LIVE UPDATES
Bota

Stefano Boeri prezanton planet për Smart Forest City për Meksikën

1 Nëntor 2019, 14:22 Nga DOSJA
Stefano Boeri prezanton planet për Smart Forest City për Meksikën

MEKSIKË- Arkitekti italian Stefano Boeri ka zbuluar planet për të krijuar një qytet të mbushur me pemë, në Kankun të Meksikës, që do të quhet Smart Forest City, i cili është projektuar për të qenë “pioner” i zhvillimeve sa më eko-efikase.

Smart Forest City Cancun ka për qëllim të ndërtohet në një hapësirë prej 557 hektarësh në Kankun. Sipas arkitektit ky qytet do të përmbajë 7.5 milionë bimë, përfshirë këtu lloje të ndryshme pemësh, bimësh, shkurresh, të cilat janë të gjitha të përzgjedhura nga botanistja Laura Gatti.

“Smart Forest City” në Kankun është një Kopësht Botanik, brenda një qyteti bashkëkohor, bazuar në trashëgiminë Mayan dhe në marrëdhëniet e tij me botën natyrore dhe të shenjtë”, u shpreh akriktekti Stefano Boeri. “Një ekosistem urban ku ndërthuren natyra dhe qyteti do të veprojë si një organizëm i vetëm”, vazhdoi ai më tej.

Edhe projektet e mëparshme të Boerit, po në këtë linjë, të cilat kanë për qëllim krijimin e çative të “gjelbra për qytetet”, duke mbuluar kështu çatitë e godinave me bimë të ndryshme, nga ato më të ulëtat e deri tek qiellgërvishtëset, synojnë pastrimin e ajrit, i cili po bëhet gjithnjë e më i ndotur.

Parashikohet që “The Smart Forest City”, do të absorbojë rreth 116, 000 tonë dioksid karboni.

Kjo firmë synon që ky projekt të shndërrohet në një “pioner” të zhvillimeve sa më eko-efikase, duke ulur ndjeshëm ndikimet negative në mjedis dhe mbi të gjitha duke krijuar një qytet nga dora e njeriut në mbrojtje të natyrës dhe biodiversitetit.

Për realizmin e këtij projekti, Boeri do të bashkëpunojë me kompaninë inxhinierike gjermane Transsolar, në mënyrë të tillë që Smart Forest City të jetë sa më efikas në prodhimin e energjisë. Ndër elementët e përfshirë për të promovuar ekonominë rrethore janë panelet diellore, ndërsa toka bujqësore do të ujitet nga një sistem ujor i inkorporuar.

Smart Forest City do t’u sigurojë vendbanim rreth 130,000 banorëve, të cilët do të bëhen “kopshtarë” të bimëve të ndryshme dhe që do të punojnë tokën bujqësore. Çmimet për strehim do të jenë mëse të përballueshme, edhe për katëgori të tilla si ajo e kopshtarëve, studentëve, studiuesve, etj.

Kompleksi është krijuar gjithashtu për t’u bërë në një të ardhme të afërt, një qendër për kërkime të avancuara.

“Ideja që qëndron pas këtij projekti është të krijojë një zonë të dedikuar kërkimit dhe inovacionit (fushat do të jenë biologjia molekulare, robotika, Teknologjia e Informacionit, etj), ku institucionet akademike dhe qendrat kërkimore do të takohen së bashku me korporatat e mëdha shumëkombëshe dhe gjeneratat e reja të studentëve dhe studiuesve, jo vetëm nga Meksika por nga e gjithë bota”, përfundoi fimra.

(Marrë nga Monitor.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota projekti i boerit smart city stefano boeri projekti i boerit smart city stefano boeri

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë