LIVE UPDATES
Bota

Pse “imuniteti i tufës” se ka ndalur ende përhapjen e Covid-19?

23 Korrik 2021, 10:26 Nga DOSJA
Pse “imuniteti i tufës” se ka ndalur ende përhapjen e

ANGLI- Shifrat e zbuluara sot sugjerojnë që rreth 90 % e njerëzve në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar kanë antitrupa Covid-19 , ose nga infektimi me Covid ose nga vaksinimi. Në fillim të pandemisë, shkencëtarët spekuluan se rreth 60 deri në 70 përqind të njerëzve mund të kenë nevojë të jenë imun ndaj virusit për të kapur pragun e “imunitetit të tufës”. Kjo është pika ku shumë njerëz janë imunë ndaj virusit, saqë ai nuk mund të përhapet më nëpër popullatë dhe shkon drejt rënies. Por është e qartë se kjo nuk ka ndodhur, pasi një valë e tretë e infeksionit e Covid është ende e ndezur në Mbretërinë e Bashkuar.

Çfarë është imuniteti i tufës?

Nëse një numër i madh i njerëzve bëhen imun ndaj një sëmundjeje, duke zhvilluar rezistencë natyrore ose përmes vaksinimit, ajo ka më pak shanse për t’u përhapur. Virusi ka nevojë për çdo rast që të infektojë të paktën një tjetër për të mbajtur veten. Nëse kjo nuk ndodh – nëse riprodhimi ose numri R bie nën 1 – virusi bie. Sëmundje dhe variante të ndryshme kanë numra të ndryshëm R dhe numri ndryshon në varësi të faktorëve të tjerë, si masat e kontrollit që zvogëlojnë kontaktin midis shpërndarësve të mundshëm.

Sa njerëz kanë imunitet?

Sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare , rreth nëntë në dhjetë persona në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar vlerësohet të kenë antitrupa ndaj virusit SARS-CoV-2, ose nga infektimi ose vaksinimi.

Kjo pjesërisht pasqyron fushën e përhapjes së vaksinave në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Në kohën qw janw marrw tw dhwnat, 88 përqind e popullsisë së rritur u ishte dhënë një dozë vaksine, ndërsa 69 përqind kishin marrë të dyja dozat.

Jo aq mirë sa tingëllon

Ndërsa të gjitha vaksinat që përdoren në Britani kanë provuar të jenë efektive në zvogëlimin e vdekjeve, shtrimeve në spital, sëmundjeve të rënda dhe infeksioneve, asnjë prej tyre nuk është 100 % efektive. Bërja e vaksinimit nuk parandalon plotësisht transmetimin e virusit, veçanërisht në formën e variantit tani dominues Delta. Dhe ka prova të mira që testimi pozitiv për antitrupa nuk do të thotë që ju jeni plotësisht të mbrojtur nga ri-infektimi.

Ne gjithashtu duhet të kujtojmë se shifrat e vaksinimit mbulojnë vetëm popullatën e rritur, por fëmijët luajnë një rol në përhapjen e sëmundjes. Edhe nëse do të vaksinojmë çdo të rritur në vend – kjo do të shtonte vetëm rreth 70 përqind të të gjithë popullsisë. Duke marrë parasysh një sërë faktorësh si ky, modeluesit në Universitetin e Warwick thanë javën e kaluar se një e treta e popullsisë në Mbretërinë e Bashkuar mund të ishte akoma e ndjeshme ndaj variantit Delta.

Varianti Delta 

Kjo sugjeron që rreth dy të tretat e nesh kanë imunitet – i cili na sjell pranë pragut të imunitetit të tufës 60-70 përqind që disa shkencëtarë vlerësuan në fillim të pandemisë. Një ndryshim i madh që nga ajo kohë është varianti Delta, i cili është shumë më i transmetueshëm se format e hershme të virusit dhe i bën ato vlerësime të hershme të duken shumë optimiste.

Modeluesit mendojnë se numri R për variantin Delta mund të jetë i lartë nga 6 deri në 8 – që do të thotë se një rast i vetëm mund të infektojë gjashtë deri në tetë persona të tjerë. Kjo nënkupton që ne do të duhet të vaksinojmë 83 deri 88 përqind të të gjithë popullsisë, përfshirë fëmijët, për të arritur pragun e imunitetit të tufës dhe për të ndaluar përhapjen e sëmundjes. Dhe kjo do të funksiononte vetëm nëse vaksinat ishin 100 % efektive në parandalimin e infeksionit të radhës – gjë që ne e dimë se nuk janë.

Vaksinat janë ende duke punuar

Shkencëtarët thonë se është e rëndësishme të kuptohet se vaksinimi ende ndihmon në ngadalësimin e përhapjes së Covid. Dr Louise Dyson nga Universiteti i Warwick tha për FactCheck: “Pragu i imunitetit të tufës është pika në të cilën ka imunitet të mjaftueshëm në popullatë që ne të mund të heqim të gjitha masat dhe ende të kemi raste që bien – kështu që R është më pak se një. Ky prag është shumë i vështirë për tu njohur saktësisht, dhe unë do të kërkoja kujdes për citimin e një përqindjeje të caktuar të popullsisë si pragu i imunitetit të tufës. Sidoqoftë, edhe pa arritur pragun e imunitetit të tufës, sasia e imunitetit në popullatë ka ende efekt. Sa më shumë imunitet të ketë, aq më pak infeksione do të shohim në të njëjtin nivel masash.

A do të marrë fund ndonjëherë?

Shumë shkencëtarë kanë qenë pesimistë që nga fillimi për shanset që ne të arrijmë pragun e imunitetit të tufës dhe të zhdukim Covid-19, madje edhe me zhvillimin e shpejtë të vaksinave efektive. Profesori Paul Hunter nga Universiteti i Anglia Lindore tha: Nipërit dhe mbesat tona do të marrin infeksionin. Duke parë koronavirusët e tjerë, mund të presim që të marrim infeksione të përsëritura çdo katër deri në gjashtë vjet, ndoshta më shpesh këtë dekadë. Por mos u dëshpëro. Ne e dimë që infeksionet e dyta dhe infeksionet pas imunizimit janë zakonisht më pak të rënda sesa infeksionet e para, kështu që shumica dërrmuese e këtyre infeksioneve do të jenë asimptomatike.

Profesori Willem van Schaik nga Universiteti i Birminghamit tha për FactCheck: Fokusi në ‘imunitetin e tufës’ ka qenë disi i hutuar që nga fillimi i pandemisë pasi supozimi themelor i pretendimeve të imunitetit të tufës ishte se ata që kishin antitrupa ndaj SARS-CoV-2, përmes vaksinimit ose infektimit paraprak, do të mbroheshin plotësisht nga ri-infektimi. Kjo është e vërtetë për një numër sëmundjesh infektive (me fruthin që ndoshta është shembulli më i rëndësishëm) por SARS-CoV-2 është një lloj i ndryshëm i virusit që ende mund të infektojë njerëzit që kanë antitrupa. Po bëhet gjithnjë e më e qartë se do të duhet të merremi me SARS-CoV-2 për shumë vite, dhe ndoshta edhe dekada të ardhshme. Kështu që mbetet shumë e rëndësishme për sa më shumë njerëz që të jetë e mundur të vaksinohen kundër COVID-19 pasi kjo siguron mbrojtje ndaj sëmundjeve të rënda. 

MARRË NGA : CHANNEL4

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Bota Bota covid ne bote vaksiant anti-covid Varianti Delta covid ne bote vaksiant anti-covid Varianti Delta

Sondazh

Poll

Bota 23 Korrik 2021, 08:44

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se për vite dhe dekada, kur bëhet fjalë për Ballkanin dhe Kosovën, Turqia do të vijë në ndihmë me të gjithë forcën...

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje