LIVE UPDATES
Politike

Presidenti Meta ligjëratë në Shkup: Ballkani i Hapur, nismë imponuese dhe e paqartë

13 Janar 2022, 12:27 Nga DOSJA
Presidenti Meta ligjëratë në Shkup: Ballkani i Hapur, nismë

SHKUP – Në kuadër të vizitës së tij zyrtare tre-ditore në Maqedoninë e Veriut, Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ishte paraditen e sotme në Shkup ku ka mbajtur një ligjëratë me temë “Shqiptarët në mijëvjeçarin e ri – sfidat dhe perspektivat”

Në fjalën e tij para studentëve dhe pedagogëve të universiteteve shqiptare, kreu i shtetit shqiptar, u shpreh se Bashkimi Europian duhet të ofrojë “karotën”  kur duhet, por edhe “shkopin” kur është e nevojshme ndaj të gjithë autokratëve në rajon të cilët rikthejnë tema të së kaluarës,  si një shantazh, për t’i lënë rehat në autokracinë e tyre.

Fjala e plotë e Presidentit Meta në Shkup:

“I nderuar Profesor Skënder Hasani,

Të nderuar punonjës të Institutit,

Të dashur studentë universitarë dhe pasuniversitarë,

Të nderuar pjesëmarrës!

E prita me kënaqësinë më të madhe ftesën për të bashkëbiseduar me studentë universitarë dhe pasuniversitarë, si dhe me punonjës kërkimorë e shkencorë dhe me të gjithë ekipin e këtij Instituti të mrekullueshëm, në Shkupin e Shën Nënë Terezës, të Pjetër Bogdanit, të Hasan Prishtinës dhe sa e sa personaliteteve të mëdha frymëzuese për ne shqiptarët.

Dua të vlerësoj shumë punën e këtij Insituti, që kujdeset për ruajtjen, kultivimin dhe avancimin e trashëgimisë kulturo-historike dhe shpirtërore të shqiptarëve, i vetmi që ka krijuar një departament të posaçëm për promovimin e të gjithë trashëgimisë së Shën Terezës.

Për ne mbetet ekzistenciale si komb studimi i gjuhës, i zakoneve, traditave, letërsisë, artit, kulturës, historisë dhe forcimit të identitetit tonë kombëtar.

Globalizimi ka shumë avantazhe, por është edhe një kërcënim serioz për shpërbërjen e atyre kombeve, që nuk kujdesen për të “vaditur” rrënjët e tyre, dhe për t’i forcuar ato.

Gjuha shqipe mbetet kyçe për të gjitha studimet, në trevat ku jetojnë shqiptarët. Për këtë qëllim ekzistojnë institucione të posaçme, ku shquhet Instituti i gjuhëve, por edhe  Instituti Albanologjik i Prishtinës, Akademia e Studimeve Albanologjike dhe Instituti i Kulturës Popullore, në Shqipëri gjithashtu.

Jam i lumtur që në Shkup, Tiranë dhe Prishtinë, ekziston një rreth i gjerë dhe aktiv, bashkë me komunitetin shkencor që merret me këto fusha.

Me këtë rast dua të përshëndes Memorandumin e bashkëpunimit 2021-2026, ndërmjet Akademisë së Studimeve Albanologjike të Tiranës, të Institutit Albanologjik të Prishtinës dhe Institutit tuaj, që synojnë nxitjen dhe të fillimin e bashkëpunimit për kërkimin shkencor  në fushën e albanologjisë.

Ndaj duhet të bëjmë më shumë, në mënyrë që të ruhet  dhe të vijohet më tej, ajo trashëgimi e jashtëzakonshme e studimeve albanologjike dhe i kontributeve të albanologëve të shquar vendas dhe të huaj.

 Shqetësim madhor për mua, mbetet eksodi i të rinjve nga rajoni ynë, e sidomos nga Shqipëria.

Problemi i madh është largimi i forcave intelektuale, më krijuese, më të reja dhe për fat të keq më të kualifikuara, që na shton përgjegjësinë për të shpëtuar Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe rajonin tonë, nga ky fenomen, që Papa Françesku e quan me të drejtë “Dimri demografik”.

Është e rëndësishme, që të gjithë shqiptarët duhet të përpiqen, që aty ku ata jetojnë, të mbizotërojë sundimi i ligjit, demokracia, vlerat europiane dhe euroatlantike, bashkëjetesa me të drejta e oportunitete të njëjta, dhe me dinjitet të pacënuar.

Ky është një rajon me një të kaluar të vështirë, por pikërisht për shkak të kujtimeve të hidhura, duhet të punojmë të gjithë për të krijuar një perspektivë të qëndrueshme dhe të besueshme, sidomos për gjeneratat e reja.

Angazhimi për një perceptim sa më pozitiv dhe sa më atraktiv për rajonin tonë, do ndikonte në drejtim të thithjes së investimeve të huaja, që aq shumë na duhen për t’i dhënë një rritje tjetër ekonomike rajonit dhe sidomos për t’u dhënë mundësi më të mira të rinjve tanë, të qëndrojnë këtu dhe të kenë punë të mirëpaguar.

Në rajonin tonë, nuk ka kombe të mëdha dhe kombe të vogla. Në rajonin tonë duhet të ketë vlera europiane, që mbrohen dhe respektohen njësoj nga të gjithë.

Nuk mund të jetë zgjidhje rivizatimi i kufijve në rajonin tonë, sepse kjo çështje është provuar, ka dështuar dhe ka qenë një katastrofë për rajonin.

E vetmja zgjidhje, është respektimi i të drejtave të të gjitha minoriteteve nga kushdo, në mënyrën e duhur dhe në respekt të standardeve europiane. Kjo do të garantonte dhe konsolidonte paqen, stabilitetin, sigurinë, do të forcojë bashkëjetesën ndëretnike dhe do të përmirësojë klimën e biznesit dhe besimin tek e ardhmja.

Në këtë drejtim, unë dua të përshëndes progresin e jashtëzakonshëm të bërë në këtë drejtim nga Maqedonia e Veriut në vitet e fundit, që nga Marrëveshja historike e Prespës, që e kanë kthyer këtë vend në një shembull pozitiv në rajonin tonë, pavarësisht sfidave që ka përpara.

Dua të vlerësoj, të gjithë faktorin shqiptar, që ka qenë një kontribuues shumë aktiv dhe shpesh vendimtar, për udhëtimin euroatlantik dhe europian të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Inkurajoj të ecet në këtë drejtim, pavarësisht nga pozicionet e forcave politike në qeveri, apo në opozitë.

Bota është në lëvizje të shpejtë gjeo-politike, pesha e Bashkimit Europian ndoshta nuk është ajo që ka qenë.

E ardhmja nuk është më ajo që ishte. Sot shumë raporte kanë ndryshuar dhe janë në një dinamikë të vazhdueshme, ndaj edhe duhet t’i paraprijmë këtyre ndryshimeve dhe zhvillimeve.

Vetë Europa duhet të ketë qasje më serioze për Ballkanin Perëndimor dhe duhet t’u qëndrojë premtimeve që bën. Duhet të ofrojë “karotën”  kur duhet, por edhe “shkopin” kur është e nevojshme ndaj të gjithë autokratëve në rajon të cilët rikthejnë tema të së kaluarës,  si një shantazh, për t’i lënë rehat në autokracinë e tyre.

Ne jemi të shqetësuar, për çështje dhe tema që na kthejnë pas në të kaluarën e hidhur.

Një rast konkret është debati i fundit lidhur me të ardhmen e Bosnjë dhe Hercegovinës, vënia në diskutim e Marrëveshjes së Detonit, iniciativa paralizuese për institucionet atje, qëndrime të dyfishta të vendeve të caktuara në rajonin tonë.

E rëndësishme është përmbyllja e dialogut midis Serbisë dhe Kosovës. Ne synojmë dhe dëshirojmë një zgjidhje sa më të shpejtë dhe të pranueshme nga të gjithë, e cila garanton që Kosova dhe Serbia të bëhen sa më parë anëtare të Bashkimit Europian.

Lidhur me iniciativën e “Ballkanit të Hapur”, dua të theksoj se në Ballkan, nuk ka kombe të mira dhe kombe të këqija, sepse të gjithë popujt janë të etur për paqe, stabilitet, siguri, bashkëpunim ndëretnik dhe marrëdhënie të mira fqinjësore, por ka politika të mençura bashkëpunuese dhe gjithëpërfshirëse ose politika të mbrapshta dhe përçarëse.

“Ballkani i Hapur” është një nismë imponuese dhe e paqartë, që më shumë se rezultate derimë tani ka prodhuar vetëm debate dhe pasi ka ndërruar tre herë emrin, i vetmi element pozitiv që ka është përcaktimi “i hapur”.

Mjafton të përmendim një fakt, ndalimin nga Serbia të sportistëve nga Kosova, pa përmendur elementë të tjerë që i ndeshim çdo ditë dhe që nuk ndihmojnë në rritjen e mirëbesimit dhe konsolidimit të bashkëpunimit rajonal.

Ndërkohë ne kemi Procesin e Berlinit që është gjithëpërfshirës dhe ka dhënë rezultate konkrete, pasi shoqërohet me garancitë dhe mbështetjen financiare të Bashkimit Europian, që ka ngritur mekanizma zbatues dhe monitorues.

Nuk mund të zhvendosim stadin e bashkëpunimit rajonal, nga vetë shtrati i procesit të integrimit europian, të të gjithë vendeve tona dhe rajonit.

 Nuk mund ta fsheh shqetësimin tim për pozitën e Kosovës dhe tendencën e “Ballkanit të Hapur” për ta margjinalizuar atë.

Unë kurrë nuk kam besuar dhe nuk mund të besoj, që zgjidhja për çdo çështje në raportet mes Kosovës dhe Serbisë, mund të jetë më pak serbë në Kosovë, apo më pak shqiptarë në Serbi.

Thelbi është që këto dy vende duan t’i bashkohen Bashkimit Europian dhe nëse duhet t’i bashkohen, duhet të ecin në rrugën e parimeve dhe vlerave europiane. Por jo të vendosin në diskutim parimet dhe vlerat, sikurse ka qenë ideja e papranueshme për ndryshimin e kufijve.

Për sa i takon raportit të Shqipërisë me Maqedoninë e Veriut, Shqipëria ka qenë ndër vendet e para që e ka njohur Maqedoninë e Veriut.

Shqipëria gjithmonë ka qenë një mbështetëse e palëkundur e stabilitetit, e bashkëjetesës ndër-etnike, e Marrëveshjes së Ohrit dhe zbatimit të saj dhe në të gjithë këtë proces, ne jemi udhëhequr nga domosdoshmëria e bashkëjetesës midis popujve në rajon, që fatin e tyre e kanë të lidhur pazgjidhshmërisht me njëri-tjetrin.

Jemi shumë të kënaqur, që Maqedonia e Veriut ka hyrë në një proces solid, të integrimit euro-atlantik dhe jo vetëm kaq.

Çelja sa më parë e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si dhe liberalizimi i vizave për Kosovën do të sillte kontribute konkrete dhe tepër pozitive për konsolidimin e paqes, stabilitetit dhe sigurisë në rajon, si dhe për prosperitetin e qytetarëve tanë. Ju faleminderit!”

Presidenti Ilir Meta po kryen vizitë 3-ditore në Maqedoninë e Veriut. Ai zhvilloi takime të shumta me krerë të shtetit maqedonas dhe faktorin politik maqedonas e shqiptar. Kryefjalë e bisedimeve ishte padyshim hapja e negociatave për integrimin në BE të dy vendeve tona.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike ilir meta ligjerate ne shkup ilir meta ne maqedonine e veriut ilir meta ligjerate ne shkup ilir meta ne maqedonine e veriut

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra