LIVE UPDATES
Aktualitet

Rusët, një histori me spiunazh në Qerret? Ç’dimë deri tani për vdekjen e 4 turistëve

19 Tetor 2021, 15:50 Nga DOSJA
Rusët, një histori me spiunazh në Qerret?

Prej të premtes, hetuesit më të lartë në vend janë rikthyer disa herë në resortin “Gloria” për të këqyrur dhe administruar prova e për të rivlerësuar vendngjarjen, ku u gjetën të vdekur katër rusët: Sergeiu Burenkov, i lindur më datë 21 korrik 1961, Natalia Burenkova lindur më 14 prill 1963, vajza e tyre Ekaterina, lindur në 8 shkurt 1990 dhe partneri i saj, Nikita Belouslov, lindur më 2 dhjetor 1984.

Vizita më e beftë e prokurorëve dhe policisë kriminale ishte gjatë të hënës, ku ata ripanë ambientet e pishinës së brendshme e njohur si SPA dhe xhakuzi në zonën e Qerretit dhe që frekuentohet më së shumti nga turistë të huaj, kryesisht rusë dhe serbë.

“Ky ambient në zonën e nëndheshme, vijon të jetë i bllokuar për llogari të hetimit dhe po ashtu edhe dhomat e viktimave“, – tha një zyrtar i lartë i policisë për Gazetasi.al, i cili insiston se ky perimetër do të vazhdojë të jetë një vendangjarje derisa të ketë konkluzione të sakta mbi shkaqet e vdekjes së katër turistëve.

Por në përpjekje për të zbuluar se çfarë ndodhi ditën e fundit dhe në pritje të analizave të mjekësisë ligjore IML, prokurorët e Kavajës po bëhen gati që përmes ambasadës ruse të kërkojnë informacion zyrtar mbi identitetin e vërtetë të viktimave.

“Ne jemi të sigurt që emrat e tyre, janë ashtu si kartat e identitetit që kanë dorëzuar në agjencinë turistike të vendit të tyre, megjithatë, që të jemi të sigurt 100%, nuk do mungojë kërkesa për marrjen e identitetit të vërtetë. Janë katër vdekje të dyshimta dhe nëse bëhet fjalë për një vdekje aksidentale, të dyshimtë e bën fakti se si ata ndërruan jetë brenda një periudhe aq të shkurtër, ndonëse moshat variojnë”, deklaron me plot dyshime eksperti kriminalist i policisë për Gazetasi.al.

Në anonimitet, grupit të hetimit ua ka zhbalancuar pistat jo vetëm hapësira e zgjeruar e ambientit të nëndheshëm, ku gjendet pishina që ishte pastruar me klor, por fakti që njëri ndër ta dyshohet se ka qenë ushtarak i lartë.

Nga të dhënat që janë informale, dyshohet se Sergei ka qenë i angazhuar si ushtarak me gradë madhore, por këto të dhëna janë të disponuara në rrugë informale – përmend një nga specialistët e agjencive ligjzbatuese.

Në të vërtetë, në resortin e Qerretit vijojnë të jenë me shërbim agjentë civilë, të antiterrorit dhe të shërbimit informativ. “Ne dimë që viktimat udhëtuan në Ohër, rrugës së kthimit qëndruan ashtu si në mëngjes në një lokal në Librazhd, por ende nuk ka një version përfundimtar nga Maqedonia e Veriut se ku ishin dhe çfarë konusmuan në Ohër dhe kë takuan”, – tregon një nga anëtarët e hetimit.

Megjithatë për hetuesit, fija e vetme qe po ndjekin, nuk janë vetëm këqyrjet dhe rikëqyrjet në pishinë, që duket se janë pa asnjë premisë, por përgjigjet e IML.

Nga ana e tyre, mjekët e mjekësisë ligjore, po procesojnë çdo analizë të mundshme. “Po kryhen analiza në gjak, stomak dhe çdo analizë tjetër e mundshme për të parë e zbuluar shkaqet e vdekjeve të katërfishta”, – tregon njëri nga mjekët e IML-ë sipas të cilit, përgjigjet do jenë në dispozicion të Prokurorisë së Kavajës afërisht në mesin e muajin nëntor.

Çdë analizë kërkon kohën e saj për t’u procesuar, ndaj edhe policia shkencore që do të japë përgjigje për disa pyetje të tjera kërkon po ashtu kohë.

Është një dosje e vështirë, vendi i ngjarjes me viktimat që janë jashtë ujit, të lënë të kuptosh se çdo gjë është e dyshimtë. Por dëshmia e njërit prej punonjësve që deklaron se pastroi pishinën në mëngjes me klor, është një nga versionet, pasi kur CL ndërvepron me oksigjenin gjatë dezinfektimit, ajo veti pastruese për ujin, në të kundërt ka veti helmuese.

Kjo është një pistë, ndaj eksperimentet po vijojnë ndonëse pishina është pastruar shpesh në këtë formë dhe nuk ka pasur asnjëherë një pasojë të tillë”, – shprehet eksperti i vendngjarjes.

Deri më tani, katër ditë pas vdekjes së katërfishtë, teksa hetimet ngjajnë se po përparojnë shumë ngadalë, i është lënë vend konspiracioneve, të cilat i besojnë edhe hetuesit që kanë në dorë dosjen. Njëherazi po kuptohet se në vendin tonë nuk ekzistojnë teknikat e përparuara për të analizuar në kohë elementë si uji dhe ajri, për të cilat deklarohet se i janë dërguar për ekspertizë ISHP-së.

Marrë nga Gazeta “Si”

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet 4 ruset e vdekur ne qerret natalia burenkova sergei burenkov 4 ruset e vdekur ne qerret natalia burenkova sergei burenkov

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'