LIVE UPDATES
Sport

Ish-mbrojtësi francez Mendy, deklarohet ‘i pafajshëm’ për nëntë akuzat seksuale

Gjatë një seance paragjyqësore të hënën në mëngjes, ish-mbrojtësi i francez i Manchester Cityt, nuk pranon asnjë nga veprat e dyshuara seksuale kundër tij

23 Maj 2022, 16:57 Nga DOSJA

Ish-mbrojtësi francez Mendy, deklarohet ‘i pafajshëm’

ANGLI - Në këmbë, përballë gjyqtarit Everett, me një kostum dhe kravatë të errët, në sallën e gjyqit nr. 1 në ‘Chester Court’, Benjamin Mendy shpallet "i pafajshëm" nëntë herë, gjatë leximit të detajuar të akuzave për shkelje seksuale kundër tij. 

Siç pritej, gjatë kësaj seance paraprake, Benjamin Mendy u deklarua i pafajshëm, të hënën vonë në mëngjes, për faktet e supozuara, për të cilat ai dyshohet në Angli: shtatë akuza për përdhunim (nga katër ankues të rinj), një përpjekje për përdhunim dhe sulm seksual.

Faktet që do të kishin ndodhur midis 25 tetorit 2018 (për akuzën e përdhunimit në tentativë dhe 23 gushtit, tre ditë para arrestimit të tij). Tre nga ankesat për përdhunim kanë të bëjnë me datën 11 tetor 2020, dy të tjera më 24 korrik 2021 dhe dy të fundit më 23 gusht 2021, pra ankesa për sulm seksual përmend edhe datën 2 janar 2021.

Kjo është hera e parë që lojtari, i shoqëruar nga një truproje, ka pasur mundësinë të japë pozicionin e tij përballë drejtësisë britanike. Nuk kishte asnjë dyshim, pasi ai i mohon akuzat me të cilat përballet që nga fillimi i kësaj afere, e cila shpërtheu publikisht në fund të gushtit. Që atëherë, Benjamin Mendy (27 vjeç) ka kaluar më shumë se katër muaj në paraburgim, përpara se të lirohej me kusht më 7 janar. Gjyqi i tij ishte caktuar për 25 korrik, për një periudhë prej gjashtë javësh.

I bashkëakuzuari Louis Saha Matturie, një anëtar i supozuar i rrethit të Mendy, gjithashtu u deklarua "i pafajshëm" për dymbëdhjetë akuza kundër tij, duke përfshirë tetë akuza për përdhunim. Dy burrat u ulën krah për krah në bankën e të akuzuarve gjatë kësaj seance paraprake, e cila rifilloi rreth orës 15:00 të hënën.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë