LIVE UPDATES
Aktualitet

VD- Mbjetjet, Rama-kryebashkiakëve: Pastroni ose do ju vë sanksione. Shembull Lezha

22 Tetor 2021, 08:03 Nga DOSJA
VD- Mbjetjet, Rama-kryebashkiakëve: Pastroni ose do ju vë sanksione.

TIRANË– Asnjë buxhet bashkiak nuk do të kalojë nëse nuk do të llogaritet pastrimi! Ky ishte ultimatum i kryeministrit Edi Rama për të gjithë kryebashkiakët socialistë. Kreu i Qeverisë mblodhi spt krerët e bashkive në godinën e Këshillit të Ministrave, ku temë kryesore ishtin mbetjet urbane dhe pastrimi i tyre. dy ishin emrat në të cilët u fokusua kryeministri Rama: kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu si shembulli ekselent për tu ndjekur për pastrimin dhe lkryebashkiaku i Himarës, si shembulli për të fjetur gjumë!

Këtij të fundit Rama i tha se edhe vetë Goro të zgjohej në katër të mëngjesit dhe t’i mblidhte mbetjet me një çantë dore, do ta bënte më shpejt se ai ‘dum-dum’-i vjetër që nxjerr në terren.

Ndërsa për Lezhën e drejtuar nga kryebashkiaku Ndreu, Rama tha se ai është shembulli që të gjithë kryebashkiakët duhet të ndjekin. Kryeministri tha se në Lezhë nuk gjen asnjë letër të hedhur në tokë, dhe se kjo bashki është e vetmja që ka koston më të lartë për pastrimin pasi i ka dhënë prioritet. Rama ‘kërcënoi’ kryebashkiakët edhe me ndjekje penale e hetime nga prokuroria. Madje tha se nëse situata nuk ndryshon do t’i marrë vetë në dorë të gjitha bashkitë. Ai shtoi se cilido nga kryetarët e bashkive që nuk pastron territorin do të pësojë sanksione.

Rama përmendi sërish satelitët. Ai tha se pas muajit mars përmes satelitit do të identifikohen të gjithë vend depozitimet e mbetjeve, por shtoi se pastrimin nuk ua bën dot ai nga qielli. Kritika kishte edhe për sektorin e ujin. Kryeministri tha se janë investuar 800 milionë euro në rrjet për këtë sector por aty ke vetëm njerëz që paguhen kot, pasi puna nuk finalizohet dhe shërbimi nuk kryhet.

Jashtë mbledhjes Ndreu tha se ndihet mirë që është komplimentuar nga Rama, por shtoi se ka akoma punë për të bërë. Ndërsa Goro, pavarësisht kritikave e kishte buzëqeshje ‘të stampuar’ në fytyrë. Ai tha se të gjitha fjalët e Ramës do t’i ketë parasysh që të përmirësohet.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Rama: S’ka më inspektorë! Sateliti do na tregojë vend depozitimet e mbetjeve

‘Lëvdata’ Ndreut, Rama: Duhet të kemi 2 si Pjerini jo si Jorgoja

Rama: Menaxhoni plehrat ose ecim me sanksione, marrim në administrim Bashkinë

Rama: Buxheti nuk kalon nëse nuk parashikohet pastrimi i plehrave

‘Dush të ftohtë’ kryebashkiakëve, Rama: Himara simbol i të fjeturit gjumë

Shembja e karburantit në Lushnje, Rama:Do shkojnë në prokurori të gjithë që firmosën

Plehrat në vend! Rama: Situata është në udhëkryq, duhet të dalim sot

(F.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike edi rama kryebashkiaket e ps rama me kryebashkiaket 22 tetor edi rama kryebashkiaket e ps rama me kryebashkiaket 22 tetor

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal