LIVE UPDATES
Aktualitet

Protesta e 8 janarit, PD raport ambasadave e KE: Berisha sulm me forcë në selinë blu

11 Janar 2022, 14:57 Nga DOSJA
Protesta e 8 janarit, PD raport ambasadave e KE: Berisha sulm me forcë

TIRANË –Partia Demokratike i ka dërguar një raport me 8 faqe ambasadave të huaja në vendin tonë dhe KE në lidhje me zhvillimet e protestës së 8 janarit në selinë blu. Në raportin e hartuar, renditet kronologjia e ngjarjeve të protestës së të shtunës, ku mbështetësit e ish-kryeministrit Sali Berisha tentuan të futen me forcë në godinën e partisë më të madhe opozitare.

PD deklaron se sulmi ndaj godinës së saj ka qenë brutal dhe i paprecedentë, ndërsa saktëson se gazi lotsjellës është përdorur nga mbështetësit e Sali Berishës.

PJESË NGA RAPORTI I PD PËR PROTESTËN E 8 JANARIT:

Berisha dhe mbështetësit e tij sulmuan me forcë selinë e PD: Fakte dhe prova nga dita

Sulmi i dhunshëm
Të shtunën, dhuna e paprecedentë ndodhi në grumbullimin e thirrur nga deputeti Sali Berisha kundër institucionit të PD me qëllim të futej brenda dhe të hiqte të me forcë kryetarin e partisë Lulzim Basha.

Protesta e thirrur kundër kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha pasoi vendimet që ai mori kundër ish-kryetarit të PD Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga SHBA për korrupsion dhe dhunim të demokracisë.

11:00 – Një orë përpara se të fillonte protesta e thirrur nga Berisha, disa mbështetës të tij sulmuan sulmuan dhe dhunuan fizikisht e verbalisht Sekretarin e PD për çështjet Vendore, z.Roland Bejko në prezencë të madhe të mediave dhe kamerave.
Gjithashtu, n/kryetari i PD Enkelejd Alibaj u mor në mbrojtje nga Garda e Republikës pasi u sulmua dhe u kërcënua me jetë nga persona që ishin mbledhur në protetstën e thirrur nga Berisha. Ai reagoi në ‘Tëitter’ duke dënuar rolin e Berishën në këtë grumbullim  të dhunshëm. Bejko shtoi se ‘Aksioni i Berishës po i shtyn deputetët e PD të sulmojnë njëri-tjetrin, ndërsa ai u tërhoq pas, ndërsa tregon fytyrën e vërtetë të Berishës. Ai është i gatshëm të dëmtojë këdo që nuk e pëlqen atë.

11.45 am – Akti i dhunës në selinë e Partisë Demokratike ishte brutal dhe i paprecdentë në historinë e politikës së Shqipërisë. Reporterët e mediave fotografuan këto akte që prej momentit kur protestuesit hynë me forcë në hyrjen e PD duke thyer dhe shembur derën dhe xhamat.

12:45 – Të gjithë zyrtarët e PD janë brenda selisë, anëtarët e Kryesisë, Grupit Parlamentar, zv/kryetarët dhe kryetari duke përfshirë dhe drejtuesit e disa degëve të PD. Disa foto tregojnë një grup personash të shokuar nga përdorimi brutal i gazit lotsjellës të hedhur nga mbështetës të Sali Berishës gjatë sulmit në ndërtesën e PD. Ata janë izoluar brenda ndërtesës për shkak të përdorimit të forcës nga protestuesit e Sali Berishës. Midis personave brenda ndërtesës kishte gra shtatzëna në gjendje të vështirë duke mos përballuar dot presionin e demonstruesve të dhunshshëm që po tentonin të futeshin në katin e dytë. Jeta e këtyre njerëzve është në rrezik.

Kryesia e Partisë Demokratike vendosi në mbledhjen e djeshme përjashtimin 8 anëtarëve dhe pezullimin e 29 të tjerëve. Mes të përjashtuerve është dhe ish-kryeministri Sali Berisha. Të përjashtuarit e tjerë janë:  Bujar Nishani, Flamur Noka, Albana Vokshi, Edmond Spaho, Arben Ristani, Klevis Balliu dhe Keltis Kruja.

Gjithashtu, Kryesia vendosi njëzëri dhe pezullimin e përkohshëm të 19 anëtarë të PD. Ata janë: Agron Shehaj, Aldo Bumçi, Belind Kelliçi, Blendi Himci, Çlirim Gjata, Edit Harxhi, Edi Paloka, Eno Bozdo, Ervin Minarolli, Gent Deromemaj, Genc Pollo, Genti Strazimiri, Rigels Mucollari, Ivi Kaso Ledina Mandia, Luan Baci, Lorenc Luka, Mimoza Hajdarmataj, Oerd Bylykbashi, Tritan Shehu.

Këto vendime ekstreme u morën pas protestës së dhunshme të 8 janarit në godinën e Partisë Demokratike, ku emrat e mësipërm mbështetën lëvizjen për rithemelim të PD dhe protestën në selinë blu.

Në lidhje me protestën e 8 janarit, Policia e Tiranës ka arrestuar 34 persona, mes tyre këngëtarin e njohur Stresi dhe qytetarë nga Kosova. Sekretari i PD Gazment Bardhi dhe deputeti demokrat Flamur Noka po hetohen nga Prokuroria e Tiranës në lidhje me ngjarjet brenda selisë blu.

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi dje në emisionin “Now” në “Euronews” se është i gatshëm të dëshmojë në Prokurorinë e Tiranës që në momentin e parë që do të thirret. Kryetari i PD Lulzim Basha u shpreh në “News 24” se nuk ka dijeni që do të thirret për të dëshmuar në Prokurorinë e Tiranës.

(d.v/dosja.al)

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike perplasje ne partine demokratike perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

Aktualitet 11 Janar 2022, 14:32

Zjarr në Rrugën e Arbrit, merr flakë automjeti

TIRANË – Një automjet ka marrë flakë në Rrugën e Arbrit ditën e sotme. Makina e djegur është në pronësi të shtetasit E.G. Policia raporton se si shka...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra