LIVE UPDATES
Aktualitet

Rriten çmimet e shtrenjtohet jetesa në Tiranë, as studentët nuk shpëtojnë

7 Prill 2022, 15:00 Nga DOSJA
Rriten çmimet e shtrenjtohet jetesa në Tiranë, as

TIRANË– Këshilli Bashkiak i Tiranës ka vënë dorë sërish në sistemin e taksave e tarifave vendore duke bërë disa ndryshime. Konkretisht, për të marrë kartën e studentit, parkuar në çdo cep kryeqyteti, për të hyrë në kopsht zoologjik a fusha sportive, si edhe për të marrë një shërbim taksi do të duhet të paguajmë më shumë. Dhe kjo nuk ka të bëjë aspak me luftën në Ukrainë apo krizën globale ekonomike.

PARKIMET ME PAGESË

Përveç katër zonave të njohura për parkim në kryeqytet, ku për të parkuar automjetin duhet të paguash nga 40 deri në 100 lekë/orë, edhe trembëdhjetë zona të tjera do të futen në listëparkimet me para të Bashkisë. Sigurisht, të menaxhuara nga Tirana Parking. Bëhet fjalë për territorin e ish-komunave që me ndarjen territoriale kaluan nën administrimin e pushtetit vendor.

Në relacionin bashkëngjitur projektvendimit, një gjë e tillë artikulohet si kërkesë e bizneseve dhe individëve që banojnë në zonë për t’u pajisur me vendparkime. Por, nuk duhet harruar se të ardhurat nga ky zë çuan në arkën e bashkisë për vitin 2021 afro 500 milionë lekë të rinj, ndërsa projeksionet për vitet në vijim kapin kufijtë e 670 milionë lekëve.

Me miratimin e këtij vendimi që pasohet me vendosjen e sinjalistikës së duhur në ishkomunat: Dajt, Zall Bastar, Shëngjergj, Farkë, Petrelë, Bërzhitë, Kërrabë, Baldushk, Pezë Vaqar, Ndroq, Kashar, Zall Herr do të paguhet për çdo vendparkim. Kjo do të shtojë koston e jetesës së familjeve, e po ashtu edhe i hap rrugë vënies së gjobave nga policia bashkiake.

TAKSITË

Rritje e shpjegueshme me rritjen e çmendur të naftës në bursë, por nuk është kjo arsyeja përse qytetarët që zgjedhin shërbimin taksi do të duhet të nxjerrin më shumë para nga xhepi. Sipas vendimit të marrë sot në këshill, nisja nuk do të jetë më në nga 250 lekë, por 300, ndërsa kilometrat e përshkuar varen nga zona. Të trija të rritura, krahasuar me vitin 2013 kur u bë ndryshimi i fundit i tarifës për shërbimin taksi.

“Politika e ndjekur ka nxitur organizimin e strukturave të shërbimit taksi, të cilat kanë siguruar një shërbim të shpejtë, cilësor dhe të sigurt, si edhe një organizim në sistemin e kontrolluar të tarifimit, që është i prirur të kontrollojë shërbimin ndaj klientit, nëpërmjet respektimit të çmimit të shërbimit të vendosur”, argumentohet rritja e çmimit që thuhet të ketë ardhur me kërkesë të përfaqësuesve të subjektit të shërbimit taksi, të cilët kanë kërkuar të reflektohet në çmim edhe për shkak të efekteve ekonomike ndër vite që shkakton inflacioni.

KOPSHTI ZOOLOGJIK

Investimet e kryera në kopshtin zoologjik të Tiranës përgjatë tri viteve të fundit kanë bërë që Bashkia Tiranë të disafishojë çmimin e biletës me qëllim për të mbuluar kostot e mirëmbajtjes.

“Nisur nga qershori i vitit 2019, kopshti zoologjik i Tiranës është përfshirë nga një investim i ri me dyfishim të sipërfaqeve të ekspozimit dhe shtimi të shumëllojshmërisë së kafshëve që do të trajtohen me të njëjtin standard, sikurse edhe në kopshtet zoologjike të Europës. Investimi i ri ka ndikuar në ndryshimin e infrastrukturës, me hapësira të reja për trajtimin dhe ekspozimin e kafshëve, e për rrjedhojë ka ndryshuar edhe ngarkesa me kafshë të egra e të buta”, citohet në relacionin bashkëshoqërues të vendimit.

Konkretisht, bileta për të rritur është 300 lekë, ndërsa për fëmijë 200.

E njëjta gjë do të ndodhë edhe me fushat sportive në parkun e madh të liqenit artificial pas shtimit të cilësisë së shërbimeve që ato ofrojnë me investimet e fundit.

Për secilën prej tyre, në relacion është bërë një analizë e kostove të shërbimit.

As studentët s’i shpëtojnë krizës, karta me përfitime kundrejt parave

As të rinjtë që studiojnë, shumica nga rrethet të shpërngulur në tiranë nuk ia hedhin paq. Karta, që presupozohet të ketë përfitime në disa shërbime do të mund të merret në këmbim të afro 500 lekëve, nga 350 lekë më parë.

E gjitha kjo bëhet pas implementimit të një marrëveshjeje që e bën anëtare të Kartës Studentore Evropiane, koston e së cilës ia kanë ngarkuar studentëve që me shumë gjasë nuk do t’iu hyjë në punë.

Nga 60 mijë të rinj që studiojnë, numri i atyre që mund të udhëtojnë është minimalist.

“Qëllimi kryesor i kartës është t’u japë studentëve evropianë të njëjtat të drejta që ata kanë si studentë të një vendi të caktuar gjatë periudhës kur udhëtojnë jashtë vendit të tyre ose gjatë programeve të shkëmbimeve studentore (Erasmus +).

Karta Studentore Evropiane i jep akses një numri të pakufizuar shërbimesh që studentët përdorin gjatë jetës së përditshme, shërbime në kampus apo në qytet të ofruara në 26 shtete dhe 184 universitete të huaja”, argumentohet nga relatorët e çështjes.

Marrë nga Panorama

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet kriza ekonomike prej luftes tirane kriza ekonomike prej luftes tirane

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë