LIVE UPDATES
Politike

Rudina Hajdari citon Azemin: Duhet reflektim nga të gjithë, po punoni kundër Shqipërisë

23 Maj 2019, 11:36 Nga DOSJA
Rudina Hajdari citon Azemin: Duhet reflektim nga të gjithë, po punoni

Depuetja e pavarur Rudina Hajdari, në fjalën e saj sot në Kuvend ka lexuar disa nga fjalët e thënë nga Azem Hajdari në vitin 1991. Ajo tha se  sot ne jemi po njësoj si në atë vit kur babai i saj kishte folur për Evropën dhe se çfarë duhej bërë për të shkuar në Evropë. Hajdari shtoi se liderët sot nuk duan integrimin, pasi po dëmtojnë Kuvendin dhe duan pushtet absolut.

PJESË NGA FJALA

Duhet të unifikohemi dhe t’i tregojmë Bashkimit Evropain që ne jemi për interest e vendit dhe jo për interesave vetjake. Këto fjalë mund të duken naive, mund të shkojnë në vesh të shurdhër. Do ju përmend disa fjalë që i kam dëgjuar, i kam lexuar, janë fjalë që janë thënë në seancën e 30 prillit në vitin 1991.

“Reflektimi nga të gjithë në këtë moment historik do ishte një dner dhe detyrë e të gjithë deputetëve. Do të ishte një nder dhe detyrë e çdo qytetari. Ne kemi bërë një kthesë hisotrike, pasi jemi ndarë nga e shkuara e hidhur dhe po shkojmë drejt Evropës. Dhe të shkosh drejt Evropës, duhet të kesh thellësi mendimi, i vendosur në rrugën që ke nisur, jo vetëm një pluralitet mendimi, por një unitem pluralist dhe një objetiv të qartë që të hyjmë në kombet e qytetaruara”, këto janë fjalët e Azem Hajdarit në 30 prill 1991.

Ku jemi ne sot, pse këta politikanë kanë arritur në këtë gjuhë, ata druhen nga shteti i së drejtës, druhen para drejtëisë, ata duan pushtetin absolut. Po ta shikoni të dyja krahët po dëmtojnë Kuvendin. Ne duhet t’u shprehim qytetarëve që nuk do të lejojmë askuën që të ecë mbrapa, ne duhet të ecim vetëm përpara. Prandaj mendoj se reforma në drejtësi duhet bërë me çdo kusht. Duhet që ta kapërcejmë këtë krizë një orë e më parë.

(A.B & A.S Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike azem hajdari celja e negociatave me be integrimi i shqiperise ne be rudina hajdari azem hajdari celja e negociatave me be integrimi i shqiperise ne be rudina hajdari

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM