LIVE UPDATES
Politike

Shembja e Teatrit Kombëtar, media gjermane: E prishën pavarësisht rezistencës dhe protestave, qeveria shqiptare ka plane të

18 Maj 2020, 18:42 Nga DOSJA
Shembja e Teatrit Kombëtar, media gjermane: E prishën pavarësisht

GJERMANI– Sueddeutsche Zeitung, një nga gazetat më të mëdha në Gjermani ka pasqyruar shembjen e Teatrit Kombëtar në Shqipëri.

Me anë të një artikulli, të publikuar nga gazetari Peter Muench, media gjermane shkruan se pavarësisht protestave, Teatri u shemb nga qeverisë shqiptare.

Ndër të tjera në artikull, përshkruhet me detaje edhe protesta e qëndresa e qytetarëve dhe artistëve, për më shumë se dy vite në sheshin e Teatrit Kombëtar.

Shkrimi i plotë nga Peter Muench, Sueddeutsche Zeitung

Rrënojat, pluhuri dhe shumë zemërim ka mbetur nga lufta për Teatrin Kombëtar të Shqipërisë. Në mes të natës, komandoja e shembjes mbërriti me pajisje të rënda, dhe sipas fotove, shkatërrimi ishte i plotë. Në të njëjtën kohë, policia ndërmori veprime kundër artistëve dhe aktivistëve që ishin ngujuar në godinën tradicionale. Ata luftuan për më shumë se dy vjet për të ruajtur monumentin kulturor. Por qeveria ka plane të tjera- dhe tani ka nisur t’i zbatojë ato me të gjitha forcat.

Ndërtesa e Teatrit në Sheshin Skënderbej në kryeqytetin Tiranë daton që nga koha e pushtimit italian. Arkitekti Giulio Berte e ndërtoi atë në vitin 1939 me një stil futuristik. Fillimisht aty ishte një kinema. Pas marrjes së pushtetit nga komunistët e Enver Hoxhës, aty u zhvilluan gjyqet e para kundër ‘armiqve të shtetit’, kurse që nga viti 1947 shërbeu si Teatër Kombëtar. 500 ulëse në godinën kryesore- plus një tjetër teatër eksperimental me dy salla më të vogla- kjo ishte zemra e jetës kulturore shqiptare.

Sidoqoftë, vendndodhja qendrore ka bërë që zemrat e investitorëve të rrahin më fort. Kur ndërtesa duhej të rinovohej, qeveria e kryeministrit socialist, Edi Rama, e deklaroi si shumë të shtrenjtë ruajtjen e godinës. Në vend të kësaj u paraqit plani mbi truallin e shtrenjtë për një kompleks gjigand godinash, me qiellgërvishtëse banimi dhe zyrash, plus një qendër tregtare, e cila po ashtu do të ketë hapësirë për një teatër të ri kombëtar në mes. Kontrata iu dha arkitektit danez, Bjarke Ingels. Për të mbrojtur financat gjithnjë të ngushta publike, fillimisht projekti ishte menduar të financohej tërësisht përmes një partneriteti të ashtuquajtur publik-privat. Vetëm në shkurt të vitit 2020 u mor një vendim për të siguruar fonde publike për Teatrin Kombëtar.

U miratua një ligj për ta bërë më të lehtë privatizimin e pronës publike

Kundër këtyre planeve, një aleancë shumëngjyrëshe për të mbrojtur teatrin u krijua në pranverën e vitit 2018. Aksionet dhe shfaqjet mbaheshin një herë në javë, më vonë çdo ditë rreth ndërtesës së teatrit. Kur planet për shembjen u shtrënguan, godina u pushtua në korrik të vitit 2019. Godina e teatrit u hoq krejt nga lista e monumenteve të mbrojtura. Kundërshtarët kritikuan gjithashtu faktin se u miratua një ligj posaçërisht për projektin e ndërtimit, për ta bërë më të lehtë privatizimin e pronës publike. Presidenti Ilir Meta foli për një ‘ligj përfitimi për oligarkët’ dhe nuk pranoi ta nënshkruajë.

Ajo që nisi si një protestë për të shpëtuar Teatrin Kombëtar shumë shpejt shkoi përtej kësaj. Kishte debat për demokracinë dhe problemet sociale, siç është korrupsioni i përhapur në vend. Opozita u bashkua, edhe sepse ata e shohin këtë protestë si një mënyrë për të dobësuar kryeministrin Rama. Ai vetë e nisi si artist dhe më vonë si kryetar i Bashkisë së Tiranës shkaktoi sensacion kur leu fasadat e shtëpive të rrënuara të kryeqytetit me ngjyra të shndritshme. Sot ai shpjegon se një pakicë aktorësh dhe politikanësh nuk mund të marrin vendin peng. Prishja e Teatrit të vjetër Kombëtar ishte pjesë e një plani për ta bërë Tiranën një ‘qytet modern dhe europian’.

Ai gjithashtu nuk dëgjoi protestat nga ambasada e BE në Tiranë, e cila kishte bërë thirrje për dialog mes qeverisë dhe shoqërisë civile. Buldozerët u shoqëruan nga 1500 policë, të cilët sulmuan edhe demonstruesit dhe madje rrëmbyen gruan e presidentit Ilir Meta. Godina e Teatrit nuk mund të mbrohet më. Por lufta politike vazhdon. Lideri i Partisë Demokratike në opozitë, Lulzim Basha, ka bërë thirrje për rrëzimin e qeverisë për shkak të shembjes.

Pasditen e sotme u organizua një protestë ku në shesh zbritën qytetarë, opozitarë, dhe artistë, një ditë pas shembjes së Teatrit Kombëtar. Protesta organizohet një ditë pas shembjes së Teatrit Kombëtar, ku policia ndërhyri me forcë dhe dhunoi protestuesit që në orët e para të mëngjesit, ku disa u tërhoqën zvarrë. Po ashtu shumë artsitë e politikanë që ishin u shoqëruan në Komisariat.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike peter muench prishja e teatrit kombetar sueddeutsche zeitung teatri kombetar peter muench prishja e teatrit kombetar sueddeutsche zeitung teatri kombetar

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh