KRYESORET
Aktualitet

KUVENDI/ Rama: Akademitë e Barinjve janë në gjithë botën! Basha: Shkelet syri

8 Nëntor 2021, 16:16 Nga DOSJA
KUVENDI/ Rama: Akademitë e Barinjve janë në gjithë

TIRANË– Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar sot aktiv normativ në buxhetin e vitit 2021 për eurobondin. Me 74 vota pro e 49 vota kundër, ky akt normativ mori dritën jeshile mes shumë debateve në Kuvend.  I pari që nisi debatet ishte kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, i cili përmendi foltoren e ish-kryeministrit Berisha, por përgjigjen e mori nga demokrati Arbi Agalliu. Vetë kreu i PD-së tha se po bëhen aleanca të fshehta kundër Vettingut të politikanëve, duke përmendur dhe një ‘shkelje syri’.

Vetë kryeministri Edi Rama komentoi edhe situatën në Partinë Demokratike teksa shtoi se kjo parti është bërë si një zog dykrenar, që në këtë rast, sipas tij nuk është shqiponja. Opozita kërkoi llogari dhe për Akademinë e Barinjve, por kryeministri Rama tha se të tilla ekzistojnë në të gjithë botën.

Rama ironizoi dhe deputetët e maxhorancës teksa tha se Akademi ka për shumë gjëra, përveçse për poezinë që është si të të vijë, duke prekur kështu drejtpërdrejt shkrimtaren Futura Açka. Kjo e fundit mori fjalën dhe i kërkoi Ramës të mos merrej me gjëra personale. Referuar të njëjtit debat, edhe deputetja Grida Duma kërkoi që kryeparlamentarja Lindita Nikolla t’ja hiqte fjalën Ramës në momentin që përçmonte profesionet e opozitarëve.

Përsa i përket borxhit publik, kryeministri tha se kishte arritur në atë nivel për shkak të tërmetit e pandemisë. Ai bëri një krahasim me kohën e qeverisjes nga Partia Demokratike, teksa tha se PD e la borxhin publik 74% kur nuk kishte as epidemi dhe as tërmet. Këto dy ngjarje, Rama i konsideroi të rëndësishme për të marrë tjetër borxh.

Sot u bë dhe shtyrja për në seancën tjetër ngritja e komisionit  të posaçëm parlamentar për reformën zgjedhore gjë që u propozua nga kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Alfred Rushaj.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

FOTOT/ Çfarë nuk u pa nga seanca plenare, qeshja e Ramës dhe bisedat mes Ministreve

Korreshi: Ligji për bashkëqeverisje është si papuçe leshi e veshur në behar

Kuvendi miraton ndyshimet për buxhetin 2021 për përballimin e krizës energjitike

“Është si të vjen”, Rama përmend poezitë, Açka: Mos u merr me gjëra personale!

Duma shpërthen ndaj Nikollës: E shihni Ramën si epror, ndaljani fjalën kur përçmon

Agalliu: Eurobondi është marrë më i shtrenjt se në Mal të Zi dhe Maqedoninë e Veriut

Rama-opozitës: Unë për ju vij këtu, se për shqiptarët…

Akademia e barinjve, Rama: Ka në të gjithë botën! Boll folët e qeshët vetë

Rama: Pandemia dhe tërmeti na shtynë të marim borxh

Nisma e propozuar nga Mediu, Rama: Jam i gatshëm të marr pjesë

Balla i përmend Bashës ‘foltoren’, Agalliu: Mos na bëj ironira këtu!

“50% e shqiptarëve në rrezikun e varfërisë”/ Basha: Vettingu në politikë, zgjidhje

Shtyhet ngritja e Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën Zgjedhore

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

Berisha: Rama dhe Vuçiç i bashkon krimi, bllokuan integrimin në BE

Demokratët nuk e dëgjuan deri në fund, Paloka: I pashë kush bëri zhurmë, për të zez të vet e kanë

Berisha: Moment i veçantë, PD kaloi nga humbja në humbje, duhet të mësojmë

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë