LIVE UPDATES
Aktualitet

Preçi flet për programin e ri qeverisës: Një listë dëshirash, Rama ndikohet nga lidhjet me oligarkët

21 Shtator 2021, 17:12 Nga DOSJA
Preçi flet për programin e ri qeverisës: Një listë

TIRANË– Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi e ka cilësuar programin e qeverisjes së prezantuar nga kryeministri Edi Rama si një listë të gjatë dëshirash. Sipas tij, shumë pika të programit janë vendosur për shkak të lidhjeve të qeverisë me oligarkët, ndërkohë që kërkesat reale që ka sot tregu dhe ekonomia nuk janë marrë aspak parasysh.
Në lidhje me rritjen e pagave, Preçi tha se nuk është në dorë të qeverisë dhe se duhet të jenë fryt i zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik e modernizimit të bizneseve.

“Nëse do të ishte në mandatin e parë do ti thoja, jepini kohë ta shohim, por duke qenë se është në mandatin e tretë është si shprehja e Ajshtajnit, që presim rezultate të ndryshme me të njëjtin eksperiment, Është më shumë një listë dëshirash, në interes të grupeve të caktuara të oligarkëve. Nuk i përgjigjet kërkesave që ka sot ekonomia shqiptare, është një grup çështjesh që lidhen me intereset e oligarkëve, sidomos në veprat e mëdha si portet dhe aeroportet, në një kohë që popullsia pakësohet.

Është shumë larg pritshmërive që ka ekonomia e vendit. Nga të gjitha llojet e raporteve dhe analizave, shqiptarët presin që të përmirësohet qeverisja, që çdo lekë që mblidhet nga taksat, që merret borxh, të prodhojë të mira publike, në tërësi ti shërbejë mirëqënies së qytetarëve.

Në këtë këndvështrim, duhet të kuptojmë se ka një mori krizash që vijnë rrotull në ekonominë shqiptare, siç është skema e sigurimit, që janë një gropë e vazhdueshme në buxhëtin e shtetit. E njëjta gjë duhet thënë dhe për potencialet që ka vendi për të rritur prodhimin, vendi në vend që të përfitojë shihet se humbet për Ballkanin e hapur, pasi në rast se nuk përfocohet prodhimi vendas, tregu do të favorizohet për mallrat e huaja.

Çfarë po bëhet me fuqinë punëtore, si një aset që krijon vlera? Fakti që në vitet e fundit janë 300 minatorë që kanë humbur jetën, tregon për mungesë përgjegjshmërie të qeverive, që mund të duhet të merrnin përgjigje nga programi. Duhet të ketë nxitje të prodhimeve që eksportohen, dhe jo të nxisim largimin e fuqisë punëtore.

Është shumë e gabuar që ne të sjellim punëtor nga jashtë, në një vend ku shumica e qytetarëve janë me paga në afërsi të asaj minimale. Pagat nuk i rrit qeveria, duhet të ketë mbështetje të biznesit për kualifikimin e stafeve, për të kaluar nga biznes i vogël në të madh etj. Që të rrisësh pagat në një sektor, do të thotë që të gjobisësh ekonominë në sektorë të tjerë.

Çdo rritje page që nuk sjell rritjen e rendimentit të punës, është takse për pjesën tjetër të qytetarëve, ka lënë mangët shërbime të rëndësishme. Në të njëjtën kohë PPP mendoj se janë ndikim i oligarkëve dhe lobeve të huaja të biznesit, për çfarë na duhen ne dhe 4 porte të tjera, kur nuk shfrytëzojmë potencialin që kemi” u shpreh Preçi në intervistën e dhënë për Fax News.

(i.d.Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet zef preci per programin e qeverise zef preci per programin e qeverise

Sondazh

Poll
Aktualitet 21 Shtator 2021, 14:57

TIRANË– Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi takime me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme l...

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!