LIVE UPDATES
Sport

Mbappé: "Një vit më parë doja të largohesha. Tani ndjenjat mbizotëruan"

"Kam zgjedhur të qëndroj në vendi im. Unë jam francez dhe si francez dua ta çoj Francën në krye dhe të jem një forcë lëvizëse për Ligue 1 dhe PSG".

23 Maj 2022, 16:30 Nga DOSJA

Mbappé: "Një vit më parë doja të largohesha.

FRANCE - Nasser al-Khelaifi dhe Kylian Mbappé kanë organizuar një konferencë për shtyp, për të shpjeguar arsyet që çuan në rinovimin e kontratës së kampionit francez me Paris Saint-Germain. 

Fjalët e sulmuesit: "Ishte një vendim i vështirë, në atë që dua të bëj. E dija se duhej të flisja, por duhej të merrja kohën time. Nuk e ndjeva kurrë presionin. Largimi para një viti ishte vendimi më i mirë. Kësaj radhe konteksti është ndryshe, është çështje private, si francez, duke pasur parasysh rëndësinë që kam në vend. Të largohem kështu... Ndjenjat sentimentale kanë mbizotëruar, pastaj është edhe projekti sportive, që gjithashtu ka ndryshuar, kaq shumë gjëra kanë ndryshuar. Fuqitë e plota? Unë jam futbollist, nuk kam role të tjera, nuk dua të shkoj më tej."

Kur vendose? "Vendosa një javë më parë, por sekretin e mbajta edhe në dhomat e zhveshjes, sepse doja që të ishte një surprizë për të gjithë. E mora vendimin, më pas thirra Florentino Perezin. Ata bënë gjithçka, bënë më të mirën dhe unë kam respekt për presidentin. Mora një vendim "personal", më të mirin për mua. Tani po fokusohem në këtë projekt të ri, në këtë epokë të re. Nuk e di se ku do të jem pas tre vjetësh, vetëm di se historia ime nuk ka mbaruar këtu”.

Mesazhi për tifozët e Realit? "Dua t'i falënderoj ata. Nuk e kam veshur kurrë fanelën e Realit, por ata më kanë trajtuar gjithmonë si një të tyrin. E kuptoj zhgënjimin, por shpresoj se ata do ta kuptojnë që kam zgjedhur të qëndroj në vendi im. Unë jam francez dhe si francez dua ta çoj Francën në krye dhe të jem një forcë lëvizëse për Ligue 1 dhe PSG".

Roli i Messit dhe Neymarit? "Unë jam lojtar i PSG-së, ishte vendimi im, askush nuk duhej të më bindte. Duhet të jemi të durueshëm me Messin, është viti i tij i parë në Francë. Neymar u dëmtua, por nuk ka dyshim në cilësitë e tij.

Shiriti i kapitenit? “Kapiteni është Marquinhos, nuk e kam kërkuar unë shiritin."

Mbappé: "Një vit më parë doja të largohesha.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta