LIVE UPDATES
Sport

Brazili nuk dëshiron ta riluajë ndeshjen e braktisur ndaj Argjentinës, më 22 shtator…

Konfederata Braziliane e Futbollit ka bërë me dije të mërkurën se do t'i kërkonte FIFA-s që të mos e përsëriste ndeshjen kualifikuese për Kupën e Botës 2022 kundër Argjentinës, e ndërprerë pas pesë minutash më 5 shtator 2021, për shkak të një urdhrit shëndetësor.

11 Gusht 2022, 07:16 Nga DOSJA

Brazili nuk dëshiron ta riluajë ndeshjen e braktisur ndaj

BRAZIL - "Duke pasur parasysh pozicionin e stafit tonë teknik, ne do t'i kërkojmë FIFA-s që kjo ndeshje të mos riluhet,"- tha presidenti i Konfederatës Braziliane (CBF) Ednaldo Rodrigues të mërkurën për ndeshjen Brazil-Argjentinë, më 5 shtator 2021, duke llogaritur kualifikimin për Kupa e Botës 2022. Ajo u pezullua vetëm pas pesë minutash lojë pas ndërhyrjes së autoriteteve lokale shëndetësore, me pretendimin se katër lojtarë argjentinas, që atëherë luanin në Angli, u akuzuan për shkelje të protokollit anti-Covid.

Planifikuar për t’u riluajtur më 22 shtator 2022

Përfaqësues të agjencisë shëndetësore ‘Anvisa’ dhe policisë federale braziliane dolën në terren dhe pezulluan takimin, në një konfuzion total. Në prill, FIFA vendosi që ndeshja të riluhej më 22 shtator, më pak se dy muaj para fillimit të Kupës së Botës në Katar (20 nëntor-18 dhjetor). “Por prioriteti ynë është të fitojmë titullin tonë të gjashtë të botës në Katar. Duke qenë se stafi (në veçanti trajneri, Tite) nuk rekomandon që ta luajmë këtë ndeshje, ne do të mobilizohemi që të mos zhvillohet”,- këmbënguli shefi i CBF-së.

As Argjentina nuk e dëshiron

Argjentina gjithashtu nuk është e gatshme ta rizhvillojë ndeshjen. Presidenti i Federatës Argjentinase (AFA), Claudio Tapia, ka deklaruar tashmë në korrik: "Ne nuk duam të luajmë kundër Brazilit", (pra më 22 shtator), duke kërcënuar se do ta çojë çështjen në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv (CAS). Mungesa e kësaj ndeshjeje nuk pati pasoja sportive: të dyja kombëtaret u kualifikuan në Botëror, Brazili i pari dhe Argjentina si e dyta.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013