LIVE UPDATES
Sport

Raikkonen sulmon F1: “Botë e rreme: paratë dhe politika po e shkatërrojnë atë”…

21 Janar 2022, 15:10 Nga DOSJA

FINLANDE – Për më shumë se një muaj, Kimi Raikkonen nuk është më zyrtarisht një pilot i F1. Finlandezi i lindur në vitin 1979, preferoi të mbyllë karrierën e tij në kampionatin me rrota të hapura me Abu Dhabi GP 2021, pas 19 sezonesh.

Megjithatë, pas një kohe të shkurtër, kampioni i botës i vitit 2007 nuk duket aspak keq që ka lënë pas atë, që ishte bota e tij për kaq shumë vite. Shumë kontradikta dhe vese në mjedis, siç ka shpjeguar ai në një intervistë për “Motorsport.com”.

Gënjeshtra dhe elementë, që në dukje, nuk kanë lidhje me F1: kjo është akuza e Raikkonen. Finlandez sulmon: “Ka shumë gjëra që nuk kanë kuptim, të paktën për mua, në Formula 1. E dimë, por askush nuk thotë asgjë. Ka shumë gënjeshtra në atë mjedis, është më bukur të qëndrosh jashtë tij”.

Më pas Kimi shkon në detaje: “Paratë i kanë ndryshuar gjërat edhe në këtë mjedis, si në çdo sport. Sa më shumë para, aq më shumë ka politikë. Kjo ndodh kudo, në çdo vend. Ka lojëra që luhen nga njerëz të panjohur, derisa të hyni në të. Unë besoj se njerëzit duan të kenë pushtet. Do të kishte shumë në F1 që do të bënin mirë edhe në politikën reale”.

Deklaratat e Raikkonen heqin vellon e një F1 shumë të ndryshme nga ajo e imagjinuar nga fansat. Por a është vërtet një situatë e re? Ish-piloti i McLaren dhe Ferrari shpjegon: “Kështu ka qenë për shumë vite. Ndoshta njerëzit e kuptojnë shumë më tepër këtë, vetëm tani”. Kimi shpjegon: “Nuk jam përfshirë në aspektin politik. Unë di shumë gjëra që ndodhin, por isha i huaj për to. Nuk mendoj se është shumë e shëndetshme që një person të rrëmbehet nga ky aspekt”.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sport Sport Finlandezi i lindur në vitin 1979 kampioni i botës i vitit 2007 Kimi Raikkonen në historinë e kampionateve në Formula 1 që qeverisin Formula 1 Finlandezi i lindur në vitin 1979 kampioni i botës i vitit 2007 Kimi Raikkonen në historinë e kampionateve në Formula 1 që qeverisin Formula 1

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri