LIVE UPDATES
Bota

Shpërthimi në portin e Bejrutit, ngarkesa me nitrat e biznesmenëve pranë Asadit

15 Janar 2021, 12:34 Nga DOSJA
Shpërthimi në portin e Bejrutit, ngarkesa me nitrat e

LIBAN- Kompania e përdorur për të transportuar një rezervë të madhe të nitratit të amonit në portin e Bejrut, ku shkaktoi një shpërthim shkatërrues Gushtin e kaluar , ka qenë e lidhur me tre biznesmenë me ndikim që kanë lidhje me presidentin sirian, Bashar al-Assad, shkruan The Guardian.

Zbulimet në lidhje me Savaro Ltd ,një kompani me bazë në Londër që u çregjistrua në Company House të Martën, kanë shtuar dyshimet se Bejrut ka qenë gjithmonë destinacioni i synuar i ngarkesës, dhe jo Mozambiku, pika zyrtare e saj përfundimtare.

Ata gjithashtu për herë të parë ngrenë mundësinë që shpërthimi i 2,750 tonë nitrat në Bejrut mund të ketë qenë një produkt anësor i përpjekjeve të zyrtarëve sirianë për të buruar nitrat për t’u përdorur në armë.

George Haswani, Mudalal Khuri dhe vëllai i tij Imad janë qytetarë të përbashkët ruso-sirianë të cilët janë sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara për mbështetjen e përpjekjeve të luftës së udhëheqësit sirian. Kompanitë e lidhura me Haswani dhe Imad Khuri ndanë një adresë në Londër me Savaro, i cili bleu nitratin në 2013. Destinacioni zyrtar i ngarkesës ishte Mozambiku, por ajo u transferua dhe shkarkua në Bejrut, ku u ruajt e pasigurt deri në shpërthimin katastrofik .

Mudalal Khuri u akuzua nga Thesari i SHBA për përpjekjen për të furnizuar nitrat amoni muaj përpara se transportuesi rus Rhosus të hipte në kryeqytetin libanez në mes të rrugës përmes një udhëtimi dredha-dredha nga Gjeorgjia. Ndryshimi i itinerarit të anijes, pronësia e saj e errët dhe origjina misterioze e furnizuesve të ngarkesave kishin nxitur dyshimin se Bejrut kishte qenë destinacioni i synuar i një operacioni të sofistikuar të kontrabandës që nga fillimi.

Adresa e Savaro – 10 Great Russell Street, London WC1B 3BQ – ishte gjithashtu adresa e regjistruar e Hesco Engineering and Construction, e cila drejtohej nga Haswani, një biznesmen i Asadit, i cili gjithashtu u sanksionua nga SHBA në 2015 për pretendimin e blerjes së naftës nga grupi terrorist i Shtetit Islamik (Isis) në emër të qeverisë Siriane.

Lidhjet e dukshme janë përshkuar nëpër Bejrut, ku klasa sunduese po vështron një hetim të drejtuar nga gjykatësit për shpërthimin. Kryeministri kujdestar Hassan Diab, tre ish-ministra dhe më shumë se 30 zyrtarë të nivelit të ulët janë akuzuar deri më tani në lidhje me katastrofën, e cila vrau më shumë se 200 njerëz dhe shkatërroi periferitë e qytetit pranë portit.

Spektri i një lidhjeje midis shpërthimit dhe regjimit sirian dhe Rusisë, i cili ka mbështetur shumë Asadin në fushën e betejës, është pritur me zemërim në disa lagje dhe përbuzje në të tjerët.

 “Sigurisht që nitrati ishte i destinuar për Assad,” – tha Raad Ayoubi, një ndërmjetës sigurimesh. “Megjithatë, duhet të bëhet një pyetje tjetër: si kaloi nga Bejrut në Bashar?”

Ekzistojnë shqetësime në rritje se çdo hetim lokal do të pengohej nga bazat e brendshme të energjisë, të cilët morën pjesë në operacionet e portit të Bejrut dhe një prerje të të ardhurave të tij. Porti i Bejrutit ka qenë prej kohësh një mikrokozmos i sistemit politik të Libanit , i cili drejton ministritë si çifligje, duke mbledhur të ardhura masive nga arkat e shtetit dhe duke ua ndarë atyre udhëheqësve që ruajtën pushtetin pas luftës civile të vendit.

Komplikimi i çdo hetimi lokal është dimensioni ndërkombëtar i udhëtimit të ngarkesës, si dhe bota në hije e transportit global, një grup hutues i kompanive të rafteve të përdorura gjatë rrugës dhe dëshmitarë që ka të ngjarë të qëndrojnë të pakapshëm pa një përpjekje globale për t’i gjetur ato.

Interpol këtë javë lëshoi ​​njoftime të kuqe për tre figura që mendohet të jenë të rëndësishme për hetimin: një shtetas rus, Igor Grechushkin, i cili besohet të jetë pronari i MV Rhosus; një tjetër rus, Borys Prokoshew, i cili ishte kapiten i anijes në atë kohë; dhe Jorge Moreira, i cili është Portugez. Ai dyshohet se e ka furnizuar nitratin e amonit nga një fabrikë gjeorgjiane, Rustavi Azot. Pse një kompani raft u përdor për të ndërmjetësuar marrëveshjen me firmën e Mozambikut Fábrica de Explosivos de Mocambique është thelbësore për hetimet. Firma është e lidhur me familjen e parë të vendit.

“Unë dyshoj se [Libani mund të zgjidhë një hetim] për shumë arsye, duke parë mënyrën se si gjërat u trajtuan muajt e mëparshëm,” – tha Hatoum. “Dhe unë nuk besoj në asnjë hetim të huaj ose ndërkombëtar sepse kemi pasur një përvojë kaq të keqe në të kaluarën dhe politika gjithmonë pengon.”

Javën e kaluar, ndërmjetësi libanez i energjisë Walid Jumblatt tha:- “Unë bëj thirrje për vazhdimin e hetimit për të zbuluar qëllimin e nitratit. Importantshtë e rëndësishme të përcaktohet nëse mund të jetë i destinuar për regjimin sirian. Duhet të vazhdojë dhe të mos tregohet. “

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota shperthimi i fuqishem ne liban shperthimi i fuqishem ne liban

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë