LIVE UPDATES
Sport

PSG-së i duhen 100 milionë, parizienët hapin ‘dyqanin’ për shitjet në janar…

26 Dhjetor 2021, 15:39 Nga DOSJA
PSG-së i duhen 100 milionë, parizienët hapin

FRANCE PSG do të futet në merkato, por për të shitur. Klubi parizien, sipas raportimeve nga ‘L’Equipe’, duhet të mbledhë para për të rikuperuar humbjet e pambuluara, ndaj dhe në merkaton e dimrit, do t’i duhet të grumbullojë 100 milionë euro, për të siguruar më shumë kapitale. Në fakt, skuadra e drejtorit Leonardo mezi arriti të bënte nëntë milionë euro nga shitjet e verës, pavarësisht 180 të planifikuara nga klubi.

Qershorin e kaluar, drejtori sportiv i francezëve kishte paraqitur një plan të ardhurash dhe shpenzimesh pranë institucionit financiar, që kontrollon klubet e futbollit në Francë, në të cilin deklaronte synimin për arritjen e një xhiroje prej 180 milionë eurosh për të kompensuar humbjet e vitit, të vlerësuara në 200 milionë.

Megjithatë, duke qenë se PSG ka fituar vetëm nëntë milionë në merkaton e verës, për gazetën franceze, parizienët duhet të sigurojnë 100 milionë, në mënyrë që të mos detyrojnë ‘Katar Sports Investments’ të injektojnë kapital të ri, ndërkohë që lista e lojtarëve të mundshëm që mund të largohen është mjaft e gjatë.

Ndër emrat e parë që priten të largohen nga Parisi është Rafinha, i cili mund të bashkohet me Real Sociedad: ish-lojtari i Barcelonës nuk është pjesë e planeve të Pochettino dhe rikthimi i tij në Spanjë do t’i lejojë PSG-së të heqë qafe një pagë të rëndësishme.

Por edhe Draxler mund të largohet: në rast të një oferte tërheqëse, klubi me siguri nuk do ta ndalojë mesfushorin gjerman, i cili, pavarësisht rinovimit deri në mars 2024, nuk u përgjigj në fushë edhe për shkak të dëmtimeve të vazhdueshme dhe mungesës së minutave në fushë, për shkak të pranisë së Messit, Neymar dhe Mbappe. Sulmuesi fiton 4.2 milionë euro në vit dhe vlerësohet me 20 milionë, shifër kjo shumë e vështirë për t’u arritur, duke qenë se është zhvlerësuar ndjeshëm që kur zbarkoi në Paris.

Më pas do të ishte mesfushori Layvin Kurzawa (9 milionë) dhe gjithashtu portieri Sergio Rico, me vlerë 5 milionë, ndërsa situata do të ngecte në momentin me Mauro Icardin, që kërkohet nga Juventusit prej javësh. Për momentin PSG nuk ka për huazimin, me shlyerje të detyrueshme në qershor, që bardhezinjtë do të donin.

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sport Sport Neymar dhe Mbappe Paris SG deri në vitin 2026. për shkak të pranisë së Messit sipas raportimeve nga ‘L'Equipe’ skuadra e drejtorit Leonardo trajneri i Paris SG Neymar dhe Mbappe Paris SG deri në vitin 2026. për shkak të pranisë së Messit sipas raportimeve nga ‘L'Equipe’ skuadra e drejtorit Leonardo trajneri i Paris SG

Sondazh

Poll

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat