LIVE UPDATES
Aktualitet

Projekti i Unazës/ Banori: Dua të di si do të trajtohem, mendoj se është skemë mafioze

21 Prill 2022, 15:23 Nga DOSJA
Projekti i Unazës/ Banori: Dua të di si do të trajtohem, mendoj

TIRANË– Ditën e sotme banorët e Paskuqanit, Kodrës së Priftit janë paraqitur për informacion për shpronësimet e banesave që preken nga Unaza e Madhe. Një nga banorët për mikrofonin e MCN TV deklaroi se kanë ardhur për të kërkuar më shumë informacion se si do të trajtohen banesat e tyre dhe se çfarë do të ndodhë me ata nesër. Teksa u shpreh se nuk është aspak kundër ndërtimit të Unazës së Madhe, tha se kërkojnë vetëm se si do pro1cesdohet me banorët që s’kanë dokument pronësie dhe sot pas 17 vitesh në proces legalizimi janë s’kualifikuar.

‘Kemi ardhur te Agjencia Shtetërorë e Shpronësimeve për informacion se duam të dimë si do trajtohen banesat që preken dhe do shemben për ndërtimin e projektit të Unazës së Madhe. Balluku na tha se janë trajtuar disa VKM të cilat nuk po i gjejmë askund. Prandaj erdhëm këtu për tu informuar si do trajtohen banesat e legalizuara, por dhe të tjerat që janë në proces për 17 vite dhe për neglizhencë të shtetit nuk janë legalizuar. Nuk e dimë pse ka ndodhur kjo, prandaj kërkojmë informacion të plotë pse, si do trajtohen këto banesa, me para cash në dorë, boonus qeraje apo banesa sociale.’- tha një nga banorët. 

Më tej ai tha se sa i përket Kadastrës kanë kërkuar informacion pse janë s’kualifikuar banesat nga legalizimet.

‘Devijime të projektit ka pasur shumë, i pari është bërë nga Basha kur ishte kryetar bashkie, i dyti nga Veliaj. Ne duam informacion si do trajtohemi se nuk kemi ndërmend t’ja lëmë pronën tonë një grupi njerëzish që të ndërtojnë, kemi të drejtën tonë për të mbrojtur pronën për të marrë atë që na takon. Nuk jemi kundër Unazës, i pari jam që dua ti bie Tiranës për 7 minuta siç thotë Balluku dhe të mos rri në trafik mbi 2 orë. E dua dhe unë Tiranën e lirë, mirë bëjnë që ndërtojnë por të mos devijojnë në shkelje të ligjeve. Mendoj se është një skemë mafioze që po ndërtohet në Tiranë.‘- shtoi ai. 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet protesta e banoreve te 5 maji punimet tek unaza e madhe protesta e banoreve te 5 maji punimet tek unaza e madhe

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN