LIVE UPDATES
Aktualitet

Shqiptari në Koridhalo: Ju tregoj për vrasjen e Arbër Bakos dhe rolin e “kreut të mafies së burgjeve” (VD)

17 Maj 2019, 19:26 Nga DOSJA
Shqiptari në Koridhalo: Ju tregoj për vrasjen e Arbër Bakos dhe

Shtypi grek e etiketon “Mafia e Burgjeve” atë që po ndodh në Greqi me të burgosurit shqiptarë. Në muajt e parë të këtij viti, janë shënuar disa ngjarje të rënda që kanë ndodhur në burgjet e vendit fqinj ku kanë humbur jetën të burgosur shqiptarë. Më i rëndi është ai i vrasjes së Arbër Bakos më 14 Janar 2019 në burgun e Koridhalos.

Në mediat greke aludohet se kreu organizatës së ashtuquajtur “Mafia e burgjeve”, është shqiptari Klodian Lekocaj, i cili vuan dënimin në Koridhalo. Por sa e vërtetë është ekzistenca e “Mafies së burgjeve” dhe cili është roli i Klodian Lekocajt, për të cilin mediat e Athinës shkruajnë se është personi që urdhëroi vrasjen e 36-vjeçarit Bako.

Për tvklan.al ka folur Fabio Dushku, i burgosur në burgun e Koridhalos, i cili në një lidhje telefonike thotë se Bako u vra nga të burgosur shqiptarë. Ai flet për një grup në të cilin bënte pjesë Arbër Bako, por nuk përmend emra. Sipas tij, gjithçka ka ndodhur për mosmarrëveshjet që ata kishin me njëri-tjetrin brenda të njëjtit grup që bënin pjesë.

Sa i përket etiketimit “Mafia e burgjeve”, Fabio Dushku thotë se këto janë lojëra politike. Kurse Klodian Lekocaj që konsiderohet si kreu i “Mafies së burgjeve”, e cilëson si një të burgosur pa peshë dhe që nuk ka asnjë rol. Lidhur me disa deklarata të Lekocajt në media për keqtrajtime në burgun e Koridhalos, Fabio Dushku thotë se janë të pavërteta. Madje ai i konsideron ofendime këto deklarata të tij dhe shprehet se shqiptarët në burgjet greke nuk nëpërkëmben dhe as keqtrajtohen.

Fabio Dushku: Në lidhje me situatat e fundit që kanë ndodhur, kam parë ca publikime që keqtrajtohen shqiptarët në burgje, se po na dalin ca shqiptarë dhe po na bëjnë rezil gjithë shqiptarët. Se del një budalla dhe thotë pesë fjalë që nuk janë të vërteta, nuk janë ashtu gjërat.

Pyetje: Kush konkretisht?

 Fabio Dushku: Nuk kam nevojë unë të përmend emër kush, e dini ju për kë e kam fjalën. Nga moment që bën diçka, dil dhe merr përgjegjësinë kur e ke bërë. Kur nuk e ke bërë…Shikojmë dhe vrasjen e atij shqiptarit në Janar. Ajo gjë ka lidhje nëpërmjet një grupi që janë bashkë-grup. Kanë qenë vëllezër dhe ka ndodhur mes atyre. Atëherë s’kemi pse t’ia hedhim fajin grekëve që na i kanë fajin grekët.

Pyetje: Vrasja e kujt?

Fabio Dushku: E Bakos! E Arben Bakos. U vra nga shqiptarë nuk u vra nga grekë. Nuk duhet të gjykojmë grekët ne për këtë punë. Në lidhje me atë grup, shteti grek i mbron ata. Kanë 14 vjet nëpër burgje, kanë dalë kanë hyrë, i mbron me 3-fishin e masave të sigurisë që mos vriten nëpër burgje njëri me tjetrin. Shqiptarët nëpër burgjet e Greqisë janë burra dhe nuk i ka poshtëruar kurrë njeri, as ka për t’i poshtëruar. Përkundrazi, jemi dhe më lart se të gjitha racat e tjera. Nuk i poshtëron njeri shqiptarët nëpër burgjet e Greqisë.

Pyetje: Ju e njihnit Arbër Bakon?

Fabio Dushku: E njihja, si nuk e njihja.

Pyetje: E njihnit në burgun e Koridhalos apo para se të hynit?

Fabio Dushku: Jo, në burg të Koridhalos. Kam shumë vite brenda unë, kam 10 vjet brenda.

Pyetje: Çfarë është kjo “Mafia e Burgjeve”?

Fabio Dushku: Janë lojëra politike këto në Greqi. Ligjin e bën shteti në burg nuk e bëjnë burgaxhinjtë. Siç tha dhe ministri i Drejtësisë i Greqisë, tha mbi ligjin nuk janë as gardianët as të burgosurit. Të drejtat tona nuk na i ka mohuar njeri, pavarësisht se dënohen 5 veta kot apo plot, me apo pa fakte, nuk kemi pse të ngrihemi si popull dhe të shajmë Greqinë. Shqiptarët nuk i poshtëron njeri nëpër burgje. Nuk kemi flamuj ne, as kemi ndarë tokat këtu në burg, as nuk kemi flamur.

Pyetje: Po kush e pretendon të kundërtën?

Fabio Bushku: Po i fundit që poshtëroi shqiptarët në burgun grek… Përderisa ke rënë në burg, ke rënë për diçka, do kesh dhe një hasëm, mund të të ndodhë ndonjë fatkeqësi. Nuk na i ka fajin as shteti shqiptar as shteti grek. Ka lidhje me ne të burgosurit kjo punë. Nuk duhet të gjykojmë njerëzit para kohe.

Pyetje: A është e vërtetë se Lekocaj është kreu i organizatës së ashtuquajtur “Mafia e burgjeve”, sikurse e etiketon shtypi grek?

Fabio Dushku: Shtypi mund ta etiketojë si të dojë. Për mua është një zero. Për mua dhe shumicën e 90% të burgjeve është një hiçgjë. Jo për ne, po ashtu është e vërteta!

Pyetje: Po ju e njihni?

Fabio Dushku: E njoh shumë mirë unë prandaj po të them!

Pyetje: Keni krijuar njohje në burg apo para burgut?

Fabio Dushku: Në burg, në burg… Edhe me ato që po bën po ofendon shqiptarët.

Pyetje: Në dijeninë tuaj, keni informacion përse u vra Arbër Bako?

Fabio Dushku: Informacioni që dime ne të burgosurit, është që është në grupin e tij. Nuk ka dorë asnjë i burgosur tjetër. As grek, as shqiptar, as rus.

 Pyetje: Cili është grupi i tij?

Fabio DushkuNuk e them emrin e tij se më vjen për të vjellë po të them emrin e atij.

Pyetje: Nga sa veta është i përbërë ky grup dhe a janë brenda burgut të Koridhalos?

 Fabio Dushku: Nuk janë brenda Koridhalos. Burgu i Koridhalos është burg që na shpien kur jemi për gjyq. Kur kemi gjyqet në Athinë, në transferojnë që na mbajnë derisa mbaron gjyqi. Po dikush ka shumë gjyqe, si puna ime, i ka qëlluar të rrijë një kohë të gjatë.

(Marrë nga Tvklan)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet arber bako burgu i koridhalos fabio dushku shqiptaret ne burgjet greke arber bako burgu i koridhalos fabio dushku shqiptaret ne burgjet greke

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!