Bota

SHBA/ Donald Trump dhe Rusia në pritje të rezultatit, përfundon raporti i hetimit nga Robert Mueller

Këshilltari, Robert Mueller dy vjet më parë mori përsipër të hetonte përmes një raporti pjesmarrjen e Rusisë në zgjedhjet e 2016 dhe nëse Donald Trump ishte përfshirë apo jo. Pas 675 ditëve hetime, raporti është dorëzuar në Departamentin e Drejtësisë.
Featured image of article: SHBA/ Donald Trump dhe Rusia në pritje të rezultatit, përfundon raporti i hetimit nga Robert Mueller Robert Mueller.

Uashington- Prej 22 muajsh ish-drejtori i FBI-së, Robert Mueller u emërua për të udhëhequr një hetim të posaçëm për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 dhe nëse ishte përfshirë fushata nga Donald Trump. Në edicionin informativ CNN, u trasmentua lajmi se raporti i Robert Mueller për Rusinë, që zgjati rreth 675 ditë ka përfunduar. Raporti është dorëzuar në Departamentin e Drejtësisë.

Avokati, Robert Mueller në këtë raport ka hetuar mbi ndërhyrjen Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016. Raporti është një pikë referimi e rëndësishme, në historinë moderne të Amerikës.

Hetimi ka zgjatur gati dy vjet, duke shkaktuar një numër akuzash, duke përfshirë edhe tre nga bashkëpunëtorët e ngushtë të Presidentit Donald Trump, avokati personal Michael Cohen, ish-kryetari i fushatës, Paul Manafort dhe këshilltari i tij i parë i sigurisë kombëtare, Michael Flynn. Mueller nisi punën në maj të vitit 2017, një javë pasi Trumpi shkarkoi drejtorin e FBI-së, James Comey.

Trump e ka konsideruar hetimin si një veprim jo pozitiv,  që synon ta turbullojë atë. Sipas fjalimeve dhe deklaratave nga disa  ligjvënës republikanë dhe mbështetësit e Trump, sigurojnë që hetimi i Mueller të mbahet i paanshëm.

Derisa të publikohet i plotë raporti i Mueller, është e pamundur të flitet për njëanshmërinë e tij. Mendohet të ketë dëshmi se Trump dhe fushata e tij komplotuan me Rusinë për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Ndoshta ka dëshmi për të mbështetur një komplot midis Trump, fushatës së tij dhe Rusisë, por dëshmitë nuk janë të mjaftueshme për të përmbushur standardin e një dyshimi të arsyeshëm.

Përpos dyshimeve, Trump dhe ekipi i tij janë duke e festuar ‘fitoren’ ndaj raportit, duke pretenduar se tashmë është e qartë se Presidenti tashmë është shfajësuar që Mueller nuk ka paditur askënd për bashkëpunimin me ndërhyrjet e zgjedhjeve ruse. Mungesa e akuzave ndaj djalit të Trump, Donald Jr dhe dhëndrit të tij, Jared Kushner, të cilët ishin të përfshirë në një takim të Trump në 2016 me rusët që ofronin “papastërti” për Hillary Clinton.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Raporti i Robert Mueller nuk nënkupton fundin e hetimeve që kërkojnë të ekspozojnë krimin dhe korrupsionin lidhur me Trump dhe “njerëzit më të mirë” që ai solli në Uashington, ende prokurorët federalë dhe të shtetit në Nju Jork vazhdojnë të hetojnë.

Zgjedhjet e bëra në ditët në vijim dhe zbulesat që vijnë do të sigurojnë që cfarëdo që thotë raporti i Mueller, çështja e sulmit të Rusisë në zgjedhjet e fundit presidenciale do të njollos tjetrin në 20 muaj.

Prokurori i Përgjithshëm William Barr, tani do të marr rolin e rëndësishëm historik për të vendosur se sa nga raporti që Shtëpia e Bardhë do të shohë fillimisht dhe se cila pjesë e tij mund të publikohet për Kongresin dhe publikun.

Megjithatë, edhe nëse nuk ka përgjegjësi ligjore për Presidentin apo familjen e tij në raportin e Mueller, raporti do të shkaktojë dëme të konsiderueshme politike.

Përshtati L.K/Dosja.al

Shto Koment