LIVE UPDATES
Aktualitet

Shkatërrohet banda shqiptare e droges në Itali, në pranga 4 nga 9 anëtarët e saj

27 Tetor 2020, 17:16 Nga DOSJA
Shkatërrohet banda shqiptare e droges në Itali, në pranga 4 nga 9

ITALI- Policia italianë ka shkatërruar një nga bandat më të rrezikshme të drogës në Itali. Kjo bandë ishte në hetim për 5 muaj nga policia e italisë. Banda vepronte në qytetin e Frosinones ku shitja e drogës në rrugë ishte aktiviteti i tyre më fitim prurës.

E gjithë banda ishte e kryesuar nga dy shqiptarë të cilët kishin marrë një shtëpi më qira në qendrën e qytetit. Ata merrnin shqiptarë të cilët shkonin në Itali me vizë turisti për 3 muajë dhe vijonin punën e tyre në shpërndarjen e drogës. E vetmja gjë që kërkonin ata ishte që shqiptarët që shkonin të mos ishin të dënuar më parë, pasi nëse kapeshin do të ishte më e lehtë që të merrnin ulje dënimi.

Në bandën kriminale të dy shqiptarëve ishin edhe 1 çift italian, të cilët shërbenin si vëshgues. Ata jetonin afër banesës që kryhej biznesi kriminal dhe e ruanin atë në rast se mos shfaqej policia. Sipas mediave italiane të rinjtë e shisnin drogën me lekë në dore ndërsa për ata që nuk i kishin të ardhurat mund edhe t’i merrnin me anë të sendeve me vlerë.

Ditën e sotme u krye operacioni në banesën e e marrë me qira, ku dhe u arrestuan 4 nga 9 antarët e kësaj bande. Të arrestuarit ishin 2 shqiptarë ku një nga këta u la në burg, ndërsa 2 italianë dhe shqiptari tjetër u lanë në arrest shtëpie. Gjatë hetimeve të bëra nga grupi hetimor u zbardhën 900 aktivitete tregëtimi droge me një vlerë prej 16 mijë euro. Policia gjithashtu kanë lënë në arrest shtëpie, 6 blerës të kokainës të cilët u zbuluan pas shkatërrimit të grupit kriminal.

(I.A/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet 2 shqiptare dhe 2 italian ne pranga bnanda kriminale ne itali 2 shqiptare dhe 2 italian ne pranga bnanda kriminale ne itali

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha