LIVE UPDATES
Ekonomi

PROFIL/ I shpëtoi atentatit me tritol në 2014, kush është drejtori i ri i Doganave, Gjon Bardhi u akuzua për kontrabandë k

31 Tetor 2019, 12:05 Nga DOSJA
PROFIL/ I shpëtoi atentatit me tritol në 2014, kush është

TIRANË- Emërohet në krye të Doganave në një kohë kur Policia e Shtetit i është mësyrë Doganave dhe pikave të Kontrollit për të konstatuar shkelje. E padyshim që ky nuk momenti i duhur për një “ngritje” në detyrë.

Bëhet fjalë për Gjon Bardhin, i cili nga sot është caktuar si pasues i Arlind Gjokutajt, ish-drejtori i Përgjithshëm i Doganave, që nuk mundi të qendronte më shumë se 7 muaj në këtë post.

Mosrealizimi i planit të të ardhurave të 9-mujorit dyshohet se ishte një nga motivet e largimit të Gjokutajt, ndërkohë që zëvendësuesi i tij, Gjon Bardhi, është denoncuar më herët nga ish-kryeministri Sali Berisha. 

Në një status të para disa muajve ish-kryeministri Berisha e akuzonte Gjon Bardhin për përfshirje në kontrabandën e mallrave kinezë që hynin në Shqipëri. Më herët, Bardhi ka qenë kryetar i Bashkisë në Fushë-Krujë, ku i ka shpëtuar edhe një atentati me tritol në vitin 2014.

Makina tip Benz e drejtorit të sotëm të Doganave ndodhej e parkuar pranë një lokali në fshatin Larushk, ndërsa Bardhi ndodhej në një dasëm.

Denoncimi tek Berisha:
Vjedhje te medha ne doganat e vendit!
Doganieri dixhital denoncon:
Rrjet kontrabande te fuqishme
te nje grupi zyrtaresh ku perfishihet drejtoresha e doganave, drejtori i kontrabandes, Mirjam Prifti, burri i drejtoreshes, biznesmene, agjensi doganore etj.
Lexoni mesazhin e tij! sb
“Pershendetje zoti Sali Berisha nga Doganieri Digital. Ne Doganat Shqiptare Drejtori i Antikontrabandes Mirjam Prifti bashke me Burrin e Belindes Blendisin edhe Kryetarin e Doganes Tirane Petrit Kociu bashke me Agjencine doganore LORI me axhentin LALAI po bejne kontrabande me mallera kineze te cilat vijne nga kina tranzit ne portin e Pireut nga ketu i.ndihmon me letra fallco THEODHORI ZBOGO ose shkurt Dhori Greku qe ka dy pashaporta ate Shqiperare edhe ate Greke. Ky zoteria ben letra fallco si certifikata origjine etj. Ne daten 14-07-2017 eshte futur nje kondinier me atlete nga Subjekti “NEITEN-CO “SHPK. Kondinieri me.numer FCU8525946 e ka ngarkuar nje shofer Aleko me targa kamioni AA745JL/ACR788 qe edhe ky ka pashaport greke per te gjithe kontrabanden qe ben Dhori bashk me Mirjam Prifti drejtorin e antikontrabandes. Kondinieri eshte bllokuar nga Shefi i departamentit GJON BARDHI i cili nuk eshte ne linjen e Burrit te Belindes Blendisit edhe Mirjamit. Kondinieri eshte me letra fallco te bera nga kryemjeshtri DHORI ose Greku sic i thone shkurt duke filluar nga certifikata e origjines etj. Po keta zoterinj kane kaluar disa kondinier me pjes elektronike , aksesuar celularesh edhe me canta,rripa,ora, atlete,celulare firmato gol. Agjencia doganore LORI me ne krye LALAIN eshte ajo qe mer persiper te gjithe kondinieret me probleme ne.doganat shqiptare nga e cila edhe 1 muaj me.pare ishit ju qe i denoncuat me numer praktike ku ai kondinier ka mare nje gjobe prej 9 milion lek te reja. Ju bej te ditur qe LALAI bashke.me DHORIN kane bere kontrabande edhe me BESMIR QEBININ ish Shefin e Departamentit te doganave shqiptare. Mirjami me Blendisin edhe Petrit Kociun kane cuar njerez ne tregun elektrik edhe tregune e medreses per tu dhene garanci tregetare qe te bejne kontraband. Ju lutem publikojeni qe te dalin te palarat e kontrabandes qe behet ne keto momente ne doganat shqiptare sidomos ditet e shtunave e kane bere si lojen e tyre perfekte kriminelet mafioz si MIRJAM PRIFTI, BLENDISI burri i BELINDES, PETRIT KOCIU e shume te tjere ne kupolen e doganave bashke me DHORIN qe ben transportin e kondiniereve edhe mushamave i.ndihmuar nga super agjenti LALAI i Agjencis doganore “LORI”. Ju pershendes DOGANIERI Digital e ju uroj nje dite te mbare.” Vjedhje dhe korrupsion e fallsifikim ne doganen e narkoshtetit Durres.

Në një denoncim të dytë, qytetari tek Berisha e denonconte Bardhin sit ë prëfshirë në kontrabandën e mallrave luksozë që u kapën në konteinerin e bllokuar në Durrës në fillim të prillit të këtij viti. Qytetari thoshte se Gjoni ka bërë presion tek punonjësit për të zhdoganuar konteinerin.

Denoncimi i dytë tek Berisha:
Lexoni mesazhin dhe shikoni dokumentat e doganierit dixhital. sb
Pershendetje zoti Doktor Berisha. Jam nje punonjes i doganes Durres qe do te lutesha shume nga ana juaj te mbetem anonim se me pushojne nga puna. Duke mare shkak edhe nga shkrimet ne media si edhe presionit qe po ushtrohet aktualisht ne keto momente nga Shefi i Departamentit ne drejtorine e pergjitheshme te Doganave nga GJON BARDHI qe Kondinieri i kapur edhe aktualisht i bllokiar me mallra kontraband firmato fallco te ardhura nga kina si Ora, Rripa, Syze, portofola edhe Atlete edhe kepuce sportive te cilat mbajne logon e markave te fuqishme boterore. Kondinieri ne fjale ndodhet i bllokuar ne ambjentet e doganes durres qe prej dates 01-04-2019 per tu zhdoganuar ne emer te subjektit ERVIS MECE me nipt L61809009A, por kondinieri ne fjale i perket shtetasit qe ju disa e keni denoncuar per futien e mallerave kontraband ARTUR DANAJ. Per te fshehur emerin e tij ka perdorur kunatin e vet ERVIS MECE. Presioni qe po behet nga GJON BARDHI eshte zakonisht i madhe sepse shefi i departamentit eshte i perfshire ne kontrabanden qe po ben ARTUR DANAJ qe gjithashtu eshte i mbrojtur nga shefi i krimit ekonomik te drejtoris MARSEL DULE. Gjon Bardhi sot ka bere mbledhie urgjente ne oren 9 duke bere presion per te derguar kondinierin drejt doganes Tirane per ta shpetuar se ka mare 50000$ kafe nga zoteria ARTUR DANAJ.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

ekonomi ekonomi dorehiqet arlind gjokutaj gjon bardhi levizjet ne dogane dorehiqet arlind gjokutaj gjon bardhi levizjet ne dogane

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!