LIVE UPDATES
Sport

20 vjet pas skandalit! Nxorri nga Botërori Italinë, koreani Ahn komenton: Fituam me meritë, arbitri? Vendimet duhen...

Ahn Jung-hwan rikthehet për të folur 20 vjet pasi Koreja e Jugut-Itali bëri histori për golin e tij të artë, i cili eliminoi të kaltërit e Trapattonit si dhe për vendimet e arbitrit Moreno

18 Qershor 2022, 16:21 Nga DOSJA

20 vjet pas skandalit! Nxorri nga Botërori Italinë, koreani Ahn

KORE E JUGUT- Ahn Jung-hwan rikthehet për të folur 20 vjet pasi Koreja e Jugut-Itali bëri histori për golin e tij të artë, i cili eliminoi të kaltërit e Trapattonit si dhe për vendimet e arbitrit Moreno: “Kam të njëjtat kujtime të 20 viteve më parë - tha ai për Gazzetta dello Sport - Ishte një ndeshje e veçantë për mua dhe për vendin tim.

Askush nuk besonte se mund ta mposhtnim Italinë. Pas gjithë kësaj kohe, ne ende flasim për vendimet e arbitrave, por mendoj se mjafton të shikojmë përgatitjen që kishim, mënyra se si luanim. Hiddink (atëherë trajneri i koreanëve) na bëri një ekip të fortë si fizikisht ashtu edhe psikologjikisht. Nuk kishim frikë nga askush".

Kupa e Botës në Kore dhe Japoni në 2002 përfaqëson ende një kujtim të hidhur për kombëtaren italiane, por një kujtim shumë të ëmbël për atë koreane, e cila arriti në gjysmëfinale, më pas u eliminua nga Gjermania e Ballack: "Nëse ajo fitore ishte e merituar? Po, vetëm shikoni rezultatet e ekipit tim kombëtar në miqësoret para Kupës së Botës 2002.

Ne humbëm vetëm dy nga tetë ndeshje, kundër Uruguait dhe Francës. Pastaj puna e madhe e bërë nga Hiddink na bëri lojtarë të ndryshëm. Ne ndjemë se ishim të mëdhenj, surpriza e kompeticionit”. Është e pashmangshme që të flitet edhe për Byron Morenon, i cili më 18 qershor 2002 i anuloi Tommasit një gol të rregullt për pozicion jashtë loje dhe që përjashtoi Tottin me një të verdhë të dytë për simulim.

“Ne i kemi respektuar gjithmonë vendimet e arbitrave, ato janë përfundimtare dhe të parevokueshme - nënvizon ish-lojtari i Perugias, i cili u largua nga futbolli aktiv në vitin 2012. - Pavarësisht se Moreno mund të ketë bërë gabime, pa VAR çdo fishkëllimë ishte problem. Pranuam gjithçka, edhe nëse ndonjëherë rezultati ishte i dhimbshëm. E vërteta është se ne e përgatitëm mirë ndeshjen kundër Italisë. Kishim analizuar me detaje çdo lojtar".

E.Ç (Dosja.al)

itali kore e jugut

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë