LIVE UPDATES
Bota

Teleperformance vë punonjësit me shpatulla pas murit, investigimi i The Guardian: Do t’ju vendosin kamera sigurie në sh

31 Mars 2021, 11:51 Nga DOSJA
Teleperformance vë punonjësit me shpatulla pas murit, investigimi i

ANGLI- “Call Center-at” si Teleperformanca janë duke menduar që të vendosin camera dhe mjete monitorimi në shtëpitë e të gjithë punonjësve të tyre për të kontrolluar procesin e punës. The Guardian shkruan se kjo gjë do të ndodhë për shkak se shumë punonjës do të punojnë nga shtëpia për të respektuar masat anti-Covid.

Kamerat do të fokusojnë të gjithë punonjësit teksa janë në punë, për të parë nëse shkelin rregullat dhe konsumojnë ushqim apo përdorin celularët kur janë në punë. Kjo gjë fillimisht pritet që të ndodhë në Angli, ku kamerat do të jenë të specializuara dhe do të fokusohen vetëm te ‘shkeljet’ që puntorët mund të bëjnë. Nëse dikush zbulohet që ka thyer rregullat e punës, kamerat e ruajnë këtë filmim për 20 ditë dhe ja dërgojnë provizorëve.

Nëse një punonjës duhet që të shkojë në tualet, apo të marrë diçka për të pirë, ai duhet që të klikojnë modalitetin e pushimit te aplikacioni dhe duhet që të shpjegojnë arsyet e pushimit. Nëse aplikacioni nuk zbulon goditje të tastjerës apo klikim të mausit e nxjerr punonjësin si të papunë dhe raporton direkt të provizorët.

“Nëse sistemi nuk zbulon goditje të tastierës dhe klikim të mausit, ai do t’ju tregojë si i papunë për atë kohëzgjatje të veçantë dhe do t’i raportohet mbikëqyrësit tuaj. Kështu që ju lutemi shmangni pengesat në produktivitetin tuaj. Aplikacioni monitoron dhe ndjek sjelljen e punonjësve në kohë reale dhe zbulon çdo shkelje të rregullave të paracaktuara të biznesit dhe u dërgon njoftime në kohë reale menaxherëve për të ndërmarrë veprime korrigjuese menjëherë”.

Ndërkohë që për personat që punojnë natën, u është kërkuar që të kenë ndriçim të lartë në mënyrë që të kamerat të kenë pamje të qartë të punonjësve. Kamerat gjithashtu do të kenë një efikasitet të lartë të njohjes së fytyrës në mënyrë që të mos ndodhin ndërrime të njerëzve.

Sindikatat e punës dhe aktivistët e të drejtave të njeriut e kanë konsideruar këtë gjë si një shkelje e të drejtave të njeriut dhe se kjo llojë mbikëqyrjeje do të shkel prtvatësitë e njerëve dhe do të krijojë një klimë frike dhe mosbesimi.

(I.A/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota call center teleperformanca call center teleperformanca

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS