LIVE UPDATES
Politike

Protesta/ Nga Jorida Takabu te Grida Duma, deputetët që lanë mandatet kërkojnë rrëzimin e Ramës

21 Shkurt 2019, 10:08 Nga DOSJA
Protesta/ Nga Jorida Takabu te Grida Duma, deputetët që lanë

Mijëra qytetarë janë në protestë ditën e sotme para Parlamentit.  Para protestuesve janë duke mbajtur fjalën e tyre edhe disa nga deputetët e opozitës që lanë mandatin por edhe ish-deputetë.

Fjalimet e deputetëve që lanë mandatet:

Silva Caka: Mandati sot e lashë për fëmijët e Skraparit, për të ardhmen e vendit tonë.

Grida Duma: Sakrifica jonë është asgjë para sakrificës tuaj. Asnjë nuk ka më të drejtë sot se ju. Do të jepni atë që meritojnë shqiptarët, zgjedhje të lira dhe të ndershme. Rama ka ikur ne do të qëndrojmë deri në fund.

Belind Këlliçi:  I duhej një 20 shkurt i dytë vendit që t’i hapen sytë çdo qytetari shqiptar që nuk mund të ecet më përpara me këtë qeveri. Nuk ka rëndësi se kush vjen në qeveri, thjesht të mos jenë të inkriminuar siç është kjo qeveri. Të mos blihen më deputët dhe të luftojmë për një qeveri si gjithë Europa. Është i njëjti skenar sot, si i 16 shkurtit.

Jorida Tabaku: Bashkë me 21 shkurtin do të nisim një rrugëtim të ri. Sot nisim një betejë të re për të hequr këtë qeveri. Sot do ta largojmë përfundimisht këtë qeveri.

Klevis Balliu: Sot Rama ik, Rama ik, nuk ka kthim.

Indrit Braimllari: Ky është sheshi i lirisë, sheshi juaj, mandati i deputetit është mandati i banorëve të Unazës së Re.

Floida Kerpaci: Unë jam Floida Kërpaçi dhe mandati im shkon për të rinjtë dhe për të rejat. Edi Rama, ke guxuar dhe i ke dhunuar të rinjtë. Ke instaluar sistemin e antivlerave por sot do të vijë fundi yt nga të rinjtë dhe nga të rejat që do të të tërheqin zvarrë. Për të krijuar më shumë mundësi për të rinjtë dhe për të rejat, largohu ti se të rinjtë meritojnë të jetojnë dhe të punojnë në vendin tonë dhe në Shqipërinë tonë.

Nora Malaj: Miqtë e mi! Mandati im është për të gjithë vajzat dhe gratë që e duan Shqipërinë  pa traumë. Që i duan fëmijët e tyre të jetojnë të lirë. Që ky Parlament të jetë Parlamenti i shqiptarëve.

Shezai Rrokaj: Fishta thoshte se kur të marrët vijnë në krye të vendit, të urtët dalin nga Kuvendi. Sepse vendi i të urtëve, vendi i demokratëve është demokracia e rrugës, demokracia e qytetarëve që përfaqëson interesat e tyre. Ndaj jemi këtu, ndaj kemi refuzuar institucionet. Sepse aty ka përfunduar demokracia. Misioni i demokracisë është e drejta e qytetarit, dhe e drejta e qytetarit është bashkë me ju. Faleminderit dhe përpara!

Oerd Bylykbashi: Unë jam Oerd Bylykbashi, deputet i popullit dhe sot mandatim tim e kthej tek ju.  Ajo ndërtesë që shihni atje është ajo që në 2013-ën, Edi Rama e mbushi me kriminelë. Rama po ju vjedh ju dhe pronat publike, po ju vjedh përditë të ardhmen tuaj. Çdo ditë e më shumë që qëndron në atë ndërtesë, aq më shumë vite ikin. Sot ne kthejmë mandatet tek ju që Rama të shporret nga ajo ndërtesë.  28 vite demokraci dhe sot ne përsëri duhet të luftojmë!”

Fjalimi i ish-deputetëve: 

Mesila Doda: Sot ky është një shesh më njerëz  që do të heqin këtë qeveri. Sot në vend është instaluar diktatura. Të gjithë kundër dhunës. Sot djegia e mandateve e njëjtë më rrëzmin e bustit.

Shpëtim Idrizi: Jam sot këtu për t’i thënë dallkaukut të përparimit: Hapi rrugë shqiptarëve, zgjedhjeve të lira sepse shqiptarët do ta marrin vetë fatin e tyre në dorë. Nëse detyrove 4 mijë shqiptarë të iknin nga Shqipëria, sot ka ardhur koha të ikësh ti. Shqiptarët janë të gatshëm siç larguan komunizmin të të largojnë dhe ty.

J.V/Dosja.al

 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike protesta e opozites 21 shkurt 2019 protesta e opozites 21 shkurt 2019

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN