LIVE UPDATES
Sport

FOTOT/ Sot i madhi Pele feston 80-vjetorin, gjeniu i futbollit që kërceu si ‘kolibër’ në finalen e ’70-ës

23 Tetor 2020, 10:23 Nga DOSJA

BRAZIL – Gjithmonë është shumë e vështirë të bësh homazh për njerëzit e mëdhej, sepse nuk e di as nga t’ja nisësh. Në rastin e të madhit të futbollit brazilian, Pele, ndoshta ndokush do të thoshte ta fillonim me golat e tij. Apo ta fillojmë me titujt e fiuar? Apo me elementët që ka pasur rreth e rrotull gjatë gjithë karrierës? Por në të vërtetë në këtë ditë të sotme do të na duhet ta fillojmë nga 80-vjetori i tij.

Pele për shumë sportëdashës është vetë futbolli. Ai dinte të bënte gjithcka thonë bashkëjetuesi, lojtarët dhe specialistët e futbollit. Godiste me të majtën dhe të djathtën, pa asnjë diferencë të dukshme. Golat e tij ishin si një fabrikë industriale, asistet, si shiu që bie dhe spektakli ishte i grantuar. Më pas vinte goditja me kokë. Një element që për një futbollist i gjatë 173 cm, konsierohet dicka e rrallë apo thuajse e pamudur në kohët e sotme, por ë këtë rast ka përjashtim. Për ata që kanë memorje të mirë mjaftont’i kujtosh kërcimin e tij në finalen e Botërorit të vitit 1970, kundër Italisë. Një qëndrim në ajër si një helikopter apo një kolibër.

Pele ka shumë momente të tilla të mëdha në histori duke na bërë që të shkojmë në konkluzionin që “O Rei”, është sinteza e gjenive të historisë.

Që talentet e futbollit të lindin në Amerikën Latine apo në Brazil nuk është gjë e rrallë më. Megjithatë ay ku lindi 80 vite më pare Pele, sot është një shtëpi muze, një vend i cili vizitohet nga tifozë e kuriozë, një territory që shëtitet për rreth 20 minuta dhe ka një kërkesë shumë të madhe, pasi aty nuk lejohet të fotografohet.

Shtëpia e lindjes së tij ndodhet në Très Coraçoes, një qytet me 80.000 banorë, ndërkohë që 80 vite më pare ishin gjysma e tyre që banonin atje. Ky qytet është krijuar nëvitin 1832 dhe i përkthyer në gjuhën tone do të thotë “Tre Zemrat”. Ky emër derive nga një vend i konsideruar i shenjtë i cili u krijua në emër të “Zemrës së senjtë të Jezu Krishtiti”.

Një tjetër gojëdhënë që lidhet me këtë emër është historia romantike e tre vajzave Jussara, Jacira e Moema, të cilat përjetuan një hsitori dashurie me tre meshkuj që më pas u zhdukën. Apo ka dhe një tjetër gojdhënë që lidhet me tre format e zemrave që ka krijuar lumi që lag qytetin dhe që quhet Rio Verde. Por në fakt sot ai ky qytet është thjesht “Toka e mbretit të futbollit”. Aty ku babai Dondinjo, një i apasionuar i futbollit dhe nëna Celsete më 23 tetor të vitt 1940, linden  Edson Arantes do Nascimento, ndërkohë Europa po përgatitej për Luftën e Dytë Botërore.

B.T (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sport Sport ditelindja pele ditelindja pele

Sondazh

Poll

Sport 22 Tetor 2020, 17:40

Shqipëria humb terren në renditjen botërore

ZVICER – Barazimet e Ligës së Kombeve të kombëtares sonë në muajin tetor dhe humbja me Lituaninë në Tiranë, kanë patur edhe një impakt në klasifikimin e p...

Sport 22 Tetor 2020, 19:11

Kumbulla i jep fitoren e parë Romës

ZVICER – Roma arrin të përmbysë skuadrën zvicerane të Young Boys me shifrat 2-1 dhe këtë herë heroi i verdhekuqve është mbrojtësi kuqezi, Marash Kumbulla....

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje