LIVE UPDATES
Sport

Sot është ditëlindja e Maradonës, futbolli argjentinas e kthen në “festë”!

30 Tetor 2021, 11:13 Nga DOSJA
Sot është ditëlindja e Maradonës, futbolli argjentinas e

ARGJNETINE – Diego Maradona, i cili ndërroi jetë më 25 nëntor 2020 për shkak të insuficiencës kardiake, këtë të shtunë do të ketë të paktën katër homazhe, ndër të cilat do të veçohen Argentinos Juniors, me praninë e ish-yjeve të kombëtares së futbollit argjentinas. Ngjarja në stadiumin Diego Maradona do të fillojë në orën 19:00. dhe do të zgjasë rreth dy orë, siç është njoftuar nga organizatorët.

Në parim, do të luhet një ndeshje me nga dy pjesë 15-minutëshe mes yjeve të Argjentinës së vitit 1978, 1986 dhe të tjerëve që ndanë një ekip me Maradonën. Ata që kanë konfirmuar pjesmarrjen janë Sergio Goycochea, Héctor Enrique, Sergio Batista, Oscar Garré, Claudio Caniggia dhe Oscar Ruggeri, ndër të tjerë.

Përveç kësaj do të prezantohet edhe Los Cebollitas, skuadra ku Maradona ka qenë pjesë e fëmijërisë së tij dhe me të cilën kanë fituar disa kampionate. Të gjithë do të kenë fanellën e Argjentinës me një mesazh në shpinë.

Argentinos Juniors kishte hyrje falas sepse “Maradona është futbolli”, tha presidenti Cristian Malaspina në konferencën për shtyp të martën e kaluar dhe për këtë arsye stadium do të lejohet të mbushet në 50% të kapacitetit të stadiumit.

“Ne jemi të lumtur të bëjmë këtë nderim për Diegon, sepse kjo është dhe do të jetë shtëpia e tij përgjithmonë,” tha një Malaspina i emocionuar në konferencën për shtyp të mbajtur në një dhomë të rimodeluar me imazhe të ndryshme të numrit “10”-të në rininë e tij.

“Ne duam të festojmë ditëlindjen e Diego-s aty ku ai ka lindur, kështu që me siguri ky homazh do të përsëritet përgjithmonë. Gjithçka që bëjmë për Diegon është shumë pak, krahasuar me atë që ai i dha futbollit tonë dhe klubit tonë. Është e vështirë për ne të harrojmë atë dhe cfarë ndodhi me të”, u shpreh udhëheqësi.

Biletat do të shiten në pika të ndryshme shpërndarjeje dhe të gjitha të dhuruara do të përdoren për Projektin “Ser Semillero”, i promovuar nga Fundación Social Argentinos Juniors.

“Argentinos” ishte shtëpia e Maradonës që në ditën e parë, por Boca, dashuria në jetë, ka përgatitur tashmë në dyqanet e saj një abonim me mesazhin “Diego i përjetshëm” për atë që do të jetë takimi në orën 20.30 me klubin Gimnasia dhe Esgrima La Plata, që e shoqëroi yllin argjentinas deri në ditën e vdekjes së tij.

Pikërisht kundër Boca-s dhe në La Bombonera ishte takimi i fundit i Maradonës me publikun në një stadium, më 7 mars 2020, kur Boca ishte kampione, para periudhës së izolimit për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Lo de Boca do të zhvillohet në kuadër të njohjes së Ligës Profesionale të Futbollit (LPF), e cila do të ndërpresë të gjitha ndeshjet në minutën e 10-të të pjesës së parë në përkujtim të figurës së tij.

Në këto linja, Federat e Futbollit Argjentinase (AFA) prodhoi shiritat e kapitenit për Maradona për t’u veshur në të gjitha kategoritë gjatë ndeshjeve të fundjavës. Ata do të jenë blu e bardhë, me fytyrën e Maradonës.

Një tjetër homazh për Maradonën do të kryhet nga “klubet e të pastrehëve” nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 14:00 të shtunën në ish-qytetin sportiv të Boca Juniors. Aktiviteti, i cili do të përbëhet nga një klinikë sportive, me mostra dhe ekspozita të ndryshme, do të mbahet në “Av. España 2,040 në Costanera Sur” në përkujtim të asaj që do të ishte një ditëlindje e re për Maradonën, i cili ndërroi jetë më 25 nëntor.

Për më tepër, për të pranishmit do të shpërndahen një set me komplete sportive, siç raportohet nga organizata. ““Klubet e të pastrehëve” do të thotë një mundësi për të hyrë në sport dhe një hapësirë ​​shumë e rëndësishme për përfshirje për djemtë, vajzat dhe të rinjtë nga lagjet e njohura të qytetit të Buenos Aires”, shpjeguan ata në thirrje.

LPF dhe AFA, me Diegon

Liga Profesioniste listoi veprimet e mëposhtme që do të përsëriten gjatë datës 19 të turneut lokal:

10 minuta pas startit të ndeshjes, gjyqtari do të ndalojë veprimet dhe do të fillojë një minutë duartrokitje/ovacione, për të festuar lindjen e Maradonës.

Gjatë atij minutë homazhi, një imazh ikonë i Diego Armando Maradona do të ekspozohet në stadiume me ekrane gjigante. Pranë atij imazhi do të lexohet “Diego Armando Maradona – 1960 – ∞”.

Nga altoparlantët e stadiumeve, gjatë asaj minute do të dëgjohen vargjet e këngës së Rodrigo Bueno kushtuar Maradonës.

AFA caktoi dorëzimin e byzylykëve me imazhin e Maradonës në një sfond blu të hapur dhe të bardhë.

Përveç kësaj, do të shpërndajë bluza me një siluetë ikonike të Dhjetës në të gjitha kampuset, në mënyrë që skuadrat të mund të dalin në fushë me atë veshje.

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport argjentina futboll maradona argjentina futboll maradona

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra