KRYESORET
Sport

90 vjet anëtare e FIFA-s, si u krijua Kombëtarja e Shqipërisë dhe trajneri i parë i kuqezinjëve!

ata 14 maj është një përvjetor jubilar dhe historik për futbollin shqiptar. Saktësisht, 90 vite më parë në Kongresin e 21-të të FIFA-s, që u zhvillua në datat 13-14 maj 1932 në Stokholm të Suedisë

14 Maj 2022, 18:17 Nga DOSJA

90 vjet anëtare e FIFA-s, si u krijua Kombëtarja e

SHQIPËRI- Data 14 maj është një përvjetor jubilar dhe historik për futbollin shqiptar. Saktësisht, 90 vite më parë në Kongresin e 21-të të FIFA-s, që u zhvillua në datat 13-14 maj 1932 në Stokholm të Suedisë, Federata Shqiptare e Futbollit u pranua si anëtare e FIFA-s. 2 vjet pas krijimit te federates, nëpërmjet një letre zyrtare sekretari iu përgjithshëm i FIFA-S Ivo Shriker i uronte mirseardhjen Shqipërisë në organizatën më të rëndësishme të futbollit botëror.

Megjithë pranimin në FIFA shqipëria nuk kishte ende një skuadër kombëtare, shpenzime të mëdha por dhe ideja e qeverisë së Ahmet Zogut se në fillim duhet fuqizojë sportin brenda vendit, nuk i dha mundësinë Federatës të krijonte përfaqësuesen e saj për të zhvilluar ndeshjet ndërkombëtare. Në vitin 1936, drejtuesit e Federatës arrijnë të krijojnë Kombëtaren. Lojtarët më të mirë të vendit u grumbulluan në një ndeshje miqësore, mes dy ekipeve që u quajtën Kombëtarja a dhe Kombëtarja B.

Trajneri i parë ishte hungarezi Zamu Zinger që përzgjodhi dhe lojtarët e parë, mes të ciëlve ishin Lushta, Kryeziu, Karapici,Begeja apo Dovana. Duhet të vinte Ballkaniada e vitit 1946 që Kombëtarja shqiptare të zhvillonte një aktivitet të vërtetë. Përballë ishin Rumania Jugosllavia dhe Bullgaria, kombëtare që kishin më tepër eksperiencë dhe pjesëmarrëse në Kupat e Botës, me kuqezinjtë të cilët ia dolën të fitonin këtë aktivitet. Kur kanë kaluar thaujse 90 vjet, nuk mund të mungonte edhe një urim nga presidenti i FIFA-s Gianni Infantino.

E.Ç (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët