LIVE UPDATES
Bota

Rritet numri i të infektuarve, evropianët të frikësuar nga një valë e dytë e COVID-19

4 Gusht 2020, 18:15 Nga DOSJA
Rritet numri i të infektuarve, evropianët të frikësuar nga

Masat kufizuese po rivendosen në disa pjesë të Evropës ndërsa po rritet frika nga një valë e dytë e infektimeve me koronavirus. Vendet evropiane ishin ndër më të goditurat në muajt mars dhe prill, duke nxitur masa të rrepta kufizuese për të kontrolluar përhapjen e sëmundjes. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell nga Londra, disa shkencëtarë thonë se masat u hoqën shumë shpejt dhe paralajmërojnë për një periudhë vendimesh të vështira.

Një test i koronavirusit mund të jetë një përvojë e dhimbshme. Por për Emma Gayan, banore e Katalonjës me COVID-19 dhe të tjerë në këtë rajon të Spanjës, ka një burim ankthi edhe më të madh.

Trishtohem kur mendoj mund të kthehemi përsëri atje ku filluam. E dhimbshme. Mendoj që për një farë kohe po vepronim siç duhej, tani nuk e di “, thotë Emma Gaya.

Katalonja ka qenë në qendër të një ringjalljeje të infeksioneve me koronavirus. Kufizimet e lëvizjes janë lehtësuar në fundjavë, por disa vende kanë vendosur masat e karantinës për ata që udhëtojnë në Spanjë.

Belgjika dhe Luksemburgu po përballen me ripërhapjen e virusit dhe qyteti belg i Antwerpit është shndërruar në një qendër shpërthimi të infektimeve.

Jam pak i vjetër dhe kam frikë“, thotë Jozef Verberckmoes, banor i Antwerpit.

Njerëzit kanë më shumë frikë të dalin në rrugë“, thotë ndërkaq banorja e këtij qyteti Ellen Bovre.

Zyrtarët lokalë thonë se qeveria hoqi kufizimet shumë shpejt në muajin maj – duke injoruar pikat e nxehta si Antwerpi.

Profesori i Universitetit të Antwerpit, Pierre Van Damme, thotë që “nëse nuk e respekton distancën fizike, infeksioni shpërndahet shumë shpejt. Dhe sërish kjo kërkon masa të rrepta për të rivendosur kontrollin“.

Masat e tilla janë rivendosur në pjesë të Britanisë së Veriut, ndërsa shkalla e infeksioneve po rritet – me rreth 4 mijë e 900 infeksione të reja në ditë në të gjithë vendin.

Doktor Peter Drobac, nga Universiteti i Oxford-it thotë se veprimi i hershëm është thelbësor.

Nëse vendet janë duke reaguar, duke ngadalësuar rihapjen e tyre, duke bërë ndryshime që synojnë frenimin e përhapjes së virusit, shpresojmë se ne mund t’i mbajmë gjërat në kontroll“, thotë ai.

Një lehtësim më i gjerë i masave të kufizimit në gjithë Britaninë është pezulluar, ndërsa teatrot janë detyruar të qëndrojnë të mbyllur.

Do të duhet të bëjmë zgjedhje të vështira si shoqëri për gjërat që vlerësojmë më shumë. Nëse për shembull, përparësia jonë është që fëmijët të kthehen në shkollë në shtator, kjo mund të nënkuptojë që ne me të vërtetë nuk duam të kemi njerëz në bare dhe restorante të mbyllura“, thotë doktor Peter Drobac.

Në disa pjesë të Evropës, përfshirë Greqinë dhe Italinë, shkalla e infektimeve mbetet e ulët dhe turistët po kthehen.

Koronavirusi nuk është diçka që na shqetëson shumë. Ne kryesisht presim që të pushojmë dhe të çlodhemi”, thotë Thanassis Yanellis, një turist nga Athina.

Gjermania ka shënuar po ashtu një rritje infeksionesh. Në Berlin, rreth 20-mijë njerëz u mblodhën për të protestuar kundër masave kufizuese të shtunën. Autoritetet po përndjekin organizatorët e protestës për shkeljen e rregullave të higjienës dhe distancës sociale.

Marrë nga Zëri i Amerikës

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi ne euurope koronavirusi ne euurope

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve