higjenën.

Reagimi i antitrupave ndaj Covid-19 është duke u studiuar nga afër nga shkencëtarët në të gjithë botën për indikacionet se sa mund të zgjasë imuniteti. Ndërsa ka pak prova që sugjerojnë rikthime që po raportohen në mënyrë sporadike në disa vende.

Një studim i kohëve të fundit nga King’s College London tregoi se niveli i antitrupave mund të bjerë në një shkallë që i ekspozon menjëherë personat pas tre muajve nga infeksioni. Por trupi bart edhe forma të tjera të përgjigjeve ndaj imunitetit, duke përfshirë që nga të ashtuquajturat qelizat-T, të cilat duket se luajnë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen kundër Covid-19.

Hulumtimet nga Instituti Karolinska i Suedisë kanë treguar se rreth dy herë më shumë njerëz të infektuar nga Covid-19 kanë zhvilluar një përgjigje të imunitetit të ndërmjetësuar nga qeliza T sesa ata që kanë një nivel të detektueshëm të antitrupave.

“Rreziku i riinfektimimt dhe i transmetimit të sëmundjes te njerëzit e tjerë është ndoshta shumë afër zeros. Prandaj, ne mendojmë se mund të takoni njerëz të tjerë, edhe nëse ata janë në një grup me rrezikshmëri të lartë.”– u shpreh Tegnell.

Theksojmë se Tegnell mbetet një figurë e diskutueshme për vendimin e tij për të këshilluar kundër vendosjes së një bllokimi të duhur në Suedi. Deri më tani Suedia ka një nga nivelet më të larta të vdekjeve në botë, i matur për 100,000, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins.

Tegnell këmbëngul se strategjia e tij përfundimisht do të dëshmohet një sukses, kjo pasi ai vihet nën sulm nga akademikë dhe shkencëtarë në vendin e tij, të cilët thonë se ai ka keqpërdorur krizën.

Çfarë thotë CDC mbi imunitetin:

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve aktualisht rekomandon që personat që janë rikuperuar nga Covid-19 duhet të ndjekin rekomandimet e karantinës, nëse ato identifikohen si kontakt i një rasti të ri, kur kanë kaluar më shumë se 3 muaj nga fillimi i sëmundjes.

Një ditë më parë Tegnell deklaroi se Suedia “ndoshta” ka arritur një normë mjaft të lartë të imunitetit të tufës, për të cilin ai parashikon se do ta mbrojë vendin e tij nga shpërthimet e reja.

“Përfundimi është se epidemia tani po ngadalësohet shumë dhe në mënyrë drastike, unë mendoj se pak prej nesh do të kishin menduar disa javë më parë. Jam shumë i lumtur për këtë. Kjo e bën më të lehtë për shërbimet e kujdesit shëndetësor, dhe ne kemi më pak fatalitete.”– përfundoi  eksperti suedez.

Burimi: Bloomberg

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota 6 muaj pas infektimit anders tegnell koronavirusi ne suedi suedi 6 muaj pas infektimit anders tegnell koronavirusi ne suedi suedi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra