LIVE UPDATES
Politike

“S’na ka ardh njeri për ndihmë”/ Rama: Familjes Krosi nuk iu rindërtua banesa sepse s’ju pëlqeu arkitektura fillesta

1 Tetor 2020, 18:58 Nga DOSJA
“S’na ka ardh njeri për ndihmë”/ Rama: Familjes

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka reaguar tre ditë pas denoncimit të Partisë Demokratike, në lidhje me familjet e Fran dhe Dodë Krosit. Me anë të një videoje, të publikuar në faqen e tij në Facebook, Rama ka publikuar një video ku tregon se këto dy familje kanë marrë bonusin e qirasë dhe do të vijojnë ta marrin deri në momentin që do të hyjnë në banesat e tyre të reja.

Kryeministri Rama sqaron me anë të videos se rindërtimi i banesës së familjes Krosi nuk është bërë pas dëmeve që mori nga tërmeti i 21 shtatorit, pasi, vetë familja e zotit Krosi nuk ishte dakord me arkitekturën tip të miratuar për numrin e banorëve sipas certifikatës familjare.

Ndërsa pas tërmetit të 26 nëntorit, banesa e Krosit konstatohet me nivel dëmi DS5, duke e kualifikuar atë për rindërtim në një tjetër formë. Sipas kryeministrit, kjo banesë do të rindërtohet në mënyrë që brenda saj të jetojnë të regjistruarit bashkë me pjesëtarë të tjerë të familjes të cilët nuk janë në certifikatë familjare, në mënyrë që të ketë haoësirë të mjaftueshme. Sipas Ramës, familja Krosi trajtohet me bonus qiraje në vlerën 20 mijë lekë në muaj, shumë që do të lëvrohet për ta deri në fund të procesit të rindërtimit dhe është trajtuar edhe me ushqime nga rezervat materiale të shtetit gjatë periudhës së pandemisë.

 “Vazhdon avazi i ulët i mishit për top, me individë e familje që i vihen në dispozicion Partisë Demokratike për shfaqjet e propagandës së saj të shfrenuar kundër qeverisë, falë edhe medieve që nuk marrin mundimin më të vogël të verifikojnë vërtetësinë e këtyre shfaqjeve të shëmtuara… Njëra palë më dembele se tjetra. Banesa e amortizuar e Fran Krosit u dëmtua nga tërmeti i 21 shtatorit 2019. Ekipet e emergjencës civile pranë bashkisë Krujë, konstatuan dëmtime të rënda duke e shpallur të pabanueshme.

Më kërkesë të Drejtorisë së Përgjithshme të Emergjencave Civile dhe Këshillit Bashkiak për miratimin e listës së familjeve dhe dokumentacionit për dëmet e shkaktuara në bashkinë Krujë banesa e Fran Krosit është listuar bashkë me 18 banesa të tjera në të gjithë territorin për t’u rindërtuar. Pas zhvillimit të procedurës së prokurimit fillon ndërtimi i këtyre banesave, por familja e zotit Krosi nuk ishte dakord me arkitekturën tip të miratuar për numrin e banorëve sipas certifikatës familjare dhe realizimi i ndërtimit për këtë arsye nuk u krye. Ndërkohë banesa u dëmtua më shumë nga tërmeti i 26 nëntorit. Me këtë rast bashkia Krujë vendosi të kryejë edhe njëherë konstatimin për këtë banesë me qëllim përfshirjen e saj në skemat e reja të rindërtimit, sipas legjislacionit të posaçëm për tërmetin e 26 nëntorit. Banesa e Krosit konstatohet me nivel dëmi DS5, duke e kualifikuar atë bashkë me pjesëtarë të tjerë të familjes të cilët nuk janë në certifikatë familjare me të me qëllimin e mirë që banesa e re që do të rindërtohet të jetë e mjaftueshme për të gjithë familjarët që banojnë faktikisht në të.

Por, fakti më i rëndësishëm që vërteton që kjo familje nuk është braktisur në asnjë moment nga qeveria shqiptare është bonusi i qirasë. Familja Krosi trajtohet me bonus qiraje në vlerën 20 mijë lekë në muaj, shumë që do të lëvrohet për ta deri në fund të procesit të rindërtimit. Familja e Dodë Krosit me vendim të Këshillit Bashkiak më 30 janar 2020 trajtohet me pagesën e qirasë ndërsa është trajtuar edhe me ushqime nga rezervat materiale të shtetit gjatë periudhës së pandemisë. Dodë Krosi ka përmbyllur fazën e aplikimit për të përfituar nga procesi i rindërtimit e shumë shpejt do të nisin punimet për banesën e tij të re,”- thuhet në videon e publikuar nga Rama.

Më 28 shtator, anëtarët e familjes Krosi treguan përballë Belind Këlliçit as askush nga shteti nuk u kishte shkuar dhe se nuk kanë marrë asnjë lloj ndihme.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Politike Politike belind kelliçi edi rama fran krosi belind kelliçi edi rama fran krosi

Sondazh

Poll

Politike 1 Tetor 2020, 16:03

TIRANË– Nesër në Tiranë, në orën 11:30 tek Pallati i Kongreseve do të zhvillohet mbledhja e qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës.  Dosja.al ka zbuluar axhend...

Politike 1 Tetor 2020, 15:17

TIRANË– Jorida Tabaku ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili u uroi një mëngjes të mbarë të gjithë ndjekësve të tij publikoi një...

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë