LIVE UPDATES
Sport

Armand Duka tregon prapaskenat si u arrit finalja e Conference League

Armand Duka tha se ishte aplikuar edhe dy herë të tjera më parë që të ishte një event i tillë në Shqipëri, por vetëm pas ndërtimit të stadiumit u bë e mundur, sepse vetëm atëherë ishin plotësuar të gjitha kriteret.

25 Maj 2022, 00:45 Nga DOSJA
Armand Duka tregon prapaskenat si u arrit finalja e Conference League
Armand Duka

TIRANË- Presidenti i FSHF, Armando Duka ka treguar mbrëmjen e e sotme në “Top Story”prapaskenat se si u arrit që finalja e Conference League të luhet në Shqipëri. Ai tha se ishte aplikuar edhe dy herë të tjera më parë që të ishte një event i tillë në Shqipëri, por vetëm pas ndërtimit të stadiumit u bë e mundur, sepse vetëm atëherë ishin plotësuar të gjitha kriteret.

“Futbolli i luajtur në vend dhe ai ndërkombëtar kanë bërë hapa të rëndësishëm përpara që i kanë shërbyer vendit. Lajmi që bën futbolli është një prezantim shumë i mirë për vendin. Federata ka hapur një dritare të madhe që ne të reklamojmë atë që kemi, në një event të madh me aq shumë njerëz do të dalë realiteti. Mikpritja dhe respektin që kemi do ta demostrojmë e këtë ja kam transmetuar organizatorëve dhe UEFA-s.

Që në fillimin e projektit kemi filluar të mendojmë e kemi pasur një objektivë për të pasur një finale të tillë. Kemi marrë pjesë në garë në UEFA, administrate ishte skeptike ndonjëherë që pse të lodhemi kaq shumë sepse ndoshta UEFA do të na eleminonte sepse nuk do të kishte garanci. Kur mbaroi stadiumi së ndërtuari, UEFA e kishte si obligim për të na e dhënë këtë status sepse kishim aplikuar dy herë të tjera dhe nuk e kishim marrë. Tashmë i plotësuam kriteret. U kualifikuam nga komisioni administrative dhe më pas unanimisht u mbështet.

Politika e UEFA-s është e tillë që futbolli të shkojë në çdo cep të Europës. Duke qenë se ne jemi anëtar që nga themelimi i UEFA-s dhe kemi zhvillime të dukshme në futboll, ishte normale që të vinte këtu. Kishte skepticizma sigurisht por të gjithë meritojnë diçka dhe ne tani duhet ta justifikojmë tani e të bindim ata që nuk na besuan.”- tha Duka.

Marrë nga Top Channel

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE