LIVE UPDATES
Aktualitet

Protothema: Karantina e mashtrimit të Ramës në kufirin Greko-Shqiptar

19 Prill 2021, 20:00 Nga DOSJA
Protothema: Karantina e mashtrimit të Ramës në kufirin

GREQI- Media greke “Protothema” ka komentuar vendimin e Komitetit të Ekspertëve në Shqipëri për të vendosur një karantinë 14-ditore për emograntët që jetojnë në Greqi dhe Maqedoninë e Veriut. Në shkrimin e saj, media greke e quan këtë vendim si një përpjekje për të dekurajuar emigrantët që duan të ushtrojnë të drejtën e votës në Shqipëri. Në shkrimin e “Protothemës” gjithashtu shkruhet se Rama i konsideron votat e emigrantëve si një dëm në rezultatin e zgjedhjeve.

Shkrimi i plotë i “Protothema”:    

Qeveria Rama imponon karantinë 14-ditore për shtetasit shqiptarë që jetojnë në Greqi dhe synojnë të udhëtojnë në vendlindjet e tyre – Interpretuar si një përpjekje për të dekurajuar ata që dëshirojnë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës. Një javë para zgjedhjeve thelbësore parlamentare në Shqipëri, qeveria Rama vendos një karantinë 14-ditore për shtetasit shqiptarë që jetojnë në Greqi të cilët synojnë të udhëtojnë në qytetet e tyre përkatëse për të ushtruar të drejtën e tyre të votës.

Siç u bë e njohur, Komiteti Shqiptar i Ekspertëve vendosi një karantinë 14-ditore për ata qytetarë që hyjnë në vend nga Greqia dhe Shkupi. Sipas Zëvendës Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Mira Rakacolli: “Efekti i vaksinimit ka filluar të ndihet, por në rajon situata është e ndryshme, në Maqedoninë Veriore dhe Greqi numri i rasteve dhe jetëve të humbura është rritur. Duke pasur parasysh këtë situatë, ne besojmë se nga nesër do të jemi në karantinë për dy javë për ata që vijnë nga Greqia dhe Maqedonia Veriore.”

Sidoqoftë, kjo lëvizje vlerësohet nga organizatat e homogjenëve por edhe nga partitë e opozitës në Shqipëri, që synon të parandalojë ata qytetarë shqiptarë që duan të udhëtojnë nga Greqia në Shqipëri të votojnë në 25 Prill. Nuk është sekret që Rama i konsideron qytetarët shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në vendin tonë si një faktor që mund të ndikojë në dëm të rezultatit të zgjedhjeve. Duke vendosur në mënyrë efektive masën e karantinës, ajo dekurajon këdo që synon të udhëtojë në Shqipëri për të ushtruar të drejtën e tij të votës. Ky vendim synon gjithashtu vorioepirotët që jetojnë në Greqi.

“Fakti që qeveria shqiptare e trajton lehtë fenomenin pandemik, krahasuar me vendet e tjera, nuk është në përputhje me këtë vendim. Gjithashtu, ngarkesat epidemiologjike në të dy vendet tregojnë një rënie dhe kjo për faktin se vaksinimet kanë përparuar ”, komenton për protothema.gr Kryetari i Bashkimit të Himariotëve, Z. Thodoris Goumas, duke theksuar: “Të ndalosh që qytetarët shqiptarë që jetojnë në Greqi të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar në 25 Prill është një veprim anti-demokratik, si ato me të cilat Rama është mësuar.”

Ditën e sotme gjatë mbledhjes së Komitetit të Ekspertëve, zv/Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli njoftoi se për shkak të rritjes së rasteve të Greqi dhe në Maqedoninë e Veriut do të vendoset karantina 2 javore për të gjithë emigrantët që vijnë në Shqipëri.  

(I.A/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet “protothema”. komiteti i eksperteve zgjedhjet 25 prill 2021 “protothema”. komiteti i eksperteve zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh