LIVE UPDATES
Sport

VIDEO/ Lionel Messi vazhdon të rrisë 'legjendën' e tij…

‘Pleshti’ argjentinas bëhet golashënuesi i tretë më i mirë në histori, me 773 gola, dje ai kaloi brazilianin Romario

22 Gusht 2022, 13:46 Nga DOSJA

VIDEO/ Lionel Messi vazhdon të rrisë 'legjendën' e

FRANCE - PSG e ka nisur Ligue 1 me një nivel të lartë, pjesërisht falë Leo Messit.  Sulmuesi argjentinas e ka nisur kampionatin me shifra më të mira se sezonin e kaluar. Messi ka grumbulluar tashmë tre gola dhe dy asistime në kampionatin francez, duke arritur shifrën e pabesueshme të 773 golave ​​në karrierën e tij.

Mbrëmë, PSG-ja tregoi edhe një herë epërsinë e saj në ligën franceze, pasi mposhti 1-7 Lille. Me këtë rezultat, skuadra pariziene është në epërsi, pasi ka pasur plot fitore, duke shënuar 17 gola dhe pësuar vetëm tre.

Ato 13 gola plus, ndahen, pothuajse të gjithë, mes treshes Mbappé-Neymar-Messi.  Braziliani është golashënuesi më i mirë në kampionat me pesë gola, francezi ka katër dhe Messi tre. Ata kanë 12 gola mes tyre, pothuajse të gjithë ato që skuadra franceze ka shënuar në kampionat.

Me golin e shënuar mbrëmë, Messi tashmë ka 773 gola në të gjithë karrierën e tij, duke u renditur si golashënuesi i tretë më i mirë në histori, pasi ka tejkaluar me një gol edhe brazilianin Romario.

Dy lojtarë mbeten përpara tij. Austro-çeku Josef Bican, i cili ka shënuar 805 gola në 624 ndeshje në karrierën e tij, ndërkohë që në vend të parë është Cristiano Ronaldo, rivali i Messit për më shumë se një dekadë. Portugezi ka shënuar 815 gola në karrierën e tij dhe kjo shifër do të vazhdojë të rritet deri sa ai t’i jape lamtumirën futbollit.

VIDEO/ Lionel Messi vazhdon të rrisë 'legjendën' e

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 24 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK